سازمان شانگهای:برای عضویت رسمی ایران به دنبال اجماع كامل هستیم

پكن- ایرنا- دبیركل سازمان همكاری شانگهای در مورد عضویت كامل ایران در این سازمان گفت: ما به دنبال یك اجماع كامل هستیم به ویژه در شرایطی كه تحریم های بین المللی علیه ایران لغو شده است.

به گزارش ایرنا «ولادیمیر نوروف» روز چهارشنبه در كنفرانس خبری در پكن در پاسخ به ایرنا افزود: نگرش مثبت كشورهای عضو سازمان همكاری شانگهای نسبت به ایران همچنین در بیانیه اجلاس سران در 'چینگ دائو' ثبت شده است.
او گفت: اعضای سازمان در این بیانیه همچنین حمایت خود را از اجرای برنامه جامع هسته ای ایران برای حل موضوع هسته ای اعلام كرده و از تمامی طرف ها خواستند علاوه بر اینكه در ارتقا صلح و ثبات منطقه و جهان، قویا بر تعهدات خود در خصوص اجرای كامل و موثر برجام پایبند باشند.
او گفت: سازمان همكاری شانگهای اهمیت زیادی برای همكاری با اعضای ناظر و كشورهای شریك گفت و گو قائل است.
نوروف افزود: دولت های عضو بر این باور هستند كه پاسخ موثر به چالش ها در زمینه ثبات و امنیت امكان پذیر است تا به طور موثری همكاری های اقتصادی و انسان دوستانه را در فضای سازمان همكاری شانگهای تنها از طریق تلاش های مشترك در سطح منطقه ارتقا بخشیم.
دبیركل سازمان همكاری شانگهای گفت: در این راستا سازمان همكاری شانگهای علاقه مند به همكاری در زمینه های مختلف با جمهوری اسلامی ایران است ما رویكردهای بسیار مشابهی با ایران در بسیاری از زمینه ها داریم.
به گفته وی كشورهای سازمان همكاری شانگهای فعالانه در حال توسعه همكاری های اقتصادی و تجاری با ایران هستند و برنامه های بلند مدتی برای ساخت و ساز در حوزه پروژه های زیربنایی دارند.
سازمان همكاری شانگهای یك سازمان بین ‌المللی است كه در 15 ژوئن سال 2001 میلادی در شهر «شانگهای» تاسیس شد.
چین، روسیه، هند، پاكستان، قرقیزستان، قزاقستان، تاجیكستان و ازبكستان از اعضای اصلی این سازمان و جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، مغولستان و بلاروس نیز از اعضای ناظر این سازمان هستند.
**آساق**1904**231**

سرخط اخبار جهان