۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۸:۱۳
کد خبر: 83250003
T T
۰ نفر
آخرین وضعیت وقوع سیل در مازندران

ساری -ایرنا- وقوع سیل اوایل هفته جاری و درآخرین روزهای زمستان سال 97 به حدود 200 روستا و یكهزار و 500 خانوار روستایی و شهری به خصوص در مناطق مركزی و شرق مازندران خسارت وارد كرد و سه نفر نیز در این حادثه جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرنگارایرنا، اگرچه این بارش آخر زمستانی طبق گزارش هواشناسی در سه دهه اخیر در مازندران بی سابقه بود و غافلگیری مدیران دستگاههای اجرایی در این خطه شمال كشور را به دنبال داشت، ولی تشكیل ستاد مدیریت بحران با مسوولیت استاندار مازندران بسیج امكانات دولتی و غیر دولتی به خصوص نیروهای مسلح مستقر برای خدمات رسانی به سیلزدگان به همراه داشت.

*** فروكش كردن بحران سیل
براساس این گزارش با بسیج امكانات و تجهیزات در مازندران تاكنون گام اساسی برای خدمات رسانی به سیلزدگان برداشته شد و تا حد زیادی بحران سیل در این استان فروكش كرد.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران گفت: برای خدمات رسانی به سیلزدگان تمام نیروهای امداد و نجات راهی روستاها و شهرهای سیلزده شدند به طوری كه به حدود 6 هزار نفر از سیلزدگان خدمات رسانی شد.
دكتر مجتبی اكبری افزود : علاوه بر آن به افزون بر یك هزار خانوار خسارت دیده ناشی از سیل بسته غذایی توزیع شد و حدود 200 خانوار خسارت دیده نیز در اسكان اضطراری اقامت داده شدند.
وی اضافه كرد: خدمات رسانی به سیلزدگان تا پایان بحران ادامه خواهد داشت.

*** اتصال برق و آب
همچنین طبق گزارش ستاد مدیریت بحران مازندران هم اكنون آب و برق و گاز اكثرروستاها و شهرهای خسارت دیده وصل شد و مشكلی در تامین خدمات عمومی وجود ندارد.
براساس این گزارش برق حدود 28 روستا همچنان قطع است و نیروهای شركت توزیع برق با وجود بارش باران و برودت هوا سرگرم رفع مشكل هستند.
ستاد مدیریت بحران اعلام كرد محور ساری- كیاسر به عنوان یكی از محورهای اصلی كه براثر وقوع سیل و برف در ارتفاعات این محور مسدود بود با حضور راهداران باز شد و تردد در آن برقرار است.
همچنین گروههای راهداری برای بازگشایی راههای روستایی مناطق كوهستانی در شهرستان ساری ، بهشهر و نكاء اعزام شدند و تلاش برای بازگشایی این مسیر ها ادامه دارد.

*** آماده باش ستاد مدیریت بحران
جانشین شورای هماهنگی مدیریت بحران مازندران گفت: با وجود فروكش كردن سیل در اكثر مناطق این استان، كار خدمات رسانی برای برقراری برق، آب و گاز در روستاها ادامه دارد و ستاد مدیریت بحران همچنان برای ساماندهی خدمات دهی به مردم در آماده باش است.
مهدی رازجویان افزود: براساس برآورد اولیه حدود یكهزار500 واحد مسكونی در این سیل دچار خسارت 30 تا 100 درصد شد و بنیاد مسكن انقلاب اسلامی برای شناسایی این واحدها و خدمات رسانی وارد كارزار شد.
وی خاطرنشان كرد: براساس تصمیم شورای مدیریت بحران استان به خانوارهای خسارت دیده حدود 40 میلیون ریال تسهیلات بلاعوض برای معیشت و تعمیرات پرداخت می شود.
معاون عمرانی استاندارمازندران گفت : همچنین برای مرمت واحدهای مسكونی 100 میلیون ریال تسهیلات ارزان قیمت در اختیار خسارت دیدگان قرار می گیرد و تسهیلات برای ساخت مسكن نیز برای هر واحد مسكونی در روستاها 350 میلیون ریال و شهری نیز 500 میلیون ریال پیش بینی شده است.
رازجویان افزود : با پاكسازی مناطق سیلزده از گل و لای و شناسایی دقیق واحدهای مسكونی خسارت دیده كار پرداخت تسهیلات برای ساخت و مرمت واحدهای مسكونی به روستاییان و شهرنشینان شروع خواهد شد.
وی اضافه كرد: همچنان رایزنی با سطح ملی برای جبران خسارت های ناشی از سیل به مردم و تاسیسات زیربنایی ادامه دارد و امیدواریم با تخصیص به موقع بتوانیم علاوه بر جبران خسارت ها، طرح های پیشگیرانه را برای سیل در استان اجرایی كنیم.
معاون استاندارمازندران خاطرنشان كرد: براساس پیش بینی هواشناسی این استان همچنان ناپایداری جوی تا اواسط هفته آینده به طور متناوب ادامه خواهد داشت و ستاد مدیریت بحران نیز برای خدمات رسانی به مردم كارش را ادامه می دهد.
6982/1899