۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۲۱:۵۴
کد خبر: 83250105
T T
۰ نفر
ملی شدن صنعت نفت نقطه عطف و رهایی از استعمار است

زنجان - ایرنا - یك كارشناس مسایل سیاسی گفت: نهضت ملی شدن صنعت نقطه عطف مانگار در تاریخ انقلاب ، رهایی از استعمار و اتحاد بین روحانیت و حمایت مردمی است.

بهروز صالحی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: نهضت ملی شدن صنعت نفت در ایران از مهمترین‏ خیزش‏های انقلابی در جهت مبارزه با استعمار بود و از همه مهمتر كوتاه كردن دست این استعمار از منابع حیاتی‏ ایران،نقطه‏ ی عطفی در تاریخ جنبش‏ های مردمی رهایی ‏بخش‏ منطقه‏ خاورمیانه به‏ شمار می ‏رود.
وی اظهار داشت: پشتیبانی و حمایت روحانیت از ویژگی های مهم و اساسی ملی شدن صنعت نفت ایران در 29 اسفند سال 1329 بود و از طرفی حمایت و مشاركت مردم نیز از دیگر عوامل تاثیر گذار در این رخداد مهم تاریخی بود.
این استاد دانشگاه ادامه داد: حركت های منسجم و اتحاد بین آیت الله كاشانی ، نواب صفوی و مصدق در ملی شدن صنعت نفت وجود داشت و در واقع باید گفت كه این افراد نقش مهم و بی بدیلی در تحقق این واقعه مهم تاریخی داشتند.
این كارشناس مسایل سیاسی خاطرنشان كرد: اجرای برنامه ریاضت اقتصادی با محوریت عدم اتكا به درآمدهای نفتی و تلاش برای مصرف نفت خام در داخل كشور، اقدام دیگری بود كه مصدق برای خنثی كردن تحریم نفت از سوی انگلیس انجام داد و موفق شد اقتصاد كشور را در آن دوره، سرپا نگاه دارد.
وی یادآور شد: ملی شدن صنعت نفت به نوبه خود وقایع مختلف تاریخی دیگری را نیز در سطح كشور رقم زد چرا كه این واقعه مهم نقطه عطفی در تاریخ سیاسی، اقتصادی و مبارزات مردم ایران به شمار می رود.
معاون اجرایی و فرهنگی دانشگاه جامع علمی و كاربردی زنجان خاطرنشان كرد: ملی شدن صنعت نفت جنبش های مختلفی مانند تنگستان، قیام سربداران، تنباكو و در نهایت مشروطه را رقم زد.
وی یادآورشد: بیش از 62 سال از قانون ملی شدن صنعت نفت ایران سپری می شود كه این واقعه مهم تاریخی استقلال سرمایه ای مردم و نسل های بعدی را رقم زد.
صالحی،افزود: قانون ملی شدن صنعت نفت در واقع پیشنهادی بود كه به امضای همه اعضای كمیسیون نفت در مجلس شورای ملی ایران در 17 اسفند 1329 به مجلس ارائه شد.
وی، اضافه كرد: نفت از حوزه های مهم و استراتژیك كشور محسوب می شود كه پس از پیروزی انقلاب اسلامی رشد قابل ملاحضه ای با تكیه بر توانمندی های نخبگان و دانشمندان جوان در این حوزه حاصل شده است.
به گفته این كارشناس، حضور شركت‌های ایرانی در طرح‌های بالادستی و پایین دستی صنعت نفت ایران از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تاكنون هرروز پررنگ تر شده. به طوری كه اكنون در شرایط تحریم های غرب نیز شركت های داخلی نه فقط توسعه میدان‌ های بزرگ نفت وگاز كشور را عهده دار هستند، بلكه بخش عمده تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت را تامین می كنند.
9646/8068

سرخط اخبار استان‌ها