۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۲۲:۵۷
کد خبر: 83250119
T T
۰ نفر
ظریف: برگزاری جشن نوروز نشانه امیدواری ایرانیان است

تهران- ایرنا- وزیر خارجه ایران در پیام نوروزی خود گفت اینكه مردم ایران در میانه تحریم ها و فشارهای بی سابقه، غیرانسانی و غیرقانونی آمریكا برای از بین بردن معشیت آنان نوروز را جشن می گیرند، نشان دهنده بزرگواری و قاطعیت آنان در امیدواری است.

به گزارش چهارشنبه شب ایرنا، محمد جواد ظریف وزیر خارجه كشورمان پیامی تصویری به زبان انگلیسی به مناسبت نوروز منتشر كرد.
ظریف در این پیام گفت: فردا ما ایرانی ها و دیگران در منطقه ما و فراتر از آن نوروز را به مناسبت آمدن بهار و آغاز سال ایرانی جشن می گیریم. این نشان دهنده شخصیت، گوهر و بزرگواری مردم ما است كه در میانه تحریم ها و فشارهای بی سابقه، غیرانسانی و غیرقانونی [این روز را] جشن می گیرند. در واقع، به رغم روش های قرون وسطایی كه ایالات متحده آمریكا برای از بین بردن معیشت آنها استفاده می كند، آن ها در احساس امید تردید ندارند.
وزیر خارجه كشورمان افزود: البته این چیز جدیدی نیست: همانطور كه مردم ما به هفت رئیس جمهوری متوالی آمریكا نشان داده اند، ما ایرانی ها برابر دشواری ها تنها مقاومت نمی كنیم، بلكه آن را به عنوان فرصتی برای بازسازی خود و پیشرفت قرار می دهیم.
ظریف ادامه داد: نوروز نشان دهنده فرهنگ نو شدن و امید پایدار است. ما نه تنها نو شدن طبیعت را جشن می گیریم، بلكه اراده می كنیم كه افكار، اعمال و تلاش هایمان را برای آینده ای روشن تر برای خودمان، عزیزانمان، ملت مان و البته سیاره مان تجدید كنیم. در این سال، ما در دولت در خط مقدم این سنت هستیم و بر تلاش خود برای بهتر كار كردن برای مردممان - چه در وطن و چه در خارج از كشور – تاكید دوباره می كنیم.
وزیر خارجه ایران همچنین در پیام خود گفت: در سال آینده، ایرانیان منافع یك اقتصاد منعطف نوظهور را تجربه خواهند كرد كه به صورت فزاینده ای از معیشت آنان صیانت می كند. ارتباطات، كارآیی، شفافیت بیشتر و شاید مهمتر از همه پاسخگویی بیشتر ویژگی های این اقتصاد خواهد بود. به موازات آن، ما برای آنكه دیوار غیر انسانی را كه دولت ایالات متحده تلاش كرده دور ما بكشد، آجر به آجر از بین ببریم، به همكاری با شركایمان همچنان ادامه خواهیم داد.
وزیر خارجه ایران تصریح كرد: اشتباه نكنید: ما برای غلبه بر هر چالشی تنها بر مردم خودمان تكیه می كنیم. اما از مشاركت سازنده، از جمله با مجموعه گسترده ای از كشورهایی كه به اندازه ما از زورگویی آمریكا خسته شده و به تنگ آمده اند، استقبال می كنیم. ما چه از طریق همكاری نزدیك تر با همسایگان یا شركایمان در توافق هسته ای و فراتر از آن، همچنان به تلاش برای ایستادن در جایگاه خودمان به عنوان مركزی امن و قابل اعتماد برای تجارت و بازرگانی در منطقه ای كه دچار مشكل است ادامه خواهیم داد.
ظریف ادامه داد: هیچ تردیدی نداریم كه مسیر پیش رویمان دشوار است، اما من به كسانی كه به دنبال آسیب رساندن به ما هستند یادآوری می كنم كه ایرانی ها بیش از 3000 نوروز را جشن گرفته اند و نوروزهای بی شمار دیگری را نیزجشن خواهند گرفت؛ و تن به دستور اجانب نخواهند داد چه برسد به دیكته هایی كه از سوی قدرتی كه روز به روز منزوی تر می شود و امروز از واقعیت های دنیای پساغربی بی خبر است، صادر می شود.
ظریف تاكید كرد: ما ایرانیان با افتخار از بسیاری از تجاوزگری ها رسته ایم، اما مردم ما همواره نشان داده اند كه گفتگو و مشاركت سازنده بیشتر را به تنش های منطقه ای و جهانی به شدت ترجیح می دهند.
وی اضافه كرد: می خواهم برای همه هموطنان ایرانی و همه كسانی كه در «جهان نوروز» جشن می گیرند، آرزوی سال نویی شادتر، سلامت تر و امیدوارانه تر داشته باشم. ایرانی ها با ایمان و امید نشان داده اند كه هیچ چیز نمی تواند ما را از دنبال كردن آینده ای روشن تر نگاه دارد. آنگونه كه مولانا می گوید:
آمد بهار عاشقان، تا خاكدان بستان شود آمد ندای آسمان، تا مرغ جان پران شود!
سال نو بر همه شما مبارك.
شبد**9416**9122