۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۹:۰۵
کد خبر: 83250023
T T
۰ نفر
پمپئو با بن سلمان درباره يمن گفت و گو كرد

نيويورك- ايرنا- معاون سخنگوي وزارت خارجه آمريكا گفت: وزير خارجه آمريكا و وليعهد سعودي درباره روند سياسي در حل بحران يمن به صورت تلفني گفت و گو كردند.

به گزارش خبرنگار ايرنا، رابرت پالادينو روز چهارشنبه افزود مايك پمپئو از آنچه كه حمايت محمد بن سلمان از تلاش هاي مارتين گريفيث نماينده ويژه سازمان ملل در امور يمن براي پيشرفت روند سياسي در يمن ناميد، تشكر كرد.
وي ادامه داد: دو طرف بر لزوم پيروي طرف ها از توافق سوئد موافقت كردند.
بحران يمن با تجاوز سعودي ها و همراهان آن در قالب به اصطلاح ائتلاف از سال 1394 به اين كشور آغاز شد و تا كنون ادامه دارد.
به گفته يوسف الحاضري، سخنگوي وزارت بهداشت يمن، در اين تجاوز، 37 هزار و 822 غيرنظامي يمني قرباني اين جنگ شده اند كه از ميان، 12 هزار نفر كشته و 25 هزار و 741 نفر زخمي شدند.
همچنين 103 پزشك و كادر پرستاري و امدادرساني در بمباران و حملات ائتلاف سعودي، كشته و 245 نفر زخمي شدند.
32 هزار بيمار به دليل اينكه نمي‌توانستند از كشور خارج و درمان شوند، فوت كردند و چهار هزار و 234 زن و كودك مجروح و 6 هزار و 361 زن و كودك نيز جان باخته اند.
علاوه بر آن به دليل شيوع وبا ناشي از محاصره اين كشور و فقدان دسترسي به تجهيزات پزشكي و آب آشاميدني سالم، 2 هزار و 919 نفر تا اواسط ماه مارس، جان خود را از دست داده اند و احتمال افزايش اين آمار وجود دارد.
2 ميليون و 900 هزار نفر از كودكان يمني دچار سوء تغذيه هستند كه 400 هزار نفر از آنها در معرض خطر مرگ قرار دارند. بيش از 10 ميليارد دلار به بخش بهداشتي يمن خسارت وارد شده است و 60 درصد از مراكز بهداشتي يمن در پي حملات مستقيم ائتلاف سعودي، عملا از كار افتاده است.
به گفته معاون سخنگوي وزارت خارجه آمريكا، پمپئو و بن سلمان درباره موضوعات حقوق بشري و همچنين تحولات گسترده در منطقه تبادل نظر كردند.
در گزارش سالانه حقوق بشري كه وزارت خارجه آمريكا هم تلاش شده است نقش بن سلمان در قتل جمال خاشقچي روزنامه نگار منتقد سعودي كه دهم مهرماه امسال در كنسولگري اين كشور در استنانبول كشته شد، بر خلاف گزارش هاي دستگاه هاي اطلاعاتي آمريكا، ناديده گرفته شود.
وضعيت حقوق بشر در عربستان از سوي جامعه بين المللي و نهادهاي مختلف حقوق بشري به ويژه بازداشت فعالان مدني به شدت مورد انتقاد است.
اروپام*1429

سرخط اخبار جهان