پمپئو: گفت و گو با عراق درباره تحریم های ایران را ادامه می دهیم

بغداد - ایرنا - 'مایك پمپئو' وزیر امور خارجه آمریكا گفت كه كشورش گفت وگوها با مقام های عراقی درخصوص تحریم های ضد ایرانی را ادامه می دهد.

به گزارش چهارشنبه شب ایرنا، وزیر امور خارجه آمریكا كه به زعم خود در سفری منطقه ای برای جلب حمایت كشورهای منطقه برای اعمال فشار بیشتر به ایران به سر می برد، در جریان سفر به كویت اعلام كرد: گفت و گوهایمان را با شركای خود در عراق درباره تحریم های ضد ایرانی ادامه می دهیم.
وی همچنین از عراق خواست كه روابطش با كویت را گسترش دهد.
پمپئو بدون اشاره به سیاست های تفرقه افكنانه واشنگتن در منطقه از كشورهای این حوزه جغرافیایی خواست برای تحقق امنیت و ثبات در آن مشكلات و بحران های فی مابین را حل كنند.
همزمان برخی منابع از فشار آمریكا به كشورهای عربی خبر می دهند تا با گسترش روابط اقتصادی با عراق، این كشور را از تكیه به ایران بی نیاز كنند.
با این حال سخنان وزیر امور خارجه آمریكا در خصوص گفتگو با مقامات عراقی در مورد تحریم های ضد ایرانی درحالی صورت می گیرد كه شبكه «سی.ان.بی.سی نیوز» به نقل از یك مقام ارشد وزارت خارجه آمریكا اعلام كرد كه دولت این كشور معافیت 90 روزه عراق از تحریم های ضدایرانی را تمدید كرده است.
این چندمین بار است كه واشنگتن معافیت عراق را تمدید می كند، امری كه به گفته ناظران مسائل عراق بدلیل ناچاری آمریكا از پذیرش روابط مستحكم تهران بغداد است كه بویژه در سفر سه روزه حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران تبلور یافت.
مقامات عراقی در سطوح مختلف تاكنون بارها اعلام كرده اند كه بخشی از تحریم های یكجانبه آمریكا علیه ایران و هر ملت دیگری نخواهند بود و روابط با جمهوری اسلامی ایران را همچنان گسترش خواهند داد.
یك نماینده پارلمان عراق نیز پیشتر در واكنش به سخنان مداخله جویانه مقامات آمریكایی در خصوص روابط تهران بغداد گفته بود كه واشنگتن چاره ای جز پذیرش روابط ایران و عراق ندارد.
'حسین الیساری' نماینده پارلمان عراق از ائتلاف الفتح (به رهبری هادی العامری) افزود: موضع عراق در برابر تحریم های ضد ایرانی از چگونگی استقبال بغداد از رئیس جمهوری ایران و امضای چند توافقنامه كاملاً مشخص است.
وی افزود: آمریكا نیز دیگر به خوبی دریافته است كه اعمال فشار برای قطع روابط و همكاری میان تهران بغداد به جایی نمی رسد و بر همین اساس به نظر می رسد به ناچار سطحی از این نوع همكاری ها را پذیرفته است.
در جریان سفر روحانی به عراق، پنج سند و یادداشت تفاهم همكاری میان دو كشور امضا شد.
ایران و عراق همچنین با صدور یك بیانیه مشترك ضمن ترسیم چارچوب همكاری های آینده از توافق نهایی بر سر دهها موضوع از جمله بر سر عزم راسخ برای اجرای «عهدنامه مربوط به مرز دولتی و حسن همجواری بین ایران و عراق»، تاكید بر عملیات مشترك پاكسازی و لایروبی شط العرب (اروندرود) در اسرع وقت، قدردانی از نقش ایران در مبارزه با داعش، تقدیر از تصمیم عراق برای عدم همراهی با تحریم‌ها علیه ایران، صدور رایگان روادید برای شهروندان ایرانی و عراقی، ایجاد شهرك های صنعتی مشترك و تعیین 20 میلیارد دلار بعنوان افق آتی تبادل تجاری و اقتصادی میان دو كشور خبر دادند.
خاورم*4*380**

سرخط اخبار جهان