۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۲۲
کد خبر: 83249892
T T
۰ نفر
بسيج نيروهاي امدادي قم در ايام نوروز 98

قم - ايرنا- قرار گرفتن قم در محور مواصلاتي 17 استان كشور و همچنين وجود حرم مطهر حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمكران موجب شده تا در ايام نوروز ميليون ها تن به اين استان آمد و شد داشته باشند كه نيروهاي امدادي با بسيج امكانات در خدمت مردم و زائران هستند.

به گزارش ايرنا، امكانات و نيروهاي امدادي دستگاه هاي قم از جمله شهرداري، آتش نشاني، اورژانس، هلال احمر و پليس براي خدمت رساني به زائران در ايام نوروز در آماده باش كامل هستند.
اورژانس با يك فروند بالگرد، 42 دستگاه آمبولانس، يك دستگاه اتوبوس آمبولانس، 20 دستگاه موتورلانس و استفاده از 350 نيروي عملياتي، ستادي و مديريتي، هلال احمر با فعال سازي 16 پايگاه ثابت و سيار در محورهاي مواصلاتي، آتش نشاني با آماده باش 500 آتش نشان، 24 استگاه آتش نشاني و 70 دستگاه سنگين پيشرفته اطفاي حريق، پليس راهور با 30 تيم خودرويي، 60 تيم موتوري و 60 تيم پياده و شهرداري قم با استقرار 300 دستگاه ماشين آلات مكانيزه بسيج شده اند تا در صورت بروز حادثه در كمترين زمان اقدام به امدادرساني كنند.

** 490 گشت خودرويي توسط پليس
فرمانده انتظامي قم با اشاره به آماده باش كامل پليس در ايام نوروز گفت: در نوروز امسال علاوه بر 490 گشت خودرويي در سطح معابر شهري و برون شهري، 27 پايگاه ثابت و هشت پايگاه سيار نيز برقرار خواهد بود و تمامي نيروها و گشت ها توسط 2 فروند بالگرد پشتيباني هوايي مي شوند.
سردار عبدالرضا آقاخاني با اشاره به اين كه طرح نوزي تا 17 فروردين 98 ادامه خواهد داشت، افزود: سال گذشته 3 ميليون و 300 هزار دستگاه خودرو به قم آمد و شد داشت، همچنين حدود 8 ميليون و 500 هزار تن به شهر مقدس قم سفر كردند كه پيش بيني مي كنيم امسال با افزايش بيشتر مسافران مواجه باشيم.

** 42 دستگاه آمبولانس درطرح نوروزي اورژانس قم فعال است
معاون فني و عمليات مركز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشكي قم گفت: يك فروند بالگرد، 42 دستگاه آمبولانس و يك دستگاه اتوبوس آمبولانس درطرح نوروزي 98 فعال مي باشد و به مصدومان حوادث داخل شهري و محورها امدادرساني خواهد نمود.
مهدي فراهاني با اشاره به آماده باش مركز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشكي اضافه كرد: اورژانس قم با 350 نيروي عملياتي، ستادي و مديريتي به صورت تمام وقت در خدمت زائران و مسافران است.
وي با بيان اينكه دراجراي اين طرح، 10 دستگاه موتورلانس نيز مشاركت دارد، گفت: علاوه بر 42 دستگاه آمبولانس آماده ماموريت، 10 دستگاه آمبولانس نيز به صورت پشتيبان آماده خدمات رساني هستند.
وي افزود: سه ايستگاه سلامت در محورهاي قم - تهران، قم - كاشان و عوارضي قم - تهران كه از شلوغ ترين محورها مي باشد ايجاد شده است.
فراهاني ادامه داد: در ايستگاه هاي سلامت، خدمات درماني سرپايي از جمله سنجش فشار خون و قند خون ارائه مي شود.

** فعاليت 16 پايگاه ثابت و سيار جمعيت هلال احمر
مديرعامل جمعيت هلال احمر استان قم نيز با بيان اينكه طرح نوروزي هلال احمر با مشاركت جوانان داوطلب استان اجرايي مي شود گفت: اين جمعيت در ايام نوروز در 16 پايگاه ثابت و سيار در محورهاي مواصلاتي فعاليت دارد.
محمد گلفشان ادامه داد: امسال علاوه بر 16 پايگاه ثابت و سيار جمعيت هلال احمر قم در محورهاي مواصلاتي، جوانان عضو اين جمعيت در 26 پايگاه در داخل شهر قم و نقاط ورودي اين شهر كار اطلاع رساني به مردم را انجام مي‌دهند، همچنين پايگاه جمعيت هلال احمر در محور قم - گرمسار دائمي شده است.
وي احداث پايگاه هاي هلال احمر در نزديكي محل هاي حادثه خيز را از جمله اقدام هاي مهم براي كاهش زمان امدادرساني برشمرد و ادامه داد: هلال احمر دو اكيپ خواهر و برادر در حرم حضرت معصومه(س) دارد و نيروهاي اين جمعيت در ايام نوروز به زائرين اين بارگاه مقدس خدمت رساني مي‌كنند، در مسجد مقدس جمكران هم نيروهاي هلال احمر حضور دارند.

** آماده باش 500 آتش نشان
سخنگوي سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني شهرداري قم از آماده باش كامل اين سازمان در ايام نوروز خبر داد و گفت: تمام 500 نيروي سازمان از 20 اسفند در حالت آماده‌باش هستند.
حميد كريمي با بيان اينكه تمام 24 ايستگاه آتش نشاني و 70 خودروي عملياتي پيشرفته قم در ايام نوروز در آماده باش كامل است، افزود: قم نخستين كلانشهري است كه از نظر تعداد ايستگاه به سرانه استاندارد رسيده و براي هر 50 هزار تَن يك ايستگاه در اين شهر موجود است.
وي افزود: آتش نشاني قم علاوه بر آماده باش كلي در ايام تعطيلات نوروز، براي ايام خاص مانند پنجشنبه آخر سال، چهارشنبه سوري، لحظه تحويل سال و روز طبيعت برنامه هاي ويژه اي طراحي كرده و در دست اجرا دارد.
سخنگوي آتش نشاني قم ادامه داد: خودروهاي عملياتي سازمان روز پنجشنبه آخر سال در آرامستان‌هاي استان حضور داشتند و همچنين در لحظه تحويل سال در اطراف حرم و جمكران و در تمام طول تعطيلات در ورودي‌ها و خروجي‌هاي شهر نيز مستقر مي‌شوند.
كريمي در رابطه با اقدام هاي ويژه روز طبيعت گفت: خودروهاي عملياتي سازمان در مكان‌هاي مورد استفاده مردم در اين روز مستقر هستند، علاوه بر آن اكثر فضاهاي سبز به كپسول اطفاي حريق مجهزند.

** فعاليت 30 تيم خودرويي پليس راهور قم در ايام نوروز
رئيس پليس راهور قم نيز با تاكيد براستفاده از تمام ظرفيت هاي پليس راهور در ايام نوروز گفت: 30 تيم خودرويي، 60 تيم موتوري و 60 تيم پياده را در ايام نوروز در استان به كارگيري مي‌كنيم.
سرهنگ علي حسن قيصري با بيان اينكه در مدت زمان اجراي طرح نوروزي تا 17 فروردين ماه، انتقال موتورسيكلت از پيرامون حرم حضرت معصومه(س) متوقف مي شود ادامه داد: حمل خودرو با جرثقيل در ايام تعطيلات نوروز به پاركينگ جز در مواردي كه خودرويي در مسير فت و آمد پارك شده باشد، متوقف مي شود.
وي با اشاره به مشكلات ترافيكي شهر قم اظهار كرد: روان سازي ترافيك از جمله اولويت هاي پليس راهور است كه در مواردي به منظور ساماندهي ورود خودروها به شهر قم در ايام نوروز و ايجاد ترافيك سنگين مجبور به مسدود سازي مسيرهايي هستيم.

** استقرار 300 دستگاه ماشين آلات مكانيزه در قم
معاون خدمات شهري شهرداري قم نيز با اشاره به تمهيدات اين نهاد گفت: بيش از 500 تَن به صورت مستقيم در ستاد تسهيلات زائران شهرداري مشغول ارائه خدمت هستند و سه هزار تَن از شركت هاي خدماتي، ترافيكي، فضاي شهر و ستادي با 300 دستگاه ماشين آلات مكانيزه براي خدمت رساني در سطح شهر آماده مي باشند.
سيد امير سامع با بيان اين كه بيش از 400 نقطه از اماكن اسكان مسافران در بوستان ها از نظر ايمني بازديد شده، گفت: تاكنون چهار هزار و 200 نفر ساعت آموزش مسائل ايمني به خادمان مسجد مقدس جمكران، پاركينگ داران و مسئولان اسكان مدارس ارائه شده است.
وي افزود: بوستان فدك با ظرفيت 818، بوستان امام رضا(ع) با ظرفيت 254، بوستان غدير با ظرفيت 600، پاركينگ چهار مسجد جمكران با ظرفيت 450، بوستان مهدي با ظرفيت 294 و بوستان نيايش با ظرفيت 400 تخته چادر آماده اسكان مسافران است.
معاون خدمات شهري شهرداري قم اضافه كرد: از سوي ديگر سوله بحران جوانمرد و سوله بحران شيرازي هر كدام داراي ظرفيت استقرار 70 چادر مسافرتي است.
7404/ 1175

سرخط اخبار استان‌ها