۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۱۸
کد خبر: 83249972
T T
۰ نفر
مناطق شمال غرب گلستان در خطر سیل قرار گرفت

گرگان - ایرنا - مدیر كل دفتر مدیریت بحران استانداری گلستان گفت : براثر سرریز شدن آب در چند سد و طغیان رودخانه گرگان رود، خطر سیل و آبگرفتگی شهرها و روستاهای شمال غربی استان را تهدید می كند.

مجتبی جمالی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سیلاب و آبگرفتگی در شهرستان گنبدكاووس و حومه فروكش كرده اما به علت جریان آب و طغیان رودخانه ها به سمت دریای خزر، تمركز امروز دستگاههای عضو ستاد مدیریت بحران گلستان به شمال غرب استان بویژه شهرستان آق قلا معطوف است.
وی اظهار كرد: حداكثر ظرفیت و تمام امكانات و تجهیزات بخش های دولتی و خصوصی گلستان برای هدایت و جلوگیری از نفوذ آب به شهر و روستاهای شمال غرب استان بویژه در شهرستان آق قلا به كار گرفته شده است.
وی بیان كرد: جریان شدید آب در مسیر حركت به دریای خزر شهرستان های ساحلی گُمیشان و بندرتركمن را نیز تهدید می كند كه دستگاههای امداد و نجات این مناطق نیز در شرایط آماده باش هستند.
مدیر كل دفتر مدیریت بحران استانداری گلستان گفت: كار تخلیه روستاهای حاشیه گرگانرود، اترك و قره سو در دستور كار قرار دارد اما در آستانه سال نو متقاعد كردن مردم برای جابجایی سخت است.
جمالی با بیان اینكه فرمانداری ها، بخشداری ها، دهیاران و اعضای شوراهای روستایی در مناطق یاد شده به مردم تذكر و اخطارهای لازم را داده اند، افزود: هدایت و انحراف آب در مسیرهای پرخطر نیز آغاز شده است.
وی اضافه كرد: در صورتیكه اهالی مناطق در خطر سیل مایل به مهاجرت مقطعی نباشند، مكان های اسكان موقت و اضطراری امن در سالن های ورزشی، مدارس و مساجد با تجهیزات گرمایشی و غذا پیش بینی شده است.
وی ادامه داد: جاده آزادشهر - خوش ییلاق - شاهرود كه بر اثر ریزش كوه، سیل و برف در چندین نقطه مسدود شد همچنان بسته است و طی 72 ساعت آینده احتمال بازگشایی آن وجود دارد.
وی گفت: جاده گرگان - توسكستان - شاهرود احتمالا تا اواخر وقت امشب برای تردد بازگشایی می شود.
مدیر كل دفتر مدیریت بحران استانداری گلستان با بیان اینكه سیل تاكنون جان 2 كودك 5 و 2 ساله را در روستاهای آزادشهر و كلاله گرفت، گفت: خسارات وارده به بخشهای مختلف استان پس از جمع بندی نهایی اطلاع رسانی خواهد شد.
به گزارش ایرنا و مطابق آخرین آمار از یكشنبه گذشته كه سامانه سرد بارشی وارد گلستان شد؛ در برخی مناطق استان بارش بیش از 290 میلمتر و در نقاط كوهستانی برف تا یك متر گزارش شده است.
بارندگی در برخی مناطق گلستان از جمله گرگان همچنان ادامه دارد.

3014/2729