برگزاري جشن هاي نوروزي امنيت كردستان را نشان مي دهد

سنندج - ايرنا - استاندار كردستان گفت: برگزاري جشن هاي نوروزي با حضور هزاران نفر و بدون هيچ مشكلي نشان دهنده امنيت بالاي استان است.

به گزارش خبرنگار ايرنا بهمن مرادنيا شامگاه چهارشنبه در حاشيه برگزاري جشن نوروز در سنندج و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در هيچ نقطه از كشور چنين جشني با اين سطح و با حضور همه اقشار و سنين و با اين نظم و انظباط برگزار نمي شود.
وي اضافه كرد: برگزاري جشن نوروز با اين كيفيت و نظم نشان دهنده فرهنگ مردم كردستان بوده و اين جشن ها هم برگرفته از فرهنگ اصيل منطقه است.
مرادنيا افزود: به همه فرمانداران توصيه شده است كه چنين جشن هايي را در همه شهرها برگزار كنند و اين سورها در سال گذشته نيز در بيشتر شهرهاي استان برگزار شد.
استاندار كردستان گفت: يكي از آيين ها و سنت هاي مردم كرد جشن هاي نوروزي بوده و برنامه ريزي شده است در سال هاي آينده نيز به صورت مداوم برگزار شود.
وي اظهار داشت: احترام به آيين هاي مردم، زمينه برقراري ارتباطات بيشتر در ميان آحاد جامعه و آشنايي ديگر مردم كشور با فرهنگ مردم كردستان برخي از اهداف برگزاري چنين جشن هايي است.
فرمانده انتظامي كردستان هم در حاشيه اين آيين گفت: در استاني كه دشمنان بر آن طمع كرده اند امنيت بالايي برقرار است و چنين برنامه هايي بدون هيچ مشكلي برگزار مي شود.
سردار علي آزادي اظهار داشت: بسياري در اين استاديوم ورزشي با خانواده خود حضور دارند و برگزاري اين جشن شادي و نشاطي در ميان همشهريان ايجاد كرده است.
وي با بيان اينكه مردم به خوبي با پليس و دستگاه هاي حافظ نظم اين برنامه همراهي كرده اند تاكيد كرد: مردم طالب امنيت پايدار هستند و هميشه اين امنيت با مشاركت آنها ايجاد شده است.
شهردار سنندج هم گفت: جامعه نياز به شور و نشاط دارد و اين جشن ها به نوعي مردم را از نگراني ها و خمودگي كنوني كه بخشي از جامعه را گرفته است دور مي كند.
حشمت الله صيدي با اشاره به اينكه رسالت خود دانستيم حداقل كاري را در زمينه شور و نشاط جامعه انجام دهيم اظهار داشت: مردم در كمال آرامش از اين جشن لذت بردند و شاد شدند.
وي اضافه كرد: درخواستي به دبيركل يونسكو ارائه كرده ايم كه سنندج به عنوان شهر خلاق در زمينه موسيقي ثبت جهاني شود.
شهردار سنندج افزود: سنندج با هنرمنداني همچون كامكارها و عندليبي ها صاحب جايگاهي در عرصه موسيقي در دنيا است و با ثبت جهاني اين شهر عاملي براي جذب گردشگر خواهد شد.
دومين جشن نوروز امروز با حضور جمع كثيري از مردم سنندج به عنوان يكي از ماندگارترين مراسم هاي فرهنگي ويژ] نوز از ساعت 15 تا 20 در ورزشگاه 22 گولان سنندج برگزار شد.
جشن شب نوروز 98 با محوريت موسيقي محلي برگزار شد و در اين راستا از پتانسيل و هنر هنرمندان بومي برجسته استان بهره گرفته شده است.
دف نوازي، موسيقي كلاسيك، موسيقي سنتي، اجراي همزمان پنج گروه 20 نفره هه لپركي، اجراي موسيقي تلفيقي (ديوان، دف وتنبور)، مراسم سوارانه، روشن كردن آتش توسط 300 دانش آموز و اجراي سرود نوروزانه، موسيقي و نورافشاني از برنامه هاي اين جشن بود.
6108 / 3034

سرخط اخبار استان‌ها