همكاری ایران و چین در طرح «كمربند - جاده» تقویت می شود

پكن- ایرنا- وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران در گفت و گو با روزنامه گلوبال تایمز از نشریات دولتی چین گفت: همكاری ایران با چین در برنامه «یك كمربند یك جاده» تقویت خواهد شد.

به گزارش ایرنا 'فرهاد دژپسند' در مصاحبه اختصاصی با این روزنامه چینی كه امروز چهارشنبه منتشر شد خاطر نشان كرده است: ایران قصد دارد در همین راستا با یك هیات بلند پایه در دومین اجلاس بین المللی همكاری راه ابریشم در ماه آوریل در پكن شركت كند.
وی در این گفت و گو راه ابریشم را یك برنامه ابتكاری چند جانبه صلح آمیز توصیف كرد كه كشورهای زیادی با آن مرتبط هستند و زیرساخت های راه و ترابری، آموزشی، فنی و بسیاری از عرصه های دیگر را رشد خواهد داد.
به نوشته گلوبال تایمز، وزیر اقتصاد ایران كه برای دومین بار در یك ماه گذشته به چین سفر كرده است، تاكید كرد ایران برنامه ریزی كاملی برای همكاری با راه ابریشم دارد و همزمان از سرمایه گذاران برای حضور در ایران استقبال می كند.
وزارت بازرگانی چین گزارش كرده است كه چین بزرگترین شریك تجاری ایران در سال 2018 میلادی بوده و ارزش تبادلات تجاری دو كشور به حدود 35 میلیارد دلار رسیده است.
دژپسند در مصاحبه با روزنامه چینی گفت: ایران از سرمایه گذاران و شركت های چینی استقبال می كند آنها می توانند شركت های مشترك با طرف های ایرانی ایجاد و در زمینه انرژی، فناوری پیشرفته، تاسیسات راه و ترابری و صنعت كشاورزی ایران فعالیت كنند.
وزیر اقتصاد ایران با اشاره به اینكه تحریم ها موانعی ایجاد كرده است، گفت: به رغم همه مشكلات به سرمایه گذاران خارجی از جمله چینی اطمینان می دهیم از منافع آنها حراست می شود و سود آنها بیش از مخاطراتشان خواهد بود.
وی افزود: شركت های چینی باید مراقب حربه های مخرب آمریكا باشند و اگر بیایند و در ایران سرمایه گذاری كنند هم تحریم ها را خنثی می كنند و هم واشنگتن را ناامید می سازند.
دژپسند در این مصاحبه گفت: سازمان سرمایه گذاری و حمایت های فنی و اقتصادی ایران برای حمایت از موسسات خارجی مانند شركت های چینی، ایجاد شده است.
آساق**231**1904**

سرخط اخبار جهان