۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۹:۳۸
کد خبر: 83250035
T T
۰ نفر
سيلاب گنبد، برنامه هاي نوروزي را تحت تاثير قرار داد

گنبدكاووس - ايرنا - رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گنبدكاووس با بيان اينكه سيلاب و آبگرفتگي شهر گنبدكاووس، برنامه هاي نوروزي اين اداره را تحت تاثير قرار داده است، بر اجراي اين برنامه هاي با چند روز تاخير تصريح كرد.

مريم آق آتاباي شامگاه چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، افزود: برپايي چهار نوروزگاه در اين شهرستان پيش بيني و براي راه اندازي آنها پيش از آغاز سال نو برنامه ريزي شده بود كه بارش سنگين باران و آبگرفتگي مكان هايي كه براي برپايي نوروزگاه تدارك ديده شده بود، برپايي آنها را به تاخير انداخته است.
وي افزود: پارك الغدير در ورودي شهر گنبد، سالن المپيك و مجموعه سواركاري گنبد و نيز شهر مرزي اينچه برون از جمله مكان هاي در نظر گرفته شده براي برپايي نوروزگاه بود.
رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گنبدكاووس افزود: با توجه آبگرفتگي محوطه پارك الغدير در ورودي شهر گنبد و لزوم پاكسازي آن، نوروزگاه اين پارك در نيمه دوم هفته آينده فعاليت خود را آغاز مي كند.
آق آتاباي با اشاره به اولويت امدادرساني به مناطقي از شهر گنبد كه تحت تاثير سيلاب قرار گرفته اند، گفت: با توجه به اين مسئله، شهرداري گنبدكاووس براي آماده سازي پارك الغدير گنبد ظرف چند روز آينده قول مساعد داده است.
وي افزود: نوروزگاه مجموعه سواركاري در روزهاي نهم و يازدهم فروردين برگزار و براي برپايي نوروزگاه شهر اينچه برون نيز با توجه مشكلات پيش آمده در منطقه، در اولين فرصت كه ديرتر از روزهاي انتهايي هفته آبنده نخواهد بود، اقدام مي شود.
وي با بيان اينكه سالن المپيك گنبد براي برپايي نوروزگاه روستايي از سوي دهياران پيش بيني شده بود، گفت: با وجود مشكلات پيش آمده براي روستاييان و نيز آبگرفتگي شديد محوطه سالن المپيك، تلاش مي شود اين نوروزگاه نيز در اولين فرصت برپا شود.
رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گنبدكاووس تصريح كرد: تمامي برنامه هاي پيش بيني شده در نوروزگاه ها از جمله برنامه هاي موسيقي آييني و سنتي، برپايي غرفه هاي صنايع دستي و غذاهاي سنتي و نيز مسابقه پخت آش سنتي، كشتي تركمني و سواركاري پيشكسوتان به مورد اجراي گذشته مي شود.
وي افزود: فضاسازي شهر براي ايام نوروزي از جمله سفره هفت سين، نصب بنرهاي مختلف و تهيه و توزيع بروشورها وتراكت هاي معرفي شهرستان نيز تحت تاثير سيلاب پيش آمده، در موعد مقرر به اجرا در نيامده است.
وي به بازديد امروز (چهارشنبه) مدير كل ميراث فرهنگي استان از گنبدكاووس اشاره كرد و گفت: در اين بازديد بر فضاسازي و پاكسازي محوطه برج قابوس، تخليه آبگرفتگي موزه فرش و آماده كردن آن براي بازديد گردشگران و نيز آماده سازي شهر تاريخي جرجان تاكيد شد كه امور مربوط به آنها در حال انجام است.
به گزارش ايرنا، بارندگي شديد كه از يكشنبه شب گذشته آغاز و به مدت 48 ساعت ادامه داشت باعث طغيان رودخانه هاي چهل چاي و گرگانرود در دو سوي جنوبي و شمالي شهر گنبدكاووس شد و آبگرفتگي و بروز سيلاب در بخش هايي از اين شهر را به دنبال داشت.
1860