۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۸:۳۸
کد خبر: 83250014
T T
۰ نفر
نخستین گروه مسافران نوروزی وارد اردبیل شدند

اردبیل - ایرنا - نخستین گروه از مسافران و گردشگران نوروزی با آغاز تعطیلات وارد اردبیل شده و از مراكز و مناطق دیدنی استان بازدید كردند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا ، گردشگرانی هم كه از مقصد شمال كشور به سمت غرب و شمال غرب كشور و بالعكس نیز كه برای رسیدن به مقصد از اردبیل گذر می كنند، در مسیر سفر خود توقفی در مناطق مختلف استان داشته و از جاذبه های تاریخی این خطه دیدن كردند.
مجموعه تاریخی و جهانی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی و نیز بازار تاریخی و چند خانه، پل، حمام و موزه تاریخی نیز كه در مركز شهر اردبیل واقع شده، از جمله مراكز مورد بازدید گردشگران نوروزی استان اردبیل در نخستین روز تعطیلات عید بود.
شهر گردشگری سرعین در 27 كیلومتری شهر اردبیل هم كه به عنوان قطب مجتمع های آبدرمانی، چشمه ها و استخرهای آبگرم كشور محسوب می شود، در نخستین روز از تعطیلات عید نوروز مملو از جمعیت زیادی ار مسافران نوروزی شد.
مكان های مهم گردشگری استان از جمله بقعه تاریخی شیخ صفی الدین اردبیلی در شهر اردبیل ، مجتمع ها و استخرهای آبگرم شهرهای سرعین، مشگین شهر ، نیر و خلخال و نیز بازارچه مرزی بیله سوار و پل معلق مشگین شهر به همراه 32 واحد اقامتگاه بوم گردی از جمله جاذبه های گردشگری استان اردبیل است كه در ایام نوروز مورد استقبال گردشگران قرار می گیرد.
امسال برای معرفی جاذبه ها و قابلیت های گردشگری استان اردبیل ستاد اجرایی خدمات سفر استان اردبیل در محل نگارخانه بقعه تاریخی شیخ صفی الدین اردبیلی دایر شده و تمام امور مربوط به سفرهای نوروزی استان از این محل مدیریت می شود.
همچنین در این محل نمایشگاه معرفی جاذبه ها و اماكن تفریحی و گردشگری استان اردبیل برپا شده و مسافران و گردشگران مراجعه كننده به بقعه تاریخی شیخ صفی الدین اردبیلی با ویژگی ها و ظرفیت های گردشگری منطقه آشنا شده و راهنمایی لازم برای تعیین مقصد سفر را دریافت می كنند.
این ستاد و نمایشگاه كه با هدف توزیع سفر در سراسر استان اردبیل دایر شده و شعار سفرهای ارزان و آسان با ایجاد شور و نشاط اجتماعی دنبال می شود.
استان اردبیل با یك میلیون و 248 هزار نفر جمعیت با استان های گیلان، زنجان و آذربایجان شرقی همسایه بوده و گردشگری در كنار كشاورزی و صنعت به عنوان سه محور توسعه این خطه در نظر گرفته شده است.
پل معلق مشگین شهر، كوه سبلان با ظرفیت كوهنوردی و وجود پیست اسكی آلوارس در 12 كیلومتری سرعین و شهر چشمه های بهشتی از جاذبه های گردشگری و ورزشی استان اردبیل است.
مجموعه تاریخی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی به عنوان نگین بناهای باستانی استان، بقعه شیخ كلخوران متعلق به امین الدین جبرئیل پدر شیخ صفی الدین اسحق جد سلاطین صفوی واقع در روستای كلخوران، خانه ارشادی، حمام ملاهادی، برج شاطر، پل هفت چشمه، مجموعه بازار تاریخی و مسجد جمعه از دیگر جاذبه های اردبیل است.
همچنین مقبره شیخ حیدر، كاروانسرای قانلی بولاغ، سنگ نبشته های ساسانی، مجسمه های سنگی شهر یری، قلعه های دیو، قهقهه و كهنه در مشگین شهر، قیز قلعه سی و شاه تپه سی در گرمی، حمام سنگی در كوثر، قلعه بوینی یوغون در نیر، هفت تپه در خلخال و بناهای باستانی بازمانده از دوره های مختلف در گوشه و كنار این استان نمونه هایی از تاریخ و فرهنگ این دیار است.
دهكده صخره ای باستانی ویند كلخوران، تپه های باستانی آناهیتا، كلیسای مریم مقدس، كاروانسرای شاه عباسی، شیروان دره سی، عمارت آقازاده اردبیلی، منطقه گردشگری كپز و ازناو، منطقه حفاظت شده آق داغ، ژئوپارك دربند مشكول، گیلوان، آبشارهای سردابه، گورگور، شورشور، آق بلاغ (سیبیه خانی)، دیز و نره گر و غارهای تاریخی لاهرود و هفت خانه از دیگر جاذبه های گردشگری قابل توجه در استان اردبیل به شمار می رود.
امسال با هماهنگی مدیران استان طرح زمستان بیدار با هدف همه فصلی كردن گردشگری و توسعه سفرهای زمستانی در استان اردبیل به اجرا درآمد كه به گفته جامعه هتلداران استان موجب افزایش ضریب اشغال و استقبال گردشگران و سفر بیشتر ایرانگردان به اردبیل شد.
استان اردبیل دارای 34 واحد هتل، 87 واحد هتل آپارتمان، 143 واحد خانه مسافر، 66 واحد مهمانپذیر، 32 واحد اقامتگاه بوم گردی و پنج واحد كمپ گردشگری با 20 هزار تخت اقامتی است.
1905/6016

سرخط اخبار استان‌ها