روسيه گوايدو را به عنوان رئيس جمهور ونزوئلا به رسميت نمي شناسد

مسكو - ايرنا - معاون وزير خارجه روسيه ضمن هشدار به آمريكا براي حمله نظامي احتمالي به ونزوئلا گفت: روسيه خوان گوايدو رئيس جمهور خودخوانده را به رسميت نمي شناسد.

به گزارش روز چهارشنبه ايرنا به نقل از تاس، سرگئي ريابكوف معاون وزير امور خارجه روسيه پس از ديدار با 'اليوت آبرامز' نماينده ويژه آمريكا در امور ونزوئلا گفت: نيكلاس مادورو كه در نتيجه انتخابات قانوني با حضور ناظران بين المللي به قدرت رسيده است، تنها رئيس جمهور قانوني ونزوئلا است.
به گفته وي، آمريكا برنامه اي را براي استفاده از نيروي نظامي در ونزوئلا در شرايطي كه اوضاع اين كشور بدتر شود تدارك ديده است.
معاون وزير خارجه روسيه خاطرنشان كرد كه روسيه براي ادامه گفت وگو با آمريكا در مساله ونزوئلا آمادگي دارد چرا كه درك مواضع روسيه و آمريكا براي دو طرف مهم است.
وي با بيان اينكه جدي بودن اوضاع هيچ جايي را براي اشتباه باقي نمي گذارد، تصريح كرد: چارچوبي كه گفت وگوي دو كشور ممكن است برگزار شود در درجه دوم اهميت قرار دارد اما مسكو براي مذاكره در اين مورد (مساله ونزوئلا) آماده است.
ديپلمات روس با اشاره به اهميت دفاع از روس ها در ونزوئلا گفت كه موضوع دفاع از شهروندان روس در اين كشور و نيز حضور روسيه در هر شكل ممكن مطرح است.
ريابكوف بر لزوم گفت وگوهاي داخلي در ونزوئلا نيز تاكيد كرد و گفت كه اين گفت وگوها بايد بدور از فشار خارجي صورت گيرد.
وي مذاكرات خود با نماينده ويژه آمريكا در ونزوئلا را هم دشوار و صريح خواند كه به گفته وي به روسيه براي درك مواضع آمريكا در مساله ونزوئلا كمك كرد.
خوان گوايدو رهبر مخالفان دولت ونزوئلا دي ماه خود را رئيس جمهوري ونزوئلا خواند و آمريكا و كشورهاي متحد و همپيمانش اين سياستمدار ونزوئلايي را به عنوان رئيس جمهور قانوني ونزوئلا پذيرفتند و از نيكلاس مادورو كه يك ماه قبل از آن در انتخابات رياست جمهوري به پيروزي رسيده بود خواسته اند از مقام خود كناره گيري كند.
اروپام*391*1346**

سرخط اخبار جهان