۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۸:۲۸
کد خبر: 83250011
T T
۰ نفر
دادگاه بین المللی حبس ابد جلاد صرب را تائید كرد

تهران-ایرنا- دادگاه بین المللی كیفری حكم حبس ابد «رادووان كاراجیچ» سركرده صرب های بوسنی را به جرم ارتكاب جنایات جنگی علیه مسلمانان بوسنی تائید كرد.

به گزارش عصر چهارشنبه ایرنا به نقل از روزنامه گاردین انگلیس، دادگاه بین المللی ویژه جنایات جنگی در بوسنی حكم 40 سال حبس برای كاراجیچ را به حبس ابد افزایش داد و جرایم او را نسل كشی، جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت عنوان كرد.
نسل كشی بوسنی به دو كشتار گستره توسط نیروهای صرب در سربرنیتسا در سال 1995 و پاكسازی قومی در سراسر بوسنی توسط ارتش صرب در طول جنگ 1992-1995 مربوط می‌شود.
كاراجیچ رئیس جمهوری پیشین صربسكا و «راتكو ملادیچ» فرمانده پیشین ارتش صربسكا، عاملین اصلی این جنایت شناخته‌ شدند كه افراد یادشده به ترتیب در سال 2008 در «بلگراد» و 2011 در «لازاروو» بازداشت شدند.
بسیاری از مورخان این كشتار را دومین فاجعه انسانی در اروپا پس از جنگ جهانی دوم می‌دانند.
یازدهم جولای 1995 یكی از اردوگاه های حمایت از آوارگان بوسنیایی كه یگان پاسداری از صلح ارتش هلند ماموریت حفاظت از آن را به نمایندگی از سازمان ملل در منطقه سربرنیتسا برعهده داشت با محاصره نیروهای تندرو و خودسر «چتنیك» روبه روشد و نیروهای ارتش هلند با فشار ملادیچ فرمانده آن زمان نیروهای صرب به مردم شهر سربرنیتسا اطمینان می دهند در صورتی كه شهر را تسلیم كنند، آنها را به نقاط امن منتقل خواهند كرد و مردم شهر به ناچار به آنها اعتماد كردند.
اما پس از سقوط شهر اردوگاهی كه نظامیان هلندی مسئولیت نگهداری آن را داشتند به نیروهای افراطی تحویل داده شد.
پس از خروج نیروهای هلندی حافظ صلح، اتوبوس هایی برای بردن زنان و كودكان وارد سربرنیتسا شدند و گروهی از چتنیك ها، زنان و كودكان را با ماشین هایی از مردان جدا كردند و پس از آن بیش از 10 هزار بازمانده ارودگاه با پای پیاده متواری شدند، اما از آنجا كه گروهی در تمامی مسیر ها در كمین آنها بودند كمتر كسی از سربرنیتسا جان سالم بدر برد و عموماً در مسیر و در داخل جنگل به قتل رسیدند و در گورهای دسته جمعی دفن شدند. گورهایی كه هنوز نیز هر از چندی كشف می شوند.
دادگاه‌های بین المللی از این كشتار در جنگ بوسنی با عنوان نسل كشی یاد كردند.
شبد**9241**1010