جایگاه نوروز، میراث جهانی ایران باستان در پاكستان

اسلام آباد - ایرنا - مراسم های شاد و جشن های نوروزی در اولین روز ماه فروردین و آغاز فصل بهار همزمان با ایران، میان پاكستانی ها با شور و شوق خاصی در شهرهای مختلف این كشور با نام جشن 'عالم افروز' برگزار می شود.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا ، جشن بهاری و عید نوروز سنت مشترك كشورهای جمهوری اسلامی ایران، پاكستان، افغانستان، تاجیكستان، تركیه و برخی از كشورهای آسیای میانه دیگر است.
سال های اخیر كشورهای منطقه اقدام به برگزاری و میزبانی آیین بین المللی نوروز كرده و روسای جمهوری پیشین پاكستان تاكنون در دو مورد از این برنامه های جهانی در پایتخت های تركمنستان و افغانستان شركت كردند.
بدون شك نوروز، آیین و فرصتی است به دنیا امید صلح و آرامش را می دهد و در این خصوص وزیر امور خارجه كشورمان نیز اخیرا گفت كه باید به زبان نوروز بگوییم، با سلطه‌گری صلح میسر نمی‌شود.
'محمد جواد ظریف' دو هفته پیش در همایش بین المللی جهان نوروز كه در محل سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد، اظهار داشت: نوروز یك رویداد طبیعی نیست بلكه یك تحول انسانی است كه یونسكو آن را در صدر برنامه‌های خود قرار داده است.
مجمع عمومی سازمان ملل روز اول فروردین (21 ماه مارس) را به عنوان روز جهانی عید نوروز، با ریشه ایرانی به رسمیت شناخته و آن را در تقویم خود جای داده است.
همزمان با نزدیك شدن به روزهای پایانی سال شمسی و آغاز ایام نوروز، نمایش آداب و فرهنگ ایرانی بصورت برگزاری نمایشگاهها و جشن های مختلف در خانه های فرهنگ ایران در پاكستان به ویژه در دانشگاه های این كشور كه با زبان فارسی آشنایی دارند، تدارك می شود كه با استقبال پر شوری از سوی فرهیختگان، دانشجویان و دیگر شهروندان جامعه پاكستان همراه می شود.
جشن های نوروزی و مراسم آغاز فصل بهار در پاكستان در مناطق ایالات بلوچستان (شهرهای كویته، جعفرآباد، مكران، گوادر), ایالت گلگیت – بلتستان (شهرهای گلگیت، اسكردو، هنزه، استور، چیترال)،ایالت خیبرپختونخوا (شهرهای پیشاور، سوات، بنو و برخی از مناطق قبایلی) و شهرهای مختلف ایالت پنجاب در شرق این كشور برگزار می شود.
از رسوم سنتی عید نوروز در پاكستان به ویشه در ایالت گلگیت-بلتستان در شمال این كشور؛ می توان به هدیه دادن تخم مرغ های رنگی به یكدیگر، رفت و آمد به منازل اقوام و بازی و تماشای بازی چوگان اشاره كرد.
عید نوروز و ایام فرا رسیدن فصل بهار در ایالات بلوچستان و پنجاب نیز با حضور مردم در دامن سبز طبیعت، اجرای برنامه های سنتی از جمله پریدن از روی آتش به معنای اینكه باعث پاك شدن گناهان می شود، جشن گرفته می شود.
جامعه زرتشتیان كه بیشتر در شهر كراچی پاكستان ساكن هستند و جمعیت زیادی از پناهندگان افغانستان كه در مناطق شمالی غربی پاكستان سكونت دارند، نیز عید نوروز را با دید و بازدیدهای خانوادگی و حضور در پارك ها جشن می گیرند.
بر اساس سرشماری سال 1377 شمسی (1998 میلادی) , مذهب زرتشتی در پاكستان با جمعیتی حدود 20 هزار نفر به عنوان كم جمعیت ترین گروه اقلیتی این كشور به شمار می رود.
در مجموع پاكستان به عنوان همسایه شرقی ایران و كشوری مسلمان به حساب می آید كه با توجه به تاثیرات فرهنگ ایرانی كه بر روی فرهنگ ، زبان ؛ آداب و سنن پاكستان گذاشته شده؛ مشتركات فراوانی بین دو كشور وجود دارد كه یكی از آنها جشن نوروز است.
هر ساله، با فرا رسیدن ماه (فوریه و مارس)همزمان با نزدیك شدن فصل بهار، در كشورهای آسیای جنوبی به ویژه پاكستان و هند، مراسمی تحت عنوان سنت بهار برگزار می شود كه این روز را با هوا كردن بادبادكهای گوناگون جشن می گیرند. این آیین بیشتر در شهرهای راولپندی، لاهور و فیصل آباد و گوجرانوالا برگزار می شود.
این جشن در سراسر پاكستان برگزار می شود و تقریبا همه در آن شركت می كنند و از نمایش های حیوانات گرفته تا بازی های سنتی ، قومی و بین المللی مانند كشتی ، دو و میدانی ، هاكی ، فوتبال ، تنیس و همچنین اسب سواری و اسب دوانی و مهمتر از همه نیزه بازی و كبدی و غیره اجرا می شود.
از آداب و رسوم عید نوروز در میان مردم پاكستان، می توان به خانه تكانی یا به عبارتی پاكیزه كردن خانه، پوشیدن لباس نو، تهیه و پخت انواع شیرینی ها از قبیل (لدو، گلاب جامن، رس گهوله، كیك، برفی، شكرپاره، كرم رول، سوهان حلوا) همچنین پختن غذاهای معروف این ایام اشاره كرد.
در نواحی گلگیت و بلتستان در شمال پاكستان برگزاری جشن نوروز همراه با اجرای برنامه های آتش بازی و تیراندازی و چوگان می باشد.
شیعیان پاكستانی نیز عمدتا در ایالت پنجاب بویژه شهر ˈلاهورˈ مركز این ایالت جشن های نوروز را مانند ایران برگزار می كنند.
شیعیان پاكستانی این ایام را منتسب به حضرت امیرالمومنین امام علی علیه السلام می دانند كه در حقیقت همان جشن غدیر خم است و بطور معمول در 21 مارس ( اول فروردین ) برگزار می شود.
آنها معتقدند روزی كه پیامبر گرامی اسلامی حضرت محمد(ص) در یك اجتماع 124 هزار نفری از اصحاب خودشان، به حكم پروردگار، حدیث معروف غدیر را خواندند و حضرت امیر را به جانشینی خود معرفی كردند، مصادف با روز 21 مارس همزمان با 18 ذی حجه و مصادف با اول بهار بوده است. لذا در این ایام شادی كرده و لباس نو می پوشند.
ایرانیان مقیم پاكستان نیز در اولین روز بهار پس از تحویل سال نو در مراكز دیپلماتیك كشورمان در شهرهای ˈاسلام آباد، راولپندی، پیشاور، لاهور، كویته و كراچیˈ مراسم عید نوروز و تحویل سال نو را با برپایی جشن هایی برگزار می كنند.
آساق*274**1663**

سرخط اخبار جهان