شهر زیرزمینی و مهرابه سفیدشهر آران و بیدگل بهره برداری شد

كاشان - ایرنا - شهر زیرزمینی (طسمیجان) و مهرابه (نرسه) سفیدشهر از توابع آران و بیدگل روز سه شنبه در آیینی با حضور جمعی از مسوولان این شهرستان به بهره برداری رسید.

به گزارش ایرنا، شهردار سفیدشهر روز چهارشنبه در این آیین گفت: ترمیم و بازسازی شهر زیرزمینی طسمیجان از سال 96 با بودجه 2 میلیارد ریالی آغاز و امسال هم با اختصاص بودجه 2 میلیارد و 500 میلیون ریالی آماده بهره برداری شد.
علی پوربافرانی با اشاره به آمادگی پذیرش گردشگران افزود: شهرداری برای احیای بافت تاریخی سفیدشهر در سال آتی چهار میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار پیش بینی كرده كه 2 میلیارد ریال آن به توسعه شهر زیرزمینی طسمیجان اختصاص خواهد یافت.
نماینده مردم شهرستان های كاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین عنوان كرد: مردم در دنیای امروز به دنبال احیای هویت گذشتگان هستند و در جهان رقابت احیای هویت ها شكل گرفته ‌كه در این میان ایران مهد تمدنی بسیار بزرگی به شمار می رود.
سید جواد ساداتی نژاد اضافه كرد: این منطقه مهد تمدن تاریخی با بیش از هفت هزار سال پیشینه می باشد كه تعداد بالای اثرهای تاریخی گواه آن است و اثر شهر زیرزمینی سفیدشهر به عنوان هویتی تاریخی می تواند به اقتصاد منطقه نیز كمك كند.
وی با اشاره به وجود تعداد بالای اثرهای تاریخی ثبت نشده بیان كرد: اگر در هر نقطه ای از كاشان و آران و بیدگل اثری ناآشنا می بینیم، مقصر خودمان هستیم كه نسبت به شناساندن آن اقدام نكردیم.
مجموعه دستكند شهر زیرزمینی طسمیجان كه در ماه جاری به فهرست میراث فرهنگی كشور اضافه شد، متعلق به سده های پنجم و ششم هجری قمری است كه با فضاهای گوناگون در چند سطح بنا شده و در برخی قسمت ها یك تا پنج متر عرض داشته و ظرفیت نمایش و حتی سایت موزه شدن را دارد.
همچنین مهرابه كشف شده در سفیدشهر (نرسه) متعلق به 6 هزار سال پیش اثر ثبت شده دیگر می باشد كه دارای طرح چلیپایی شكل با ماهیت مذهبی و سقفی مدور و گنبد گون با خیز كم بوده كه در مركز گنبد یا آسمانه آن نورگیری مدور جانمایی شده است.
سفیدشهر با جمعیت بیش از هشت هزار نفر از توابع شهرستان آران و بیدگل می باشد.
شهرستان افزون بر 103 هزار نفری آران و بیدگل با برخورداری از 133 اثر تاریخی، طبیعی و معنوی ثبت شده در فهرست آثار ملی در فاصله 6 كیلومتری كاشان و 215 كیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.
7472/8123

سرخط اخبار استان‌ها