۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۲۱:۵۳
کد خبر: 83250103
T T
۰ نفر
نوروز فرصتي براي كنار هم بودن- الناز ملكي*

سمنان- ايرنا- عيد نوروز يكي از كهن ترين آيين هاي مردم ايران زمين و فرصتي براي پاسداشت فرهنگ و زنده نگه داشتن سنت هاي دل نشين ايرانيان مانند ديد و بازديد و احوالپرسي از يكديگر در عصر فناوري محسوب مي شود.

به گزارش ايرنا، عيد نوروز يك آيين خاطره انگيز در ذهن هر ايراني است كه فرصت دور هم جمع شدن را فراهم مي كند تا افراد صميمت و محبت را به يكديگر هديه كنند.
سمناني ها پهن كردن سفره هفت سين در ساعت هاي پاياني سال كهنه و شروع سال جديد را براي خود خوش يمن مي دانند و اهل خانه مانند دختران، مادران، نوه ها، مادربزرگ ها و نوعروسان در خانه جديدشان با پهن كردن سفره و نشان از بركت خانه به استقبال عيد مي روند.
هريك از زنان خانواده بسته به ذوق، سليقه و خلاقيت خود سين هاي هفت سين را براي چيدن بر دل سفره عيد آماده مي كنند.
مردم در سراسر نقاط استان سمنان هم سليقه با ساير اقوام كشور سفره هفت سين خود را به هفت چيز كه هر كدام نمادي از خير وبركت، سرسبزي، پويايي، شادي و نشاط است مزين مي كنند.
تيك تيك تيك صداي ثانيه شمار ساعت است كه بي وقفه در حال چرخش است تا به ساعت 1 و 28 دقيقه و 27 ثانيه لحظه تحويل سال 1398 هجري شمسي نزديك شود و لحظه ي زيبا و به يادماندني است لحظه تحويل سال نو لحظه اي سال نو شروع و اتفاقات ثانيه هاي قبل چه خوب چه بد مربوط به سال گذشته مي شود.
لحظه زيباييست كه يك دختر كوچك در حالي كه لباس هاي نو به تن كرده با سيني هم قد خودش درحالي كه در آن قرآن، آب، آيينه، سكه و سبزه قرار دارد پشت در خانه منتظر تحويل سال و صداي پدر هست تا به عنوان پيام آور عيد و اولين مهمان سال نو با يمن قدم خود پس از تحويل سال وارد خانه شود.
پيچيدن صداي يَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ يَا مُدَبِّرَ اللَّيْلِ وَ النَّهَارِ يَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَي أَحْسَنِ الْحَالِ، صداي پدر و فرياد يكباره ترقه ها همزمان با يكديگر نويد تحويل سال نو را مي دهد.
بلي چه زيباست دخترك با قرآن مجيد به عنوان شروع سال همراه و همگام با آيه هاي قرآن، آب به عنوان نمادي از روشني، سبزه به عنوان نمادي از سرسبزي، سكه نمادي از رونق و آيينه نمادي از زلال بودن وارد خانه مي شود و سال نو را در آغوش پدر جشن مي گيرد و سپس با همراهي پدرش چهار گوشه خانه را با قرآن، آب، سكه، سبزه و آيينه تطهير مي كند.
چه زيباست آيين عيد نوروز به راستي كه بهانه ايست براي دورهم جمع شدن گل گفتن و گل شنفتن و زيباتر از همه لحظه ايست كه فرزندان منتظر عيدي از بزرگ خانواده هستند تا اسكناس هاي نو و تا نخورده در قرآن را بينشان تقسيم كند و بي شك جمع شدن تمام خانواده دور سفره هفت سين لحظه ايست خاطره انگيز براي تك تك ايرانيان.
عيد نوروز يادآور آداب و سنت هاي پسنديده ملي است كه در سايه توجه به اين آيين ها رفتارهاي پسنديده از جمله ديد و بازديد، توجه به بزرگترها و احترام متقابل در جامعه تقويت مي‌شود.
جشن نوروز نمادي از سالگرد بيداري طبيعت از خواب زمستاني است كه به رستاخيز و حيات منتهي مي شود.
عيد نوروز مصادف با زماني است كه زمين يك دور كامل را به دور خورشيد گردش كرده و در ادامه چرخه جديدي را شروع خواهد كرد.
در اين زمان خورشيد دقيقا در شرق طلوع و در غرب غروب مي‌كند و بر اساس همين پديده و به علت اينكه خورشيد در مسيري ميان مسيرش در انقلاب تابستاني (بيشترين ارتفاع) و مسيرش در انقلاب زمستاني (كمترين ارتفاع) را طي مي‌كند مدت شب و روز با هم برابر است و به همين علت اعتدال بهاري ناميده مي‌شود.
7432/7408/6103

سرخط اخبار استان‌ها