مونسان: كردستان قابلیت تبدیل به پایتخت موسیقی كشور را دارد

سنندج - ایرنا - معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: توانایی های كردستان در حوزه موسیقی، قابلیت ثبت در میراث ملی و تبدیل شدن به پایتخت موسیقی كشور را دارد.

به گزارش ایرنا، علی اصغر مونسان چهارشنبه شب در حاشیه جشن بزرگ ویژه نوروز 98 در سنندج در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: توانایی های موسیقی این استان می تواند در حوزه میراث ناملموس ثبت شود از آن به عنوان یك پتانسیل گردشگری استفاده كرد.
وی اضافه كرد: كردستان شایسته بهترین هاست و اگر در این خصوص لازم به انجام كاری از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باشد این سازمان آن را در كمترین زمان ممكن انجام می دهد.

** زمینه مسافرت آرام و خاطره انگیز در كشور انجام شده است
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ستاد خدمات سفر استان ها از ماه ها پیش فعالیت خود را آغاز كرده و هم اكنون زمینه مسافرت آرام و خاطره انگیز در اقصی نقاط كشور برای مسافران مهیا شده است.
مونسان افزود: آماده سازی اقدامات فعالیت ها در دو بخش میراث فرهنگی و آثار تاریخی انجام شده و در آن بر آداب و رسوم نقاط مختلف كشور تاكید شده است.
وی گفت: آداب و رسوم مختلف نوروز كشور ریشه در تاریخ و فرهنگ ایران داشته و هر كدام از آنها پیام آور صلح و مودت و دوستی برای مردم جهان است.
وی اضافه كرد: این سازمان در نظر دارد در سال 98 دعوت كردن مردم را به دیدن زیبایی های غرب كشور از جمله كردسان را در یكی از برنامه های كاری خود قرار دهد.
دومین جشن نوروز امروز با حضور جمع كثیری از مردم سنندج به عنوان یكی از ماندگارترین مراسم های فرهنگی ویژ] نوز از ساعت 15 تا 20 در ورزشگاه 22 گولان سنندج برگزار شد.
جشن شب نوروز 98 با محوریت موسیقی محلی برگزار شد و در این راستا از پتانسیل و هنر هنرمندان بومی برجسته استان بهره گرفته شده است.
دف نوازی، موسیقی كلاسیك، موسیقی سنتی، اجرای همزمان پنج گروه 20 نفره هه لپركی، اجرای موسیقی تلفیقی (دیوان، دف وتنبور)، مراسم سوارانه، روشن كردن آتش توسط 300 دانش آموز و اجرای سرود نوروزانه، موسیقی و نورافشانی از برنامه های این جشن بود.
6108 / 3034

سرخط اخبار استان‌ها