مسجد جامع خرمشهر ميزبان راهيان نور در نوروز

آبادان - ايرنا - مسجد جامع خرمشهر كه پس از فتح اين شهر و بازپس گيري آن از دشمن متجاوز در آن جشن پيروزي گرفتند و به عنوان نماد مقاومت مردم ايران ماندگار شده است اينك در آستانه بهار طبيعت و آغاز سفرهاي نوروزي براي بازديد مسافران نوروزي و كاروان هاي راهيان نور آماده شده است.

به گزارش ايرنا قدمت ساخت مسجد جامع خرمشهر بيش از 120 سال مي باشد و به زماني بر مي گردد كه بازرگانان از كشورهاي مسلمان براي داد و ستد به خرمشهر سفر مي كردند لذا اهالي محلي براي برپايي نماز اين مسجد را بنا نهادند.
اين مسجد از نظر ساخت و ساز به صورت آجر و خشت و با سقف تيرهاي چوبي از درخت هاي چندل كه از جنگل هاي آفريقا به اين منطقه از طريق دريا آورده اند، ساخته شده و داراي نماي آجري و حدود هزار متر مربع كاشي آيات خشتي و 770 مترمربع كاشي كاري معرق مي‌باشد همچنين دو گلدسته با ارتفاع 28 متر از كف زمين و دو گنبد بزرگ و كوچك كه گنبد بزرگ و گلدسته ها با كاشي معرق تزيين شده در آن واقع شده است.
از آنجا كه موقعيت مسجد جامع خرمشهر در كنار نهر بزرگ منشعب از رودخانه اروند كه شهر را به صورت كمربندي احاطه مي‌كند (نهر چاسبي) قرار دارد مدتي به عنوان مسجد لب شاخه نيز معروف شد.
از طرفي مسجد جامع در مبادي ورودي بازار بزرگ اصناف (بازار صفا) قرار داشته، به گونه اي كه محل تردد مردم از صحن مسجد بوده و به اين دليل تغييري در ساخت و ساز آن انجام پذيرفت و عقب نشيني مختصري در آن صورت گرفت و بعدها در سال 1348، قطعه زميني از ضلع غربي به مسجد اضافه و به صورت فعلي تجديد بنا شد.
پس از آغاز جنگ تحميلي شهر خرمشهر به دليل نزديك بودن به مرز شلمچه، يكي از اولين نقاطي بود كه مورد حمله ارتش بعثي عراق قرار گرفت. خرمشهر پس از 578 روز (19 ماه) اشغال توسط عراق، در تاريخ سوم خرداد ماه 1361 با عمليات رزمندگان اسلام طي چهار مرحله عمليات نظامي با عنوان عمليات بيت المقدس بازپس‌گيري شد. اين مسجد به علت اينكه رزمندگان اسلام پس از فتح خرمشهر و بازپس گيري آن از دشمن در آن جشن پيروزي گرفتند، براي هميشه در تاريخ مقاومت ايران ماندگار شد و بنايي مشابه اين مسجد تاريخي، در باغ موزه دفاع مقدس در تهران ساخته شده است.
مسجد جامع كه اكنون سمبل مقاومت در خرمشهر است، در مدت 35 روز مقاومت مردم، ستاد مردمي، مركز تبادل اخبار، اورژانس مجروحان و محل نگهداري موقت شهدا بوده و يادآور شهدايي مانند محمد جهان‌آرا، بهروز مرادي، بهنام محمدي و محمد دشتي است.
مسجد جامع خرمشهر سي‌هزارمين اثر تاريخي ايران است كه در سال 1390، در فهرست آثار ملي به ثبت رسيد.
7104/6068

سرخط اخبار استان‌ها