۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۰۸
کد خبر: 83249882
T T
۰ نفر
57 كانون سلامت در قزوين راه اندازي شده است

قزوين - ايرنا - سرپرست معاونت امور اجتماعي دانشگاه علوم پزشكي قزوين گفت: 388 محله مستعد براي ايجاد كانون هاي سلامت در استان شناسايي شده كه از اين تعداد 57كانون تاكنون راه اندازي شده است.

نوروزعلي عزيزخاني روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با بيان اينكه قزوين ششمين استان كشور از نظر تعداد تشكيل كانون ها به شمار مي رود،افزود: استان قزوين ظرفيت تشكيل 1500 كانون سلامت محله در نقاط شهري و روستايي با مشاركت مردم را دارد.
وي يادآور شد: كانون سلامت محلات شهري و روستايي، تشكلي اجتماع محور است كه به منظور توانمندسازي مردم تشكيل شده و در آن مردم براي ارتقاي سلامت خود، محله و جامعه در حوزه جغرافيايي مشخصي عضويت يافته و فعاليت مي كنند.
عزيزخاني ادامه داد: كانون سلامت محله به دنبال افزايش مشاركت موثر، كارآمد و پوياي مردم در توسعه سلامت خود و خانواده و محلات است و مديران و سازمان هاي هاي مردم نهاد بايد به دنبال تقويت باشند.
به گفته وي بر اساس نامه وزير وقت بهداشت و درمان و آموزش پزشكي جهت تشكيل اين كانون ها از نيمه دوم سال 97 با تصويب اين موضوع در كار گروه سلامت و امنيت غذايي استان، مقدمات شناسايي محلات و تشكيل كانون هاي سلامت فراهم شد و تاكنون در 57 محله اين كانون ها تشكيل شده اند.
عزيزخاني، محل تشكيل كانون هاي سلامت محلات را در خانه هاي بهداشت، مراكز جامع سلامت، مساجد، خانه هاي سلامت شهرداري ها و اماكن وابسته به ساير سازمان هاي دولتي، غيردولتي و خيرساز عنوان كرد.
سرپرست معاونت اجتماعي دانشگاه علوم پزشكي قزوين افزود: كانون هاي سلامت محلات تحت نظر مراكز بهداشت و خانه هاي بهداشت بوده و دبيران آن بازوي مردمي متوليان بهداشت و درمان هستند.
عزيزخاني با تاكيد بر ضرورت راه اندازي كانون هاي سلامت محله افزود: امروزه بسياري حوادث از ترافيكي و غير ترافيكي و بيماري هاي غيرواگير در اثر رعايت نكردن سبك مناسب زندگي انسان ها را تهديد مي كنند كه مي توان با جلب مشاركت مردم، آموزش و فرهنگسازي آنها را كاهش داد.
وي، مشاركت مردم در رفع مسائل و مشكلات بهداشتي را بسيار ضروري دانست و افزود: با توجه به اينكه سلامت ابعاد مختلفي داشته و از عوامل متعددي تاثيرپذير است، براي رفع اين عوامل همه بايد احساس مسئوليت و مشاركت كنند.
7388*3013

سرخط اخبار استان‌ها