روستاي كندوان، نماد اعجاز طبيعت و تاريخ آذربايجان شرقي

تبريز- ايرنا- روستاي صخره اي كندوان در استان آذربايجان شرقي از منحصر به فردترين و نادرترين روستاهاي دنياست كه مناظر بديع و زيباي آن چشم هر بيننده اي را نوازش مي دهد و آدمي را به تحير وا مي دارد.

به گزارش ايرنا، اين روستاي شگفت انگيز با خانه هاي مخروطي شكل و از جهتي شبيه كندوي زنبور عسل كه نام كندوان نيز از آن گرفته شده است، با قدمتي هفت هزار ساله، آب و هوايي مسحور كننده و طبيعتي عجيب، همه ساله پذيراي بيش از يك ميليون گردشگر از سراسر دنياست.
از نكات قابل توجه اين روستاي توريستي، جاري بودن زندگي در خانه هاي صخره اي آن است كه دو روستاي ديگر شبيه آن در آمريكا و تركيه فاقد اين قابليت هستند.
كندوان از جمله مناطق گردشگري خوش آب و هوا، طبيعي و تاريخي آذربايجان شرقي و جزو يكي از سه روستاي شگفت انگيز جهان است كه فقط دو نمونه از آن در آمريكاي شمالي و كاپادوكيا تركيه وجود دارد.
صخره هاي مخروطي شكل روستاي شگفت انگيز كندوان در فاصله 20 كيلومتري جنوب شرقي اسكو و 52 كيلومتري جنوب تبريز با حمله مغول ها در قرن هفتم هجري به مامني براي روستائيان اين منطقه تبديل شد و اين سكونت تا به امروز تداوم يافت.
امروزه آثار معماري صخره اي در اغلب نقاط جهان از جمله در ايتاليا، يونان، پرو، آمريكاي لاتين و چين خالي از سكنه است و كندوان را به لحاظ برخورداري از سكونت در عصر حاضر مي توان در جهان منحصر به فرد دانست.
طبيعت زيبا، آب و هواي مطبوع كوهستان، آب معدني با خاصيت درماني، هتل صخره اي و بازار سنتي، اين روستا را به يكي از مهمترين مراكز گردشگري استان تبديل كرده است.
روستاي تاريخي و طبيعي كندوان به عنوان قطب گردشگري در كشور مركزيت چندين مركز گردشگري ديگر از جمله روستاي تاريخي حيله ور، مراتع توريستي ارشدچمن، كوه سلطان، دامنه هاي سرسبز شمالي كوه سهند و طبيعت زيباي اسكو را دارد.
آب معدني گواراي كندوان كه از دل يكي از تپه هاي اين روستا مي جوشد، از شهرت فراواني برخوردار است و گفته مي شود خاصيت درماني بسيار بالايي در حذف سنگ كليه و مثانه دارد.
اين روستا كه در 52 كيلومتري تبريز مركز آذربايجان شرقي قرار گرفته به سبب ويژگي معماري صخره اي و بافت مخصوص آن در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است.
بازارچه روستاي كندوان نيز به نسبت وسعت و تعداد غرفه هاي فروش آن، يكي از پرمشتري ترين بازار هاي كشور محسوب مي شود كه در آن محصولات كشاورزي اين روستا از جمله گردو، گياهان دارويي، دوشاب (شيره)، عسل، بادام و گل محمدي به فروش مي رسد.
در اين بازارچه همچنين صنايع دستي زنان روستا شامل گليم، جاجيم و روسري هاي كلاقه اي به فروش مي رسد كه طرفداران زيادي دارد.
روستاي كندوان پانزدهم ارديبهشت ماه سال 1376 به شماره 1857 در آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.
6120/3071

سرخط اخبار استان‌ها