۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۹:۰۶
کد خبر: 83250024
T T
۰ نفر
اعتكاف در قزوین پیشینه 400 ساله دارد

قزوین - ایرنا - نماینده ولی فقیه در قزوین گفت: اعتكاف در استان ما قدمت بالایی داشته و دارای یك پیشینه 400 ساله است.

به گزارش ایرنا، آیت الله عبدالكریم عابدینی عصر سه شنبه در جمع متعكقین قزوینی با بیان اینكه اعتكاف یك عبادت ریشه‌دار است،افزود: در گذشته اعتكاف به صورت خیلی محدود در برخی از شهرهای كشور برگزار می‌شد، اما شهر قزوین پیشینه گسترده ای در برگزاری اعتكاف دارد و این پیشینه به 400 سال می‌رسد.
نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین گفت: حضور در اعتكاف و فقط بیان ذكر و دعا و نماز بدون اینكه به كلام ولایت گوش بسپاریم فایده ای ندارد و یك معتكف حقیقی باید گوش به فرمان و كلام رهبر خود بسپارد.
آیت‌الله عابدینی تصریح كرد: یك معتكف نمی‌تواند نسبت به كشتار و ظلم به مظلومان جهان بی تفاوت بماند، اعتكاف جزو جامع‌ترین عبادات است و بسیار شباهت به حج تمتع دارد كه پس از اتمام مدت عبادت باید ارتباط معتكفین با خدا از طریق ذكر ادامه پیدا كند.
وی در ادامه خاطرنشان كرد: اگر اعتكاف‌ها با فضا و اتفاقات روز جامعه گره نخورد اعتكاف نیست بلكه كلیسانشینی است بنابراین برای داشتن زندگی قرآنی یعنی در هر فضایی چه اعتكاف و چه نماز و چه حضور در مراسم مذهبی باید با مسائل روز دنیا گره بخوریم.
امام جمعه قزوین با تبریك میلاد امیرمومنان(ع) اظهار كرد: ماه‌های رجب و شعبان و رمضان بهار معنویت است و ایام اعتكاف زمینه ای است كه با حضور شما عزیزان، خدای متعال جامعه ما را مورد لطف و عنایت خود قرار دهد و امیدواری در بین مردم گسترش پیدا خواهد كرد.
وی با اشاره به اینكه حضور معتكفین در مساجد عامل لطف و غفران و وجود بركات برای عموم مردم است، افزود: در قرآن كریم می‌خوانیم اگر مردم ما اهل ایمان شوند خداوند بركات خود را از آسمان و زمین بر آنها نازل خواهد كرد.
نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین ابراز كرد: براساس آیاتی كه در قرآن كریم آمده است می‌بینیم كه اعتكاف به زمان حضرت ابراهیم و اسماعیل(ع) كه پیش از دوران یهود و مسیحیت بودند، برمی‌گردد، حتی حضرت مریم(س) نیز مدت زیادی معتكف بوده و خدا را عبادت می‌كرده است.
وی با گلایه از اینكه عده‌ای مطرح می‌كنند ما خودی و غیرخودی نداریم، گفت: قرآن می‌گوید دشمن باید از شما درشتی و سرسختی ببیند نباید مهربانی و عطوفت ببیند، این آیات قرآن به ما رفتار با غیرخودی كه دشمنان اسلام هستند را آموزش می‌دهد.
آیت‌الله عابدینی عنوان كرد: زندگی ما باید براساس قرآن و عمل به پیام‌ها و دستورات آن شكل بگیرد نه اینكه خود را به یك جناح خاص بفروشیم و فكر و ذهن و عملكرد ما را نگاه این احزاب و جریان‌ها شكل بدهد.
امام جمعه قزوین گفت: اگر ما خودی و غیرخودی نداشتیم قرآن به مومنان دستور نمی‌داد كه با دشمنان خود و دوستان خود چگونه رفتار كنید، خداوند صف‌ها و مرزبندی با دشمنان خود را مشخص كرده است و این تاكید خداست كه شیطان و دشمنان اسلام هیچ غلطی نمی‌توانند كنند.
3013

سرخط اخبار استان‌ها