۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۱۴
کد خبر: 83249968
T T
۰ نفر
مناطق شمال غرب گلستان در خطر سيل قرار گرفت

گرگان - ايرنا - مدير كل دفتر مديريت بحران استانداري گلستان گفت كه براثر سرريز شدن آب در چند سد و طغيان رودخانه گرگان رود، خطر سيل و آبگرفتگي شهرها و روستاهاي شمال غربي استان را تهديد مي كند.

مجتبي جمالي امروز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: سيلاب و آبگرفتگي در شهرستان گنبدكاووس و حومه فروكش كرده اما به علت جريان آب و طغيان رودخانه ها به سمت درياي خزر، تمركز امروز دستگاههاي عضو ستاد مديريت بحران گلستان به شمال غرب استان بويژه شهرستان آق قلا معطوف است.
وي اظهار كرد: حداكثر ظرفيت و تمام امكانات و تجهيزات بخش هاي دولتي و خصوصي گلستان براي هدايت و جلوگيري از نفوذ آب به شهر و روستاهاي شمال غرب استان بويژه در شهرستان آق قلا به كار گرفته شده است.
وي بيان كرد: جريان شديد آب در مسير حركت به درياي خزر شهرستان هاي ساحلي گُميشان و بندرتركمن را نيز تهديد مي كند كه دستگاههاي امداد و نجات اين مناطق نيز در شرايط آماده باش هستند.
مدير كل دفتر مديريت بحران استانداري گلستان گفت: كار تخليه روستاهاي حاشيه گرگانرود، اترك و قره سو در دستور كار قرار دارد اما در آستانه سال نو متقاعد كردن مردم براي جابجايي سخت است.
جمالي با بيان اينكه فرمانداري ها، بخشداري ها، دهياران و اعضاي شوراهاي روستايي در مناطق ياد شده به مردم تذكر و اخطارهاي لازم را داده اند، افزود: هدايت و انحراف آب در مسيرهاي پرخطر نيز آغاز شده است.
وي اضافه كرد: در صورتيكه اهالي مناطق در خطر سيل مايل به مهاجرت مقطعي نباشند، مكان هاي اسكان موقت و اضطراري امن در سالن هاي ورزشي، مدارس و مساجد با تجهيزات گرمايشي و غذا پيش بيني شده است.
وي ادامه داد: جاده آزادشهر - خوش ييلاق - شاهرود كه بر اثر ريزش كوه، سيل و برف در چندين نقطه مسدود شد همچنان بسته است و طي 72 ساعت آينده احتمال بازگشايي آن وجود دارد.
وي گفت: جاده گرگان - توسكستان - شاهرود احتمالا تا اواخر وقت امشب براي تردد بازگشايي مي شود.
مدير كل دفتر مديريت بحران استانداري گلستان با بيان اينكه سيل تاكنون جان 2 كودك 5 و 2 ساله را در روستاهاي آزادشهر و كلاله گرفت، گفت: خسارات وارده به بخشهاي مختلف استان پس از جمع بندي نهايي اطلاع رساني خواهد شد.
به گزارش ايرنا و مطابق آخرين آمار از يكشنبه گذشته كه سامانه سرد بارشي وارد گلستان شد؛ در برخي مناطق استان بارش بيش از 290 ميلمتر و در نقاط كوهستاني برف تا يك متر گزارش شده است.
بارندگي در برخي مناطق گلستان از جمله گرگان همچنان ادامه دارد.
3014/2729

سرخط اخبار استان‌ها