طوفان و سیلاب در مراوه تپه خسارت سنگین برجا گذاشت

گنبدكاووس – ایرنا – فرماندار مراوه تپه در منتهی الیه شمال شرقی استان گلستان از خسارت سنگین طوفان، بارندگی شدید و جاری شدن سیلاب در 24 ساعت گذشته در این شهرستان خبر داد.

یازمراد كوسه غراوی روز چهارشنبه درگفت وگوبا خبرنگار ایرنا اعلام كرد: طغیان رودخانه اترك با دبی 400 مترمكعب در ثانیه خسارت قابل توجهی به نوار مرزی این شهرستان وارد كرده است.
رئیس ستاد مدیریت بحران مراوه تپه افزود: به منظور ساماندهی روستاهای درمعرض سیل وكمك رسانی به آنان، چهار اكیپ از نیروهای امداد و نجات ازستاد مدیریت بحران و یك اكیپ نیز از مركز عشایری مراوه تپه به روستاها و مراكز اسكان عشایر اعزام شدند كه با مسدود شدن اكثر راه های روستایی ، دسترسی به محل اسكان روستاییان و عشایر با مشكلات زیادی همراه بود.
فرماندار مراوه تپه به حجم بالای آب رودخانه اترك در دو روز گذشته اشاره كرد و گفت: روستاهای حاشیه اترك از جمله شورجه و قره آقاشلی در محاصره سیلاب قرار گرفته بودند كه با تلاش شبانه روزی نیروهای امدادی، اهالی روستاهایی كه درمحاصره سیلاب قرار داشتند به همراه دام ها و لوازم ضروری آنان به محل های امن و دور از دسترس سیل و طوفان انتقال داده شدند.
كوسه غراوی از قطع برق 15 روستای این شهرستان خبرداد و گفت: با وجود بارش سنگین یاران و صعب العبور بودن راه های دسترسی به روستاهای هدف، نیروهای اداره برق مراوه تپه با تلاش بی وقفه خود برق اكثر روستاها را وصل كرده و برای اتصال برق بقیه روستاها نیزدرتلاش هستند.
وی بابیان این كه در بارندگی و سیلاب دو روز گذشته محورهای ارتباطی، پل ها و ابنیه فنی راه های روستایی و بین شهری بخش های مركزی و گلیداغ این شهرستان با خسارات عمده ای روبرو شده اند، افزود: دو دهنه پل راه های روستایی سوزش و خوجه گلدی در محور جاده شمالی مراوه تپه به گنبدكاووس نیز بر اثر طغیان رودخانه اترك تخریب و عبور و مرور را برای مردم منطقه مسدود كرده است.
فرماندار مراوه تپه همچنین اظهارداشت: پل فلزی بر روی رودخانه اترك بین آرامگاه مختومقلی فراغی و جاده اصلی، واقع در 30كیلومتری غرب شهر مراوه تپه براثر طغیان رودخانه اترك تخریب شده و ارتباط اهالی روستاهای مرزی نارلی آجی سو و آق تقه جدید همچنین عشایر بومی و عشایر كوچنده استان های خراسان شمالی و رضوی از این مسیر مسدود شده است.
كوسه غراوی همچنین از مسدود بودن اكثر راه های روستایی این شهرستان خبرداد و گفت: بارندگی های اخیر باعث رانش زمین در روستای قوشه سو از توابع بخش مركزی و تخریب شبكه گازرسانی درروستای قرناوه از توابع بخش گلیداغ شهرستان مراوه تپه شده است.
فرماندار مراوه تپه در ادامه با بیان اینكه مزارع كلزا دراین شهرستان درمرحله گلدهی بود، گفت: با بروز تند باد و طوفان و سیلاب ناشی از شدت بارندگی ، به بیش از 60 درصد از مزارع كلزا در بخش های مركزی و گلیداغ شهرستان مراوه تپه خسارت عمده وارد شده است.
وی همچنین ادامه داد: درحوادث اخیر به خاطر عدم دسترسی بموقع به علوفه و قرار گرفتن دام ها در معرض باد و طوفان، خسارت زیادی به دامداران و نیز كشاورزانی وارد شد كه ادوات مرتبط با ماشین آلات كشاورزی خود را در جریان بارندگی شدید و اخیر و سیلاب های ناشی از آن از دست دادند.
رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان مراوه تپه ادامه داد: به منظور ارزیابی خسارات وارده، كارشناسان جهاد كشاورزی، بنیاد مسكن، ادارات راه وشهرسازی، توزیع برق، آب و فاضلاب روستایی و دیگر دستگاه های اجرایی مرتبط به روستاهای این شهرستان اعزام شده اند.
شهرستان مراوه تپه با بیش از 62هزار نفر جمعیت درمنتهی الیه شمال شرقی استان گلستان واقع است.
/1860/7478

سرخط اخبار جامعه