كردهای عراق به استقبال نوروز رفتند

اربیل ـ ایرنا ـ شهروندان كردستان عراق امروز چهارشنبه با برافروختن آتش به استقبال این عید سنتی, باستانی و ایرانی رفتند.

به گزارش ایرنا، شهروندان كرد عراقی در سراسر اقلیم كردستان عراق با جمع آوری هیزم و آتش زدن آن سنت 'شعله نوروز' را گرامی می دارند.
سالیانه مردم این منطقه برخلاف كشورمان كه آخرین چهارشنبه سال را برای برافروختن آتش انتخاب می كنند آنها آخرین روز سال را انتخاب كرده و شهرها و روستاهای كردستان عراق در غروب این روز یكپارچه آتش و نور می شود.
یكی از شهرهای معروف كردستان عراق كه در آن آتش عید نوروز برافروخته می شود شهر آكری در استان دهوك است كه هزاران تن از شهروندان این شهر با در دست داشتن شعله آتش بر بالای كوه رفته و شعله اصلی را روشن می كنند.
در میان اقوام عراقی نیز ایزدیهای این كشور به مانند ایرانیها برای نوروز تخم مرغ رنگی درست می كنند, به باور آنها تخم مرغ به مانند زمین گرد است و رنگ كردن آن باعث سرسبزی و طراوت زمین می شود.
مردم كردستان عراق عید نوروز را به عنوان یكی از سنت های دیرینه و باستانی به رسمیت شناخته و دولت اقلیم كردستان عراق نیز با تعطیلات یك هفته ای به استقبال آن می رود.
اگرچه در دنیای مدرن امروز لباسهای سنتی كمتر توسط مردم پوشیده می شود اما در كردستان عراق مردم همگی با لباس سنتی كردی نوروز را گرامی می دارند.
كردستان عراق از عید نوروز برای نشان دادن میراث فولكلور سنتی كردی, زبان و لباسهای سنتی بهره می گیرد.
دولت اقلیم كردستان عراق نیز از این عید برای ترویج گردشگری بهره گرفته و سالیانه بر تنوع برنامه های نوروز افزوده می شود.
نوروز یكی از اشتراكات فرهنگی و سنتی ایران و كردستان عراق است و بدلیل ریشه های تاریخی و فرهنگی مشترك آن بطور پرشوری در ایران و كردستان عراق برگزار می شود.
با آغاز عید نوروز مردم كردستان عراق بنا به سنت سالیانه خویش به دیدار اقوام و دوستان رفته و همزمان یك غذای سنتی بنام یاپراخ (دلمه ) بین مردم خیرات می كنند و به یاد در گذشتگان به گورستان می روند.
خاورم*10**351*380**

سرخط اخبار جهان