۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۱۱
کد خبر: 83249883
T T
۰ نفر
نوبل ریاضی برای اولین بار به یك زن رسید

تهران - ایرنا - 'كارن اوهلن بك' (Karen Uhlenbeck) آمریكایی جایزه آبل 2019 كه به عنوان نوبل ریاضی شناخته می شود را از آن خود كرد و به نخستین زنی در تاریخ بدل شد كه به دریافت این جایزه مفتخر می شود.

به نقل از تارنمای 'آبل'، این جایزه به دلیل 'دستاوردهای پیشگامانه اوهلن بك در زمینه معادلات دیفرانسیل هندسی با مشتقات جزئی (geometric partial differential equations)، نظریه پیمانه ای (gauge theory) و سامانه های انتگرال پذیر و تاثیر بنیادین كار وی بر تحلیل، هندسه و ریاضی فیزیك' به او اعطا شده است.
این ریاضیدان آمریكایی همچنین ابزار و متدهایی را در حوزه آنالیز جهانی خلق كرده است كه به گفته تارنمای آبل امروز 'در جعبه ابزار هر هندسه دان و تحلیلگری وجود دارد.'
به گزارش تارنمای خبری سی بی اس نیوز، پادشاه نروژ فردا (پنجشنبه 21 مارس مصادف با اول فروردین) طی مراسمی در اسلو، جیزه نوبل ریاضی را به اوهلن بك اعطا خواهد كرد. این جایزه از سال 2002 تاكنون به 19 نفر اعطا شده و اوهلن بك نخستین زنی است كه آن را دریافت می كند.
به نوشته این تارنمای خبری، در كنار ارزش معنوی این جایزه، جایزه نقدی ای معادل 700 هزار دلار نیز به این ریاضیدان پرداخت خواهد شد.
به گزارش ایرنا، جایزهٔ آبل جایزه‌ای است بین‌المللی كه هر ساله توسط شاه نروژ به یك یا چند ریاضی‌دان كه كار ارزنده‌ای در حوزه ریاضیات انجام داده باشد، اعطا می‌شود.
اروپام**9418**1663**