۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۳۷
کد خبر: 83249940
T T
۰ نفر
علفه سنت یك روز مانده به عید در تربت حیدریه

تربت حیدریه - ایرنا - مراسم 'علفه' یا 'عرفه' از سنن ویژه نوروز بین مردم تربت حیدریه از جایگاه رفیعی برخوردار است كه یك روز مانده به عید برگزار می شود.

پژوهشگر و محقق تاریخ محلی تربت حیدریه در معرفی سنت علفه روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: علفه در لغت به معنای علف یا سبزی و خرمی فصل بهار و به عبارت بهتر همان سبزه پای ثابت سفره هفت سین است.
آرزو علومی بایگی افزود: علفه یا عرفه در اصطلاح منطقه تربت حیدریه آیینی با هدف بزرگداشت و یادآوری درگذشتگان و به عبارت بهتر به منزله پایان سوگواری و اجازه دادن از سوی صاحبان عزا به آشنایان برای برگزاری مراسم نوروز و همچنین حاوی این پیام است كه در مقابل و در جای درگذشتگان، سبزی، خرمی و زندگی رویش می كند.‏
وی با بیان اینكه درون مایه علفه، استقبال از نوروز با یاد كردن از درگذشتگان می باشد اظهار داشت: بر این اساس مردم تربت حیدریه به شكلی ساده و انفرادی به منزل بازماندگان رفته و ضمن قرائت فاتحه برای روح مرحوم، از صاحبان عزا اجازه شادی طلب می كنند.
وی گفت: این مراسم در روستاهای تربت حیدریه به صورت گروهی برگزار می شود و اغلب اهالی روستا به مسجدی كه صاحب یا صاحبان عزا به صورت مشترك در آن مراسم برگزار كرده اند، رفته و ضمن همدردی با آنان برای برگزاری مراسم شاد نوروزی از آنان اجازه می طلبند.
علومی كه دانش آموخته مقطع كارشناسی ارشد رشته تاریخ فرهنگ و تمدن ملل اسلامی است افزود: در همین راستا اهالی منطقه تربت حیدریه از چند روز به عید نوروز مانده در خانه مشك و عنبر و اسپند دود می كنند و شمع و چراغ می افروزند تا زمینه خوشحالی ارواح مردگانشان را فراهم كنند‏ و ‏حتی زنان در شب آخرین جمعه سال بهترین غذا را می پزند تا بوی آن خشنودی مردگان را موجب شود‏.‏
وی اظهار داشت: مراسم علفه در تربت حیدریه در آخرین روز سال و‏ در شهرستان مه ولات در نخستین روز سال برگزار می شود.
شهرستان 225 هزار نفری تربت حیدریه در 150 كیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.
7079/6121 / 6053