۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۰۰
کد خبر: 83249878
T T
۰ نفر
فریدن، میزبان رهگذران بهار

اصفهان –ایرنا- فریدن، دیار هوای پاك و خطه رستنی های شفابخش با برخورداری از جاذبه های بی بدیل گردشگری و تاریخی در آستانه نوروز 98 ، آماده میزبانی از مسافران است.

به گزارش ایرنا، وقتی زمستان هنوز پابست زمین بود و در دو قدمی بهار سرمای استخوان سوز را به رخ زمان می كشید، فریدن در تكاپویی دلچسب و فرح بخش، برای خوشامد گویی به بهار و میزبانی از رهگذران مهیا شد تا به آخرین روز از سال كهنه رسید.
اكنون در آخرین روز از ماه اسفند سرشار از شادمانه های برفی، كهن دیار فریدن روسپید از یكرنگی فصل سرد شاهد به بار نشستن جوانه میزبانی در باغ با صفای نوروز است.
آری ، نوید عید می دهد شماری شكوفه ها، یكی دو لظحه مانده تا تبسم بهارها، زمان آن رسیده تا مسافران و گردشگران با آمدنشان به این دیار، هوای دل عوض كنند و شراره های خستگی ایام زندگی را از تن بدر كنند.
فرماندار فریدن در گفت و گو با ایرنا از افزایش 30 درصدی اسكان مسافر در این شهرستان خبر داد و افزود: اسكان بیش از 2 هزار و500 هزار مسافر در طول شبانه روز در فریدن فراهم شده است.
به گفته وی در سالی كه رو به پایان است 57 هزار مسافر در فریدن اسكان یافتند.
سید تقی معین الدینی افزود: همزمان با آغاز سال نو، مدارس، هتل، مهمانسرا، مهمان پذیر، خانه مسافر، زائر سرا و اقامتگاه بوم گردی برای میزبانی از مسافران آماده شده است.
رئیس ستاد خدمات سفر شهرستان فریدن اضافه كرد: علاوه بر محل های پیش بینی شده برای اقامت گردشگران، سه ایستگاه امنیت و سلامت ، یك ستاد استقبال از بهار نیز آماده استقبال و خدمات رسانی به مسافران است.
به گفته وی رفتار نیكو، هم افزایی و خدمات رسانی شایسته زیباترین جاذبه ای است كه می توان برای گردشگر رقم زد.
رییس اداره آموزش و پرورش فریدن به ایرنا گفت: 45 كلاس در پنج آموزشگاه شهرستان با درجه كیفیت الف و ب آماده پذیرایی از فرهنگیان در نوروز 98 است.
نیاز علی علائی افزود: برای راهنمایی مسافران و تسهیل اسكان آنان تابلوهای راهنما در نقاط مختلف منطقه نصب و نواقص موجود در تاسیسات مدارس اسكان نوروزی رفع شده است.
مسوول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری فریدن در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: موزه مردم شناسی و بازارچه صنایع دستی فریدن در طول تعطیلات نوروز برای عرضه محصولات هنرمندان و آشنایی مسافران با تاریخ و هنرهای بومی منطقه دائر است.
به گفته وی نزدیك به 20 درصد اشتغالزایی این شهرستان مربوط به بخش صنایع دستی است.
سلیمی ادامه داد : اكنون هفت كارگاه صنایع دستی در شهرستان پروانه كارگاهی دارند و 6 كارگاه دیگر در حال فعالیت هستند و تاكنون 180 مجوز كارت شناسایی، كارگاه انفرادی، مشاغل خانگی برای متقاضیان بخش صنایع دستی صادر شده است.
مسئول نمایندگی میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فریدن خاتم كاری، رودوزی های سنتی ، تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، طراحی سنتی، قلمزنی، مشبك چوب، منبت چوب، مینیاتور، تذهیب، آینه كاری، میناكاری، زیور آلات سنتی، قلاب بافی، چرم دوزی و نقاشی روی چوب را از جمله رشته های فعال صنایع دستی این شهرستان برشمرد.
سلیمی افزود: تاكنون 27 اثر تاریخی شهرستان شامل 9 بنا و 18 تپه و محوطه تاریخی به ثبت ملی رسیده و 11 اثر تاریخی در حال پیگیری برای ثبت ملی است.
به گفته وی مدرسه سنگی داران، حمام های تاریخی شهر دامنه و روستای سفتجان و دره بید، كلیسای روستاهای سواران، غرغن و سینگرد، زیارتگاه خویگان، كوشك عادگان و گل امیر، مسجد جامع چهلخانه و خلج، خانه تاریخی ملكی داران و خانه های تاریخی روستاهای موغان وسواران و دستكن های دامنه ، موغان و قوهك از مهم ترین بناهای تاریخی فریدن است.
مسئول نمایندگی میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فریدن با بیان اینكه نقشه راهنمای مسافر به همراه مكان های دیدنی و ظرفیت های گردشگری فریدن در قالب بروشور آماده شد، افزود: اقامتگاه بوم گردی پلاسجان واقع در روستای موغان، سه خانه مسافر در روستاهای حصور، دره بید و ازونبلاغ با تاكید بر معرفی ظرفیت های گردشگری محلی برای استفاده گردشگران در نظر گرفته شده است.
روستای موغان، از توابع بخش مركزی شهرستان فریدن در فاصله 20 كیلومتری از مركز شهرستان قرار دارد و اكثر اهالی آن به زبان تركی تكلم می كنند،این روستا با كشف دستكن های تاریخی چهار طبقه در عمق 20 متری، شهرت یافت،قدمت این دستكن ها به بیش از 500 سال می رسد، اقامتگاه بوم گردی این روستا تنها اقامتگاه بوم گردی فعال در فریدن است كه در نمایشگاه بوم گردی و صنایع دستی تهران در محل برج میلاد در سال 1396 نیز حضور پررنگ داشته است.
مانور نوروزی دستگاه های خدمات رسان عضو ستاد نوروزی فریدن به تازگی برگزار شد و در آن وظایف و تمهیدات برنامه ریزی شده برای استقبال از مسافران به همه نهادها تفهیم و ابلاغ شد.
رییس شورای اسلامی شهر داران( مركز فریدن) هم در گفت و گو با ایرنا، از فضاسازی شهر متناسب با نوروز خبر داد و افزود: ستاداستقبال از بهار و مسافران نوروزی در ضلع شرقی پارك شقایق داران با غرفه های متنوع مانند سوغات و خوراك های محلی، صنایع دستی و اجرای برنامه های فرهنگی ورزشی مانند سال های گذشته فعالیت خود را آغاز كرد.
لیلا زمانی از نصب المان و چیدن سفره هفت سین در میادین شهر به همت هنرمندان و اعضای خانه فرهنگ و هنر فریدن خبر داد و افزود: فریدن در نخستین جشنواره ملی 'سین هشتم' كه باهدف صیانت از ارزش ها، آداب و فرهنگ اصیل ایرانی و نوروز برگزار شد، به كسب رتبه دوازدهم نائل آمد، همچنین سال گذشته به دلیل تنوع و ایده پردازی در اجرای برنامه های استقبال از بهار از سوی اداره كل میراث فرهنگی استان شایسته تقدیر شناخته شد.
به گزارش ایرنا، 'هوای پاك و خنك'، 'وجود مناظر چشم نواز' و 'واقع شدن در نقطه اتصال كشور به غرب استان' سه مزیت منحصر به فرد شهرستان فریدن است كه همه ساله موجب سرریز موج عظیمی ازمسافران و گردشگران به ویژه در فصل بهار و تابستان به این منطقه می شود.
به گفته مورخان، فریدن تغییر یافته نام فریدون و زادگاه كاوه آهنگر است، دیاری با خصوصیات اجتماعی و نژادی منحصربه فرد كه به 'سرزمین شش قوم' معروف است.
پرتیكان نام باستانی فریدن، دیار پاری تاكن ها همان مردمان دلیر و شجاعی است كه در تاریخ كهن خود برعلیه آشوریان با پنج قبیله ی دیگر، اتحادیه معروف مادها را تشكیل دادند. فریدن در زمان هخامنشیان ایالتی مهم، آباد و پررونق بوده است و تنها جاده آپادانا به شوش- پایتخت زمستانی هخامنشیان از این منطقه عبور می كرده است. در زمان ساسانیان فریدن دارای شهرها و روستاهای زیادی بوده كه شاپور آباد مهمترین این مناطق به شمار می آمده است و بنای آن رابه شاپور دوم ساسانی نسبت می دهند ، در زمان صفویان این منطقه عمران و آبادی بیشتری یافت، در این زمان شاه عباس ارمنیان را از تركمنستان كوچ داده و در برخی از مناطق ایران از جمله در فریدن ساكن كرد.
آب و هوای شهرستان فریدن نیمه مرطوب با تابستانی معتدل و زمستان بسیار سرد است .
وجود دست كن های شهر دامنه، شهر زیر زمینی چهار طبقه در روستای موغان و انواع كلیساها و بناهای تاریخی، منطقه نمونه گردشگری به نام های 'دره بید بالا' و 'تفرج گاه های پلاسجان'، تنوع زیستی و فرهنگی روستاها، مناظر طبیعی بكر، رودخانه ها، كوه ها و چشم انداز بی نظیر باغ ها و تاكستان های این دیار در كنار رویش سخاوتمندانه انواع گیاهان دارویی، تنوع غذاهای محلی از آش و شوربا تا نان و پارنج، و سوغات پر طرفدار از جمله لبنیات خوش طعم و اصیل زمینه بسیار مساعدی را برای بازدید مسافران و گردشگران داخلی و خارجی فراهم نموده است.
فریدن با وسعتی حدود هزار و 100كیلومتر مربع از شهرستانهای غرب استان اصفهان است كه از شمال به شهرستان خوانسار ، از جنوب به شهرستان چادگان و فریدونشهر، از شرق به شهرستان تیران و كرون و از غرب به شهرستان بوئین میاندشت محدود می شود. این شهرستان دارای دو بخش مركزی و زنده رود و دو شهر به نام های داران و دامنه، 5 دهستان و 28 روستا می باشد.
فریدن با جمعیت بیش از 49 هزار نفر در 140 كیلومتری غرب اصفهان واقع است.
بر اساس آمار موجود در تعطیلات نوروزی سال گذشته 2 میلیون و 500 هزار نفر مسافر به استان اصفهان سفر كردند كه این رقم در ایام نوروز 98به پیش بینی مسوولان امر افزون بر سه میلیون نفر افزایش خواهد یافت.
6026/9861

سرخط اخبار فرهنگ