۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۴۸
کد خبر: 83249908
T T
۰ نفر
مصر: شرطي براي بازگشت سوريه به اتحاديه عرب نداريم

تهران - ايرنا - سامح شكري وزير خارجه مصر روز چهارشنبه با بيان اينكه قاهره و دمشق روابط قوي و استواري دارند، تصريح كرد كه كشورش هيچ شرطي براي بازگشت سوريه به اتحاديه عرب ندارد.

به گزارش خبرگزاري آناتولي تركيه، شكري در پاسخ به سوالي درباره امكان بازگشت سوريه به اتحاديه عرب كه از سال 2011 عضويت آن به تعليق درآمده است، تاكيد كرد كه كشورش شرطي براي بازگشت سوريه به اتحاديه عرب ندارد.
او اين سخنان را در مصاحبه با خبرگزاري رسمي عمان در جريان سفرش به اين سلطان نشين عنوان كرد.
عضويت سوريه در اتحاديه عرب از نوامبر 2011 و به دنبال آغاز بحران در اين كشور تحت فشار برخي از اعضا به ويژه كشورهاي عربي خليج فارس، به تعليق درامد.
شماري از اين كشورها نيز سفارت خانه هاي خود در دمشق را تعطيل كردند و يا سطح روابط ديپلماتيك خود با سوريه را كاهش دادند.
وزير خارجه مصر افزود: طي سال هاي گذشته همگان را به مهار بحران سوريه و دور كردن اين كشور و مردمش از جنگ و كشتار و تهديدات گروه هاي تروريستي دعوت كرديم.
اين در حالي است كه شكري پيشتر در سخناني گفته بود، به سبب عدم تلاش دولت سوريه براي اتخاذ گام هاي ضروري جهت حفظ امنيت و ثبات در اين كشور و فعال سازي روند سياسي براي خروج از بحران، تغييري در وضعيت سوريه ايجاد نخواهد شد.
در همين حال، احمد ابوالغيط دبير كل اتحاديه فوريه (بهمن/ اسفند) اعلام كرد كه هنوز توافقي ميان كشورهاي عضو اتحاديه عرب براي بازگشت سوريه به اين اتحاديه حاصل نشده است.
اخبار منتشر شده حاكي از آن است كه برخي كشورهاي عربي در حال تلاش براي ايجاد اتفاق نظر براي حضور سوريه در نشست اتحاديه عرب در تونس هستند ولي برخي ديگر از كشورهاي عضو اين اتحاديه با بازگشت سوريه مخالفت مي كنند.
اين نشست در ماه مارس (اواخر فروردين) برگزار مي شود.
اتحاديه عرب از ماه نوامبر سال 2011 ( ابان 1390) براي حمايت از مخالفان دولت قانوني دمشق در آغاز بحران اين سوريه، عضويت اين كشور را كه يكي از اعضاي مؤسس آن بود، به حال تعليق در آورد اما اين روزها و با گذشت هفت سال از اين رويداد، سيگنال هاي مثبتي براي بازگشت دمشق به اين سازمان منطقه اي مشاهده مي شود.
خاورم**9329**1663**

سرخط اخبار جهان