۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۹:۰۷
کد خبر: 83250026
T T
۰ نفر
پاسخگویی شبانه‌روزی وزارت راه و شهرسازی در ایام نوروز

تهران- ایرنا- مركز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی از آمادگی پاسخگویی وزارت راه و شهرسازی در تمام ساعات شبانه روز در ایام نوروز به شهروندان خبر داد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از وزارت راه و شهرسازی، «سیدقاسم بی نیاز» گفت: كاركنان این وزارتخانه از طریق شماره تلفن‌های 141 اطلاعات راه‌ها، 134 هواشناسی، 5149 اطلاعات قطارها، 199 اطلاعات پروازها، شماره 1550 امداد دریایی در بنادر و شماره تلفن 096330 اطلاعات پرواز فرودگاه امام خمینی (ره) پاسخگوی تماس های شهروندان هستند.
وی افزود: شمار تلفن 5149 آماده پاسخگویی به مسافران ریلی در زمینه فروش بلیت، اعلام برنامه حركت قطارها ، اطلاعات موجودی و اطلاعات آژانس‌ها است و اطلاعات حركت قطارها نیز از شماره 1539 قابل پیگیری است.
وی ادامه داد: تلفن 134 هواگوی سازمان هواشناسی وزارت راه و شهرسازی نیز آماده پاسخگویی به شهروندان در زمینه وضعیت هوای تمام نقاط و راههای كشور، اطلاعیه های هواشناسی و توصیه به شهروندان است.
رئیس مركز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت راه وشهرسازی تصریح كرد: مسافران جاده ای نیز به منظور كسب اطلاعات در مورد وضعیت جاده ها، مسافت ها و انتخاب بهترین مسیر و دیگر موارد می‌توانند با شماره تلفن 141 در تهران تماس بگیرند. همچنین با شماره تلفن 021-88925252 از سراسر كشور می توان وضعیت راه‌های كشور را از طریق تلفن دریافت كرد و سامانه اطلاع رسانی www.141.ir و برنامه تلفن همراه 141 نیز آخرین اطلاعات حوزه‌ راه‌ها را ارئه می دهد.
بی نیاز تاكید كرد: سامانه تلفن گویای 199 نیز پاسخگوی اطلاعات پرواز در زمینه دریافت اطلاعات و جدول زمانی پروازها است. مسافران و استقبال كنندگان می‌توانند قبل از حركت از منزل در تماس با این شماره تلفن از ساعت پرواز اطمینان حاصل كنند. همچنین مسافران فرودگاه امام خمینی (ره) برای اطلاع از آخرین وضعیت پروازها می توانند با شماره 096330 تماس بگیرند.

** از مراكز معتبر بلیت تهیه كنید
رئیس مركز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت راه وشهرسازی ضمن هشدار به مسافران نسبت به خرید اینترنتی بلیت هواپیما از سایت های غیرمجاز اظهار داشت: به مسافران توصیه می‌شود بلیت خود را از مراكز، سایت‌ها و آژانس‌های هواپیمایی معتبر تهیه كنند و پیش از خرید، قیمت حداقل و حداكثر بلیت هواپیمایی را در سایت‌های شركت‌های هواپیمایی یا انجمن صنفی شركت‌های هواپیمایی مشاهده كنند تا متضرر نشوند.
وی اظهار داشت: شهروندان و مسافران می‌توانند هرگونه گران فروشی را از طریق بازرسی‌های خطوط هواپیمایی و یا سامانه حقوق مسافر سازمان به نشانی www.cao.ir مطرح كنند.
به گفته بی نیاز، خرید بلیت اینترنتی هواپیما فقط از طریق سایت های مربوط به شركت هواپیمایی فعال مجاز است و سایر سایت های فروش اینترنتی بلیت مورد تایید سازمان هواپیمایی كشوری نیست.
وی اعلام كرد: سامانه پیامك مركز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت راه وشهرسازی به شماره 30007070 و شماره تلفن 82244090 آماده دریافت پیام‌های شهروندان در حوزه وزارت راه و شهرسازی است.
شهروندان برای دریافت اطلاعات كامل در زمینه راه‌های كشور، قطارها، هواپیماها و وضعیت هوای همه مسیرها می توانند به پایگاه اینترنتی وزارت راه و شهرسازی مراجعه و از طریق این سایت از لینك سایتهای سازمانها و شركت‌های تابعه وزارتخانه استفاده كنند.

** هشدار به خریداران ویلا در سفرهای نوروزی
رئیس مركز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی همچنین درباره خرید ویلا و زمین در شهر‌های شمالی بدون در نظر داشتن شرایط لازم در ایام نوروز هشدار داد.
بی نیاز اعلام كرد: متاسفانه برخی افراد سودجو، زمین‌های دارای كاربری كشاورزی را به ویژه در استان های شمالی بدون مجوز از مراجع ذی‌صلاح تفكیك می كنند و به معرض فروش می گذارند و حتی در مواردی پس از ساخت غیرقانونی ویلا آن را می فروشند.
وی افزود: این موضوع سبب شده است بخش قابل توجهی از آگهی های نشریات به فروش زمین‌ها و ویلاهای فاقد اسناد مالكیت و مجوز ساخت اختصاص یابد كه وزارت راه و شهرسازی به هموطنان توصیه می‌كند دقت لازم را به هنگام خریداری این املاك به كار گیرند.
بی نیاز تصریح كرد: در این زمینه استعلام از اداره كل راه و شهرسازی، مشورت با مشاور حقوقی و دیدن اسناد لازم برای خرید زمین و ویلا توصیه می‌شود.
وی تاكید كرد: وزیر راه و شهرسازی در نامه‌ای به دادستانی كل كشور و دبیر شورای ‌عالی حفظ حقوق بیت‌المال در اراضی و منابع‌طبیعی، خواستار صدور دستور به منظور اقدامات پیشگیرانه در خصوص تصرفات اراضی ملی و دولتی در ایام نوروز شده است.
اقتصام*2025