۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۳۳
کد خبر: 83249978
T T
۰ نفر
فنلاند؛ شادترین كشور جهان نام گرفت

تهران - ایرنا - سازمان ملل روز چهارشنبه در گزارشی اعلام كرد كه فنلاند برای دومین سال پیاپی، عنوان شادترین كشور جهان را به خود اختصاص داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از هلسینكی، این كشور اسكاندیناوی پنج میلیون و 500 هزار نفری در راس تحقیق سازمان ملل در مورد شادترین كشورهای جهان قرار گرفت.
در این تحقیق، از مردم 156 كشور مختلف جهان در مورد دركشان از شادی پرسش شد، ضمن اینكه معیارهایی چون عمر متوسط، درآمد و حمایت اجتماعی نیز در این مطالعه، مورد توجه قرار گرفت.
علاوه بر فنلاند، دیگر كشورهای اسكاندیناوی و همچنین هلند، سوئیس، كانادا، نیوزیلند و اتریش، در فهرست 10 كشور اصلی شاد جهان قرار گرفتند.
به رغم مشكلات سیاسی ایجاد شده در انگلیس به واسطه برگزیت، این كشور با صعود چهار رتبه ای در این فهرست، جایگاه پانزدهم كشورهای شاد جهان را به خود اختصاص داد.
اما آمریكا سیر نزولی سال های اخیرش را ادامه داد و با یك پله سقوط به جایگاه نوزدهم كشورهای شاد جهان دست یافت.
در گزارش سازمان ملل، غیرشادترین كشور دنیا، سودان جنوبی نام گرفت. براساس اعلام سازمان ملل، 60 درصد از مردم این كشور در پی جنگ خونبار داخلی در آن كه 400 هزار كشته برجا گذاشت، با مشكلات غذایی رو به رو شده اند.
كشورهای جنگ زده دیگری چون یمن، افغانستان و جمهوری آفریقای مركزی نیز در رده های پایینی فهرست سازمان ملل جای گرفتند.
در گزارش سازمان ملل كه در روز جهانی شادی برابر با 20 ماه مارس (29 اسفند) منتشر شد، در مورد كاهش سطح شادی در جهان در سال های اخیر هشدار داده شده است.
در این گزارش آمده است: این مساله با افزایش احساسات منفی توام با نگرانی، غم و خشم به ویژه در آسیا و آفریقا، تطابق زمانی دارد.
در گزارش امسال سازمان ملل همچنین نحو عملكرد كشورها در رتبه بندی میزان شادی از سال 2005 مورد توجه قرار گرفته است.
براساس گزارش سازمان ملل، نیمی از 20 كشور شاد جهان در مركز و شرق اروپا واقعند، پنج كشور از كشورهای زیر صحرای آفریقا هستند و سه كشور در آمریكای لاتین قرار دارند.
بیشترین كاهش سطح شادی در كشورها از سال 2005 ، به یمن، هند، سوریه، بوتسوانا و ونزوئلا اختصاص یافته است.
اروپام**9109**1663**