۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۰۲
کد خبر: 83249962
T T
۰ نفر
ساعات پایانی سال و اوج خرید نوروزی

مشهد - ایرنا - بازارها و خیابان های شهر زیارتی مشهد در ساعات پایانی سال جاری مملو از شور و شادی خرید نوروزی است و شهروندان تلاش می كنند هر چه سریعتر هر آنچه از قلم انداخته اند خریداری كنند.

بازار دستفروشان در این ساعات داغ است، گوشه و كنار خیابان ها بساط سبزه، تنگ ماهی قرمز و انواع سفره هفت سین نوروزی را پهن كرده و در تخفیف دادن و فروختن هر چه سریعتر اقلام از یكدیگر سبقت می گیرند.
از صبح امروز تاكنون هیچ مغازه ای در مشهد تعطیل نكرده و از آنجا كه لحظه به لحظه به تعداد مسافرانی كه از راه های دور به مشهد مقدس می آیند، افزوده می شود تا زمان تحویل سال، چراغ مغازه را روشن نگه می دارند.
در این ساعات صنوف اطراف حرم مطهر رضوی بیشتر از سایر صنوف مشتری دارند، شیرینی فروشی ها، آجیل فروشی ها، نانوایی ها، سالن های غذاخوری، میوه فروشی ها و گل فروشی ها ركورد مشتری ها در این بازار را شكسته اند.
بازرسان اصناف و تعزیرات حكومتی نیز از گوشه و كنار مراقب بازار هستند و برای رسیدگی به شكایات مردم، برخورد با گران فروشی یا كم فروشی و دیگر تخلفات آمادگی كامل دارند.
مدیر بازرسی و نظارت بر اصناف خراسان رضوی روز چهارشنبه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: امروز شمار خریداران در بازارهای مشهد بویژه بازارها، مجتمع های تجاری و خیابان های اطراف حرم مطهر رضوی به اوج خود رسیده است.
امیر دلداری افزود: به همین منظور هفت پایگاه ثابت و موقت نظارتی اصناف در شهر مشهد مستقر شده و 50 گروه بازرسی با كارشناسان اتحادیه های صنفی در پایگاه های ثابت و موقت بازرسی حضور دارند.
وی اظهار داشت: چهار پایگاه نظارتی اصناف در خیابان های اطراف حرم مطهر رضوی شامل ابتدای خیابان طبرسی، خیابان آیت الله بهجت، خیابان شیخ طوسی و میدان شهدا و سه پایگاه دیگر در میدان استقلال، میدان بار سپاد و اتاق اصناف در بولوار شهید صادقی از ساعت 9 صبح تا 21 در تمام ایام نوروز فعال است.
وی گفت: گروه های بازرسی اصناف، گشت های مشترك خود با اداره كل تعزیرات حكومتی، معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی مشهد و اداره كل دامپزشكی را در سطح شهر آغاز كرده اند.
دلداری افزود: در این ایام گروه های بازرسی اصناف در مسیرهای حركت زائران شامل جاده های نیشابور -مشهد، سبزوار - مشهد، گناباد - مشهد و تربت جام - مشهد نیز مستقر شده اند و به تخلفات واحدهای صنفی بین راهی رسیدگی می كنند.
وی با بیان اینكه كمبودی از نظر مواد غذایی در بازار مشهد وجود ندارد اظهار داشت: گوشت منجمد مرغ و گوشت كشتار روز طرح تنظیم بازار در شهر توزیع شده و دیگر كالاهای اساسی مردم نیز به حد كافی و با قیمت مصوب در بازار مشهد عرضه می شود.
وی گفت: به نانوایی های اطراف حرم مطهر رضوی نیز سهمیه آرد اختصاصی ویژه نوروز داده شده و مكلف شده اند تا پایان 16 فروردین ماه به صورت شبانه روزی فعالیت داشته باشند.
دلداری افزود: میوه طرح تنظیم بازار شامل سیب و پرتقال نیز به حد كافی با قیمت مصوب در 127 واحد صنفی منتخب شهر در حال توزیع است.
وی اظهار داشت: طرح ویژه نظارتی نوروز 98 از بهمن ماه امسال در شهر مشهد آغاز شده و تا پایان 17 فروردین ماه سال آینده ادامه دارد.
وی گفت: از ابتدای اجرای این طرح تاكنون 28 هزار و 500 فقره بازرسی از صنوف مختلف مشهد انجام شده و 2 هزار و 200 فرم تخلف این واحدها به تعزیرات حكومتی ارسال شده است.
87 هزار و 918 واحد صنفی تولیدی، توزیعی، خدماتی و خدمات فنی در مشهد پروانه كسب دارند.
7489 / 6053