فعالیت ستاد خدمات سفرهای نوروزی استان اردبیل آغاز شد

اردبیل - ایرنا - فعالیت ستاد خدمات سفرهای نوروزی استان اردبیل امروز با آغاز تعطیلات رسمی در محل نگارخانه خطایی مجموعه جهانی بقعه شیخ صفی‌‌الدین اردبیلی آغاز شد.

به گزارش ایرنا، مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل روز چهارشنبه در آیین آغاز به كار این ستاد اعلام كرد: نمایندگان دستگاه‌ های مختلف عضو در ستاد خدمات سفر تا پایان تعطیلات نوروزی در این محل حضور دارند و از ساعت هشت صبح تا 18 بعد از ظهر آماده پاسخگویی به مسافران و گردشگران هستند.
نادر فلاحی افزود: ستاد خدمات سفرهای نوروزی استان اردبیل 70 دستگاه اداری و اجرایی استان به طور مستقیم و غیرمستقیم در قالب 10 ستاد سازماندهی شده اند و تمام فعالیت های مربوط به سفرهای نوروزی استان از این محل مدیریت می شود.
وی گفت: ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی استان اردبیل در قالب كمیته های حمل و نقل – امداد و نجات – انتظامی، امنیتی و ترافیك شهری - هماهنگی امور شهرداری ها و دهیاری ها - اسكان و رفاه – نظارت و تنظیم بازار - ارزیابی عملكرد و رسیدگی به شكایات - خدمات بهداشتی، سلامت و محیط زیست، برنامه ریزی و آمار – اطلاع رسانی، تبلیغات، امور فرهنگی و فضای مجازی فعالیت خود را از سه هفته پیش آغاز كرده ولی از امروز تا پایان تعطیلات نوروز در نیمه فروردین ماه به صورت شبانه روزی در خدمات مسافران و گردشگران استان خواهد بود.
وی بیان كرد: فعالیت این ستاد با دو هدف جلب رضایت گردشگران و ماندگاری مسافران تا آخر تعطیلات نوروزی ادامه خواهد یافت و هماهنگی لازم برای ارائه خدمات بهتر از طریق جلسات كمیته ها انجام شده است.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل تاكید كرد: برای هر كدام از دستگاه های مسئول در مركز استان و در شهرستان ها تكالیفی در قالب كمیته های این ستاد تعیین شده كه ستاد استانی به ریاست استاندار و به دبیری اداره كل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فعالیت می كند.
وی اظهار كرد: اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با ایجاد نمایشگاه معرفی قابلیت ها و جاذبه های استان در جوار این ستاد و در مجموعه تاریخی و پایگاه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی اقدام ویژه ای را شروع كرده كه هدف نهایی آن جلب رضایت گردشگران و نیز افزایش ماندگاری آنها در استان است.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل بیان كرد: با توجه به این كه بیشتر تصادفات جاده ای در 30 كیلومتری منتهی به شهرها اتفاق می افتد، با هماهنگی دستگاه های مرتبط 15 ایستگاه و توقفگاه برای مسافران نوروزی در مبادی ورودی شهرهای استان و در فاصله تقریبی 30 كیلومتری ایجاد شده است.
وی افزود: در این ایستگاه ها علاوه بر ارائه خدمات مربوط به معرفی ظرفیت های گردشگری استان و شهرستان، خدمات رایگان در خصوص امور بهداشتی و درمانی و نیز امدادی به مسافران جاده ای ارائه می شود.
فلاحی اضافه كرد: امسال با همكاری مدیران و مردم محلی مسیرهای جاده ای منتهی به شهرهای استان تنظیف و پاكسازی شده و شرایط مطلوب محیطی برای میزبانی از گردشگران نروزی استان فراهم شد.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل با اشاره به آماده سازی 367 مركز اقامتی در استان اردبیل برای اسكان مسافران نوروزی و پیش بینی ارائه تخفیف تا سقف 30 درصد در این مراكز در ایام تعطیلات نوروز گفت: نمایشگاه جاذبه های گردشگری استان اردبیل نیز در محل ستاد خدمات سفر واقع در نگارخانه خطایی مجموعه جهانی شیخ صفی‌‌الدین اردبیلی برای معرفی همه جاذبه های گردشگری استان برپا شده است.
به گزارش ایرنا، استان اردبیل با یك میلیون و 248 هزار نفر جمعیت با استان های گیلان، زنجان و آذربایجان شرقی همسایه بوده و گردشگری در كنار كشاورزی و صنعت به عنوان سه محور توسعه این خطه در نظر گرفته شده است.
پل معلق مشگین شهر، كوه سبلان با ظرفیت كوهنوردی و وجود پیست اسكی آلوارس در 12 كیلومتری سرعین و شهر چشمه های بهشتی از جاذبه های گردشگری و ورزشی استان اردبیل است.
مجموعه تاریخی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی به عنوان نگین بناهای باستانی استان، بقعه شیخ كلخوران متعلق به امین الدین جبرئیل پدر شیخ صفی الدین اسحق جد سلاطین صفوی واقع در روستای كلخوران، خانه ارشادی، حمام ملاهادی، برج شاطر، پل هفت چشمه، مجموعه بازار تاریخی و مسجد جمعه از دیگر جاذبه های اردبیل است.
همچنین مقبره شیخ حیدر، كاروانسرای قانلی بولاغ، سنگ نبشته های ساسانی، مجسمه های سنگی شهر یری، قلعه های دیو، قهقهه و كهنه در مشگین شهر، قیز قلعه سی و شاه تپه سی در گرمی، حمام سنگی در كوثر، قلعه بوینی یوغون در نیر، هفت تپه در خلخال و بناهای باستانی بازمانده از دوره های مختلف در گوشه و كنار این استان نمونه هایی از تاریخ و فرهنگ این دیار است.
دهكده صخره ای باستانی ویند كلخوران، تپه های باستانی آناهیتا، كلیسای مریم مقدس، كاروانسرای شاه عباسی، شیروان دره سی، عمارت آقازاده اردبیلی، منطقه گردشگری كپز و ازناو، منطقه حفاظت شده آق داغ، ژئوپارك دربند مشكول، گیلوان، آبشارهای سردابه، گورگور، شورشور، آق بلاغ (سیبیه خانی)، دیز و نره گر و غارهای تاریخی لاهرود و هفت خانه از دیگر جاذبه های گردشگری قابل توجه در استان اردبیل به شمار می رود.
امسال با هماهنگی مدیران استان طرح زمستان بیدار با هدف همه فصلی كردن گردشگری و توسعه سفرهای زمستانی در استان اردبیل به اجرا درآمد كه به گفته جامعه هتلداران استان موجب افزایش ضریب اشغال و استقبال گردشگران و سفر بیشتر ایرانگردان به اردبیل شد.
استان اردبیل دارای 34 واحد هتل، 87 واحد هتل آپارتمان، 143 واحد خانه مسافر، 66 واحد مهمانپذیر، 32 واحد اقامتگاه بوم گردی و پنج واحد كمپ گردشگری با 20 هزار تخت اقامتی است.
6016/1905

سرخط اخبار استان‌ها