۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۳۶
کد خبر: 83249939
T T
۰ نفر
علفه سنت يك روز مانده به عيد در تربت حيدريه

تربت حيدريه- ايرنا- مراسم 'علفه' يا 'عرفه' از سنن ويژه نوروز بين مردم تربت حيدريه از جايگاه رفيعي برخوردار است كه يك روز مانده به عيد برگزار مي شود.

پژوهشگر و محقق تاريخ محلي تربت حيدريه در معرفي سنت علفه روز چهارشنبه به خبرنگار ايرنا گفت: علفه در لغت به معناي علف يا سبزي و خرمي فصل بهار و به عبارت بهتر همان سبزه پاي ثابت سفره هفت سين است.
آرزو علومي بايگي افزود: علفه يا عرفه در اصطلاح منطقه تربت حيدريه آييني با هدف بزرگداشت و يادآوري درگذشتگان و به عبارت بهتر به منزله پايان سوگواري و اجازه دادن از سوي صاحبان عزا به آشنايان براي برگزاري مراسم نوروز و همچنين حاوي اين پيام است كه در مقابل و در جاي درگذشتگان، سبزي، خرمي و زندگي رويش مي كند.‏
وي با بيان اينكه درون مايه علفه، استقبال از نوروز با ياد كردن از درگذشتگان مي باشد اظهار داشت: بر اين اساس مردم تربت حيدريه به شكلي ساده و انفرادي به منزل بازماندگان رفته و ضمن قرائت فاتحه براي روح مرحوم، از صاحبان عزا اجازه شادي طلب مي كنند.
وي گفت: اين مراسم در روستاهاي تربت حيدريه به صورت گروهي برگزار مي شود و اغلب اهالي روستا به مسجدي كه صاحب يا صاحبان عزا به صورت مشترك در آن مراسم برگزار كرده اند، رفته و ضمن همدردي با آنان براي برگزاري مراسم شاد نوروزي از آنان اجازه مي طلبند.
علومي كه دانش آموخته مقطع كارشناسي ارشد رشته تاريخ فرهنگ و تمدن ملل اسلامي است افزود: در همين راستا اهالي منطقه تربت حيدريه از چند روز به عيد نوروز مانده در خانه مشك و عنبر و اسپند دود مي كنند و شمع و چراغ مي افروزند تا زمينه خوشحالي ارواح مردگانشان را فراهم كنند‏ و ‏حتي زنان در شب آخرين جمعه سال بهترين غذا را مي پزند تا بوي آن خشنودي مردگان را موجب شود‏.‏
وي اظهار داشت: مراسم علفه در تربت حيدريه در آخرين روز سال و‏ در شهرستان مه ولات در نخستين روز سال برگزار مي شود.
شهرستان 225 هزار نفري تربت حيدريه در 150 كيلومتري جنوب غربي مشهد قرار دارد.
7079/6121 / 6053

سرخط اخبار استان‌ها