۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۲۲:۴۷
کد خبر: 83250122
T T
۰ نفر
كتاب فرهنگ عامه منطقه دشتي رونمايي شد

بوشهر-ايرنا- مراسم رونمايي كتاب 'تاش' درمورد آداب، رسوم و ضرب المثل ها و فرهنگ عامه مردم منطقه دشتي نوشته عباس پورمحمودي در تالار مجتمع فرهنگي و هنري خورموج برگزار شد.

به گزارش ايرنا، رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان دشتي دراين آئين گفت:دشتي سرزمين وسيعي در ميانه استان بوشهر است و ساكنان آن گويش ويژه اي دارند كه با گويش و محاوره مناطق هم جوار متفاوت است.
حميد زارعي ادامه داد: مردم اين منطقه داراي فرهنگ، آداب و رسوم، واژه ها، اصطلاحات و ضرب المثل هايي هستند كه در گذر سده ها و سال ها با جديت و تعصب آنها را در حافظه فرهنگي و اجتماعي خويش نگاه داشته اند.
وي يادآورشد: آن چه از جلوه هاي فرهنگي و دست آوردهاي معنوي از نياكان ما برجاي مانده ميراث گرانبهايي است كه بايد در حفظ و نگهداري آن بكوشيم و با تعهد و امانت داري به دست آيندگان بسپاريم.
زارعي اضافه كرد: سال 97 را با رونمايي كتاب شهر خورشيد اثر مشترك محمدرضابيگناه، احمد و حسين منصوري آغاز و با رونمايي كتاب تاش اثر مولف و محقق ارجمند ديارمان عباس پورمحمودي به پايان مي بريم و اميدوارم سال جديد سالي پر از دانايي باشد.
اديب و پژوهشگر خورموجي نيز گفت: پيش از اين كتاب عالي نامه كه شجره بزرگان اين شهرستان است نيز به قلم عباس پورمحمودي به رشته تحرير در آمده بود.
وي ادامه داد: كار ويرايش كتاب تاش توسط دكتر غلامرضا قرباني مقدم انجام كه خود از شيفتگان اين فرهنگ و رسوم هستند.
منصوري نسب اضافه كرد: كتاب تاش در يك چارچوبي است كه آداب، رسوم، و ضرب المثل ها در آن مطرح شده كه شامل فرهنگ عامه مردم منطقه دشتي است.
وي ادامه داد: وقتي مي گوييم فرهنگ عامه عبارت از دريافت ها، نگرش ها، پاسخ هاي ملتي در طول تاريخ و حوادثي كه با آن روبرو شده اند را شامل مي شود.
نويسنده كتاب تاش نيز گفت: فرهنگ منطقه دشتي برگرفته از نماد و توتم هايي است كه مردم اين ديار از ديرباز به عنوان رفتار اجتماعي و هنجار پذيرفته اند.
عباس پور محمودي افزود: واژه تاش در قاعده دستوري گويش دشتي اسم است كه به معناي آفريدن و ساختن است.
وي ادامه داد: در كنار رودخانه يا ساحل دريا به آن قسمت از فرورفتگي خشكي به درون آب و يا به قسمتي از زمين كه در اثر سرعت آب موجب رفتن و تخريب زمين زير آب گردد، تاش مي گويند.
پور محمودي افزود: در اين كتاب به بررسي فرهنگ و آداب و رسوم به استناد منابع و ماخذ مكتوب جهت علمي سازي مبادرت كرده و به بيان باورها، عقايد، قصه ها، ضرب المثل ها، اصطلاحات كشاورزي و صيادي پرداخته شده است كه اميدورام مورد قبول اهل نظر قرار گيرد.
ويراستار اين كتاب نيز گفت: مجموعه اي كه پيش روي خوانندگان قرار گرفته است حاصل چندين سال پژوهش و تلاش خستگي ناپذير پژوهشگر و نويسنده اين كتاب است.
غلامرضا قرباني مقدم ادامه داد: اگر چه محور پژوهش نويسنده، بر گويش و آداب و رسوم مردم بخشي از شهرستان دشتي قرار گرفته است اما نويسنده از پرداختن به فرهنگ و گويش ديگر مناطق دشتي غفلت نكرده است.
وي افزود: از آن جا كه ويرايش اين كتاب بر عهده اينجانب بوده است نزديك به يك سال مطالب آن را جمله به جمله بررسي كرده ام.
قرباني مقدم اضافه كرد: در اين مدت با تمام توان كوشيده ام كه نكته اي فروگذار نگردد و در عين حال براي رعايت اختصار از ذكر بسياري از عناصر فرهنگي كه با مناطق ديگر استان و كشور مشترك است، پرهيز شود.
در اين جلسه ٧٥ جلد از اين كتاب توسط شوراي اسلامي و شهرداري خورموج، ٣٠ جلد توسط شوراي اسلامي و شهرداري كاكي، ٢٤ جلد توسط بخشداري كاكي و ١٠ جلد توسط اداره تعاون، كار و رفاه اجتماعي شهرستان دشتي خريداري شد.
شعرخواني مازيار اسدي و ابراهيم شاكري مطلق، شاهنامه خواني مبينا بازيار و اجراي موسيقي سيد مهدي هاشمي و اهورا شاكري مطلق از ديگر برنامه هاي اين مراسم بود.
شهرستان دشتي با 86 هزار نفر جمعيت در 80 كيلومتري جنوب بوشهر واقع است.
7206/6045

سرخط اخبار استان‌ها