لبنان خواستار اقدام جدي براي بازگشت آوارگان سوري شد

بيروت - ايرنا- ميشل عون رئيس جمهوري لبنان تاكيد كرد كه بايد اقدام هاي جدي و اساسي براي بازگرداندن آوارگان سوري به كشورشان صورت گيرد.

به گزارش چهارشنبه شب ايرنا به نقل از خبرگزاري لبنان ، عون در ديدار با گير پدرسون فرستاده ويژه سازمان ملل در امور سوريه و هيات همراه يادآورشد كه در ماه هاي اخير 172 هزار آواره سوري از لبنان به كشورشان بازگشتند.
بر اساس آمارهاي موجود بيش از يك و نيم ميليون آواره سوريه در جريان بحران و جنگ هشت ساله در اين كشور به لبنان وارد شدند.
رئيس جمهوري لبنان همچنين به افزايش مشكلات اجتماعي ، اقتصاد و وضعيت معيشتي آوارگان سوريه در لبنان و نگراني مقام هاي اين كشور از اين مساله اشاره كرد و ادامه داد كه اقدام هاي جدي بايد براي بازگرداندن آوارگان سوري به مناطق با ثبات سوريه انجام و همزمان اقداماتي نيز براي كمك به اين آوارگان جهت بازگشت به زندگي عادي خود صورت گيرد.
عون گفت: اگر هر كدام از كشورهايي كه در جنگ عليه سوريه شركت كردند فقط 10 درصد از هزينه‌هاي نزاع را براي كمك به آوارگان اين كشور اختصاص مي‌دادند، براي حل مشكلات آنان مفيد و موثر بود و كشورهاي منطقه و جهان را از بحران‌هاي بيشتر در اين ارتباط دور مي‌ كرد.
رئيس جمهوري لبنان يادآورشد كه كشورش در طول سال هاي جنگ در سوريه به دلايل انساندوستانه آوارگان سوري را پذيرفت اما امروز ديگر با توجه به بازگشت ثبات و امنيت در سوريه لازم است تا آنان با كمك مجامع بين المللي به وطن خود بازگردند.
فرستاده ويژه سازمان ملل در امور سوريه نيز در ديدار با عون بر حمايت سازمان ملل از لبنان در تمام زمينه ها براي بازگشت آوارگان سوري به كشور خود و مقابله با چالش هاي كنوني تاكيد كرد.
پدرسون يادآورشد كه يكي از وظايفش دستيابي به راه حل سياسي براي بحران سوريه است.
وي پشتر با سفر به سوريه با مقام هاي اين كشور ديدار و گفت و گو كرد.
شبد**خاورم*1436*1010

سرخط اخبار جهان