تعریف اسلام‌هراسی در حزب اصلی مخالف دولت انگلیس ثبت شد

لندن – ایرنا – حزب كارگر انگلیس روز چهارشنبه در واكنش به حادثه تروریستی و مرگبار نیوزیلند كه 50 مسلمان را به كام مرگ كشاند، به‌طور رسمی تعریف اسلام‌هراسی را به رسمیت شناخت.

به گزارش چهارشنبه شب ایرنا به نقل از روزنامه گاردین، كمیته اجرایی حزب كارگر تعریف اسلام‌هراسی متعلق به گروه پارلمانی فرا حزبی مسلمانان بریتانیا را به رسمیت شناخته است تا به‌این‌ترتیب ضمن اعلام همبستگی با جامعه مسلمانان، درك بهتری را از وضعیت اسلام‌ستیزی و عواقب شوم آن حاصل كند.
بر اساس این تعریف، اسلام‌هراسی نوعی از نژادپرستی شناسایی شده كه تمام اشكال مسلمان بودن را هدف قرار می‌دهد. این تعریف حاصل شش ماه كارشناسی و مشورت میان اعضاء گروه پارلمانی فرا حزبی مسلمانان بریتانیا با اساتید دانشگاه، وكلا، نهادهای اسلامی، فعالان حقوق بشری و مسلمانان صورت گرفته است.
بر اساس گزارش گاردین، بیش از 750 نهاد اسلامی، 80 استاد دانشگاه و 50 نماینده پارلمان از این تعریف حمایت كرده‌اند.
«ناز شاه» نماینده حزب كارگر از منطقه «برد فورد وست» و معاون وزیر كشور كابینه در سایه معتقد است كه این تعریف بایستی از سوی تمام احزاب سیاسی به رسمیت شناخته شود.
وی گفت: درحالی‌كه اسلام‌هراسی در جامعه انگلیس و تمام دنیا رو به افزایش بوده و حمایت از گروه‌های راست افراطی و نژادپرستان بیشتر می‌شود، ضروری است كه احزاب سیاسی سریعاً در این رابطه اقدام كنند.
شاه افزود: بایستی با كمك یكدیگر كشور را از شر این پدیده شیطانی خلاص كنیم و از طریق به رسمیت شناختن تعریف اسلام‌هراسی درك و هشیاری بیشتری را در جامعه ایجاد كنیم.
گروه فرا حزبی پارلمانی «مسلمانان بریتانیا» آذرماه گذشته گزارشی را منتشر و در آن تصریح كرد كه رواج اسلام‌هراسی در انگلیس به تشدید شكاف در جامعه، افزایش جرائم مرتبط با تنفر و حملات تروریستی منجر شده است.
در این گزارش آمده است كه افكار عمومی در انگلیس به دلیل پیش‌داوری منفی نسبت به عقاید مسلمانان دیدگاه تبعیض‌آمیزی به این اقلیت مذهبی پیداكرده‌اند. این گزارش همچنین عنوان كرد كه اقلیت مسلمانان در انگلیس نسبت سایر اقلیت‌های قومی به لحاظ اقتصادی مورد تبعیض قرار می‌گیرند.
وضعیت اسلام‌ستیزی در انگلیس پس از رای مردم این كشور به خروج از اتحادیه اروپا به‌صورت بی‌سابقه‌ تشدید شده است. آمار پلیس نشان می‌دهد كه در سال‌های اخیر تعداد حملات علیه مسلمانان روند صعودی داشته است.
«مسعود شجره» رئیس سازمان حقوق بشر اسلامی انگلیس به‌تازگی در گفت‌وگو با ایرنا افزود كه اسلام‌هراسی در این كشور دیگر از مرحله «هراس» و ترس از اسلام گذشته و به مرحله نفرت از مسلمانان رسیده است. وی گفت: خروج انگلیس از اتحادیه اروپا آن‌چنان‌كه ادعا می‌شود ربطی به مسائل اقتصادی نداشته و در اصل یك جنبش ضد مهاجر، ضد اقلیت و نژادپرستانه است.
شجره معتقد است كه بی‌تفاوتی سیاستمداران به حملات علیه مسلمانان و قوانین ضد تروریستی، به بیگانه سازی مسلمانان و افزایش تعداد حملات نسبت به آنان كمك كرده است.
پس از حادثه تروریستی هفته گذشته در نیوزیلند، اسلام‌هراسی به سوژه داغ رسانه‌های انگلیس تبدیل‌شده و دولت انگلیس دیروز بودجه مربوط به حفاظت از مساجد و مكان‌های عبادی را افزایش داد.
به گزارش ایرنا، نمازگزاران مسلمان روز جمعه گذشته در جریان برگزاری نماز جمعه در دو مسجد 'نور' و 'لینوود' شهر كراست‌ چرچ نیوزیلند موردحمله تروریستی مسلحانه قرار گرفتند.
متهم اصلی این حمله 'برنتون هریسون تَرنت' 28 ساله اهل استرالیا معرفی‌شده است كه پیش‌تر بارها در صفحات مجازی خود از حضور مهاجران مسلمان در 'سرزمین‌های اروپایی' ابراز خشم كرده بود.
كارشناسان با اشاره به رشد نژادپرستی و نفرت از اسلام در كشورهای غربی تأكید می‌كنند كه صلح‌طلبان و آزادی‌ خواهان جهان باید ناسیونالیست‌های نژادپرست و پرخاشجوی جوامع غیرمسلمان را تحت‌ فشار قرار دهند تا جهان برای همیشه نفرت‌ پراكنی و تروریستی نمایاندن اسلام و مسلمانان را پشت سر بگذارد.
شبد**اروپام ** هـ ن **1010

سرخط اخبار جهان