ساكنان مناطق مستعد آبگرفتگی از وضعیت جوی اطلاع حاصل كنند

تهران- ایرنا- مشاور وزارت بهداشت از هموطنانی كه در مناطق مستعد سیل و آبگرفتگی سكونت دارند، خواست در مواقع اضطراری و برای اطلاع از آخرین وضعیت جوی و گرفتن دستورات لازم به رادیو، تلویزیون و یا اعلام بلندگوهای عمومی گوش دهند.

به گزارش ایرنا، مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت روز چهارشنبه با صدور اطلاعیه ای نسبت به مدیریت كاهش خطر بلایا همزمان با وقوع سیل در نقاطی از كشور اقدامات و برنامه های لازم برای كاهش صدمات و خسارات حین وقوع سیل را تشریح كرد.
«محمد اسماعیل مطلق» با اشاره به وقوع سیلاب های متعدد در همه سال ها در كشور اظهار داشت: لحظه‌ای كه تشخیص دادید سیلاب در حال شكل‌گیری است، خیلی سریع عمل كرده و به مناطق مرتفع‌تر بروید و خود را نجات دهید، زیرا فقط دقایقی فرصت دارید.
وی گفت: اگر خانه شما در محل مرتفعی است و خطر آب‌گرفتگی شما را تهدید نمی كند، نیاز به خروج از منزل نیست وگرنه مناطق كم‌ ارتفاع را سریعاً ترك كرده و به مناطق مرتفع كه دور از رودخانه‌ها و نهرها است، بروید.
مطلق توصیه كرد: برای جلوگیری از ورود آب به منزل می‌توان از كیسه‌های شن استفاده كرد؛ كیسه‌ها را متناسب با ارتفاع سیلاب و با فاصله از دیوارِ در معرض سیل روی هم چید.
مشاور وزارت بهداشت به مردم توصیه كرد كه اگر از طریق رسانه های عمومی دستور تخلیه از محلی داده شد، فوراً این كار را انجام دهند.
وی اظهار داشت: اگر دستور تخلیه داده شد برای تخلیه منزل خود زمان دارید، اشیاء گران قیمت را به طبقه‌های بالاتر منزل برده، درها را قفل كنید. وسایل داخل حیاط را به داخل منتقل و یا به جای مطمئنی حمل كنید.
وی افزود: جریان آب، برق و گاز را برای اجتناب از آتش سوزی، برق‌گرفتگی و انفجار قطع كنید. ممكن است مراكز سوخت ‌رسانی و پمپ بنزین‌ها در موقع سیلاب قادر به ارائه خدمات نباشند، بنابراین مطمئن شوید كه در مخزن سوخت اتومبیل به مقدار كافی بنزین وجود دارد.
مطلق گفت: در هنگام تخلیه از مسیرهای اعلام ‌شده حركت كنید؛ سعی كنید از میان‌برها حركت نكنید، چرا كه ممكن است مسدود شده باشد.
وی افزود: از مسیر فاضلاب‌ و جویبارهای به ظاهر آرام دوری كنید، بخاطر داشته ‌باشید جویبارها، كانال‌های فاضلاب و تنگه‌ها نیز می‌تواند ناگهان دچار سیل شود.
مشاور وزارت بهداشت اظهارداشت: قبل از اینكه زمان را از دست دهید و جاده‌ها و مسیرهای خروجی غرقاب شود، حركت خود را شروع كنید. در هنگام حركت به اخطارها و اخبار مربوط به مسیرهایی كه دچار آب‌گرفتگی شده‌اند، توجه كنید.
وی افزود: مسیر حركت خود را به همسایه‌ها و نزدیكانتان اطلاع دهید. در آب جاری، راه نروید چرا كه 15 سانتیمتر آب در حال حركت ممكن است باعث برهم خوردن تعادل شما شود؛ اگر مجبورید در آب حركت كنید، از مسیری بروید كه آب حركت نمی‌كند. برای اینكه از استحكام زمین جلوی پای خود مطمئن شوید از یك تكه چوب دستی استفاده كنید. در منطقه سیل‌زده رانندگی نكنید.
مطلق گفت: اگر سیل اطراف خودروی شما را فراگرفت، خودرو را رها كنید و به یك منطقه مرتفع بروید و گرنه جریان سیل شما و خودرویتان را خیلی سریع با خود می‌برد. هیچگاه به تنهایی در یك ناحیه سیل‌زده، به این طرف و آن طرف نروید، اگر پیاده هستید، از نقاطی كه در آن سطح آب از زانو بالاتر است عبور نكنید. و هرگز از درختان در معرض سیل به عنوان محل امن استفاده نكنید.
اجتمام 1417*2025

سرخط اخبار جامعه