۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۲۰:۴۶
کد خبر: 83250065
T T
۰ نفر
روسیه و آمریكا در جستجوی حیات در سیاره زهره هستند

مسكو - ایرنا - روسیه و آمریكا قصد دارند در چارچوب طرحی مشترك با عنوان «ونرا-دی» به جستجوی علایم حیات در میان ابرهای سیاره زهره بپردازند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از اسپوتنیك، لودمیلا زاسوا مسئول این پروژه مشترك با بیان این مطلب افزود: ما بر این باوریم كه در گذشته نوعی حیات ابتدایی (آب) در سطح زهره بوجود آمده و ممكن است هنوز اثری از آن در ابرهای زهره باقی مانده باشد.
این دانشمند روس ادامه داد: هزینه بالای این پروژه تحقیقاتی و تجربه بالای روس ها در زمان شوروی برای كاوش در سطح زهره باعث شده است كه مسكو و واشنگتن تصمیم بگیرند به صورت مشترك این پروژه را اجرا كنند.
به گفته وی، روس كاسموس نخستین گزینه برای ساخت فضاپیمای مورد نیاز است كه قادر خواهد بود وارد مدار زهره شده و در سطح این سیاره فرود بیاید.
وی ادامه داد: براساس این پروژه قرار است از ایستگاه ناسا نیز در اطراف زهره استفاده شود كه توانایی 60 روز كار در سطح زهره را دارد.
این دانشمند روس با بیان اینكه مقدمات اجرای این پروژه مشترك در حال اجرا است، افزود: بزودی در اطراف مسكو آزمایشگاه ویژه ای برای شبیه سازی ماموریت در سیاره زهره ایجاد می شود ضمن اینكه ژاپن، ایتالیا و آلمان نیز ممكن است به این پروژه اضافه شوند.
اروپام ** 1346 **

سرخط اخبار جهان