دامنه جنگ تجاری چین و آمریكا به قطارها و اتوبوس ها رسید

پكن- ایرنا- درپی وسعت گرفتن مناقشات تجاری چین و آمریكا، واشنگتن قصد دارد تحریم هایی را علیه شركت های قطارسازی و اتوبوس سازی چین اعمال كند تا مانع ورود آنها به بازار آمریكا شود.

به گزارش ایرنا روزنامه اس سی از هنگ كنگ روز چهارشنبه نوشت، سناتورهای آمریكایی اولین گام را بتازگی برای جلوگیری از ورود این قطارها و اتوبوس ها و قطعات آنها به آمریكا برداشته اند.
این مساله می تواند بخصوص به صنعت قطارسازی چین كه بسرعت در حال رشد است و فروش بزرگی هم در شهرهای بوستون، شیكاگو و لس آنجلس داشته است، خسارت وارد كند.
گزارش حاكی است كه اقدام سناتورهای آمریكایی در ممنوع كردن این صنعت باعث می شود تا میدان جنگی تازه ای در عرصه ساخت قطار و اتوبوس بین دو كشور باز شود.
آنها لایحه ای را تدوین و ارایه كرده اند كه بر اساس آن نفوذ قطعات قطارها و اتوبوس های چینی به آمریكا به دلیل مسایل امنیتی و امنیت فضای مجازی می تواند برای آمریكا مشكل آفرین شود.
اگر پیمان امنیت وسایل نقلیه و ترانزیتی در كنگره آمریكا تصویب شود آن زمان دولت فدرال آمریكا دیگر حق ندارد هیچ لوكوموتیو و اتوبوس ساخت چین و یا تحت كنترل این كشور و یا شركت های دیگر زیرمجموع مرتبط با چین را خریداری كند.
شركت سهامی راه آهن چین و برخی از شركت های دیگر این كشور در سال های اخیر توانسته اند بویژه در صنایع ریلی و راه آهن آمریكا ورود پیدا كنند و طرح هایی را نیز اجرا كرده اند.
راه آهن بوستون قراردادی را به ارزش 843 میلیون دلار در سال 2014 میلادی با یك شركت چینی امضا كرد و در پایان سال 2018 میلادی 400 لوكوموتیو ساخت چین را تحویل گرفت.
در سال 2016 میلادی هم قرارداد دیگری را این شركت چینی با شیكاگو به ارزش یك میلیارد و 300 میلیون دلار امضا كرد كه بر اساس آن 846 لوكوموتیو برای این شهر ساخته شود ولی سناتورها حالا بر این اعتقادند كه این لوكوموتیوها با یارانه های صنعتی پكن تولید می شوند و برای همین نوعی ارایه خدمات و عرضه اقلام زیر قیمت و با حمایت دولتی است و این برای امنیت آمریكا مطلوب نیست.
آساق**231**1904**

سرخط اخبار جهان