۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۱۷
کد خبر: 83249924
T T
۰ نفر
تردد كامیون در جاده یزد به طبس ممنوع شد

یزد - ایرنا - رئیس پلیس راه استان یزد افزود: تردد موتورسیكلت و خودروهای سنگین به جز كامیون های سوخت رسانی در روزهای اول، چهارم و 13، 15 و 16 فروردین ماه 1398 در جاده یزد به شهرستان طبس از توابع خراسان جنوبی ممنوع است.

سرهنگ مسعود قانعی عصر چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا علت این امر را وجود ترافیك بالای خودروها در این مسیر در ایام یادشده برای پیشگیری از حوادث احتمالی ذكر كرد.
جاده یادشده نقش موثری در برقراری ارتباط بخش هایی از استان های كهگلیویه و بویراحمد ، فارس، كرمان ،بوشهر، هرمزگان ، اصفهان ، سیستان و بلوچستان به خراسان جنوبی و رضوی خصوصا مشهد مقدس دارد.
وی همچنین از ممنوعیت تردد هرنوع موتورسیكلت در تعطیلات نوروزی از اول الی 13 فروردین سال آینده در جاده های برون شهری استان خبر داد.
رئیس پلیس راه یزد گفت: روز 13 فروردین ماه نیز تردد خودروهای سنگین اعم از كامیون، كامیونت و تریلی در تمام جاده های استان ممنوع است.
قانعی از رانندگان خواست برای پیشگیری از حوادث احتمالی با ماموران پلیس راه همكاری كنند.
همچنین نماینده انجمن جامعه ایمن ایران در یزد با تبریك سال 98 و با توجه به سفرهای نوروزی به استان، از مردم خواست مقررات راهنمایی و رانندگی را در طول سفر همواره رعایت كنند.
دكتر حسن جان فدا روز چهارشنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: مسافران قبل از سفرهای نوروزی به مكانیك حرفه‌ای خودرو مراجعه كنند و مواردی كه به نظرشان می‌رسد ازجمله معاینه موتور، فرمان، ترمز، جعبه‌دنده، تایرها و باتری را بررسی و در صورت وجود نقص نسبت به رفع آن اقدام كنند.
وی اظهار داشت: همچنین رانندگان هر موقع احساس خستگی و خواب‌آلودگی كردند، توقف و استراحت كنند و هر راننده می بایستی پس از 2 ساعت رانندگی ربع ساعت استراحت كند، استراحت به این معنا نیست كه پشت فرمان بنشیند بلكه باید از ماشین پیاده شود و قدم بزند، چای یا نوشیدنی میل كند ، كشش‌های عضلانی انجام دهد تا خستگی رفع شود.
روزانه حدود 400 هزار دستگاه خودرو در جاده های استان یزد تردد می كنند.
استان یزد 681 كیلومتر بزرگراه، 657 كیلومتر راه اصلی، 980 كیلومتر راه فرعی، 2هزار و 250 كیلومتر راه روستایی دارد كه از مجموع راه های آن هزار و 267 كیلومتر جزو راه‌های شریانی و ملی است.
یزد در بحث طول راه های شریانی رتبه 10 كشوری را دارد، از لحاظ طول بزرگراه در جایگاه هشتم، طول راه اصلی در رتبه 14 ،‌ طول راه های فرعی در جایگاه 15 و طول راه روستایی رتبه 22 كشوری را داراست.
یزد بر اساس آمار سال 1395، یك میلیون و 138 هزار نفر جمعیت دارد و این استان در مسیر كریدور شمال - جنوب و شرق و غرب كشور قرار دارد.
7536/ 2047/

سرخط اخبار استان‌ها