طوفان و سيلاب درمراوه تپه خسارت سنگين برجاي گذاشت

گنبدكاووس – ايرنا – فرماندار مراوه تپه در منتهي اليه شمال شرقي استان گلستان از خسارت سنگين طوفان، بارندگي شديد و جاري شدن سيلاب در 24 ساعت گذشته در اين شهرستان خبر داد.

يازمراد كوسه غراوي روز چهارشنبه درگفت وگوبا خبرنگار ايرنا اعلام كرد: طغيان رودخانه اترك با دبي 400 مترمكعب در ثانيه خسارت قابل توجهي به نوار مرزي اين شهرستان وارد كرده است.
رئيس ستاد مديريت بحران مراوه تپه افزود: به منظور ساماندهي روستاهاي درمعرض سيل وكمك رساني به آنان، چهار اكيپ از نيروهاي امداد و نجات ازستاد مديريت بحران و يك اكيپ نيز از مركز عشايري مراوه تپه به روستاها و مراكز اسكان عشاير اعزام شدند كه با مسدود شدن اكثر راه هاي روستايي ، دسترسي به محل اسكان روستاييان و عشاير با مشكلات زيادي همراه بود.
فرماندار مراوه تپه به حجم بالاي آب رودخانه اترك در دو روز گذشته اشاره كرد و گفت: روستاهاي حاشيه اترك از جمله شورجه و قره آقاشلي در محاصره سيلاب قرار گرفته بودند كه با تلاش شبانه روزي نيروهاي امدادي، اهالي روستاهايي كه درمحاصره سيلاب قرار داشتند به همراه دام ها و لوازم ضروري آنان به محل هاي امن و دور از دسترس سيل و طوفان انتقال داده شدند.
كوسه غراوي از قطع برق 15 روستاي اين شهرستان خبرداد و گفت: با وجود بارش سنگين ياران و صعب العبور بودن راه هاي دسترسي به روستاهاي هدف، نيروهاي اداره برق مراوه تپه با تلاش بي وقفه خود برق اكثر روستاها را وصل كرده و براي اتصال برق بقيه روستاها نيزدرتلاش هستند.
وي بابيان اين كه در بارندگي و سيلاب دو روز گذشته محورهاي ارتباطي، پل ها و ابنيه فني راه هاي روستايي و بين شهري بخش هاي مركزي و گليداغ اين شهرستان با خسارات عمده اي روبرو شده اند، افزود: دو دهنه پل راه هاي روستايي سوزش و خوجه گلدي در محور جاده شمالي مراوه تپه به گنبدكاووس نيز بر اثر طغيان رودخانه اترك تخريب و عبور و مرور را براي مردم منطقه مسدود كرده است.
فرماندار مراوه تپه همچنين اظهارداشت: پل فلزي بر روي رودخانه اترك بين آرامگاه مختومقلي فراغي و جاده اصلي، واقع در 30كيلومتري غرب شهر مراوه تپه براثر طغيان رودخانه اترك تخريب شده و ارتباط اهالي روستاهاي مرزي نارلي آجي سو و آق تقه جديد همچنين عشاير بومي و عشاير كوچنده استان هاي خراسان شمالي و رضوي از اين مسير مسدود شده است.
كوسه غراوي همچنين از مسدود بودن اكثر راه هاي روستايي اين شهرستان خبرداد و گفت: بارندگي هاي اخير باعث رانش زمين در روستاي قوشه سو از توابع بخش مركزي و تخريب شبكه گازرساني درروستاي قرناوه از توابع بخش گليداغ شهرستان مراوه تپه شده است.
فرماندار مراوه تپه در ادامه با بيان اينكه مزارع كلزا دراين شهرستان درمرحله گلدهي بود، گفت: با بروز تند باد و طوفان و سيلاب ناشي از شدت بارندگي ، به بيش از 60 درصد از مزارع كلزا در بخش هاي مركزي و گليداغ شهرستان مراوه تپه خسارت عمده وارد شده است.
وي همچنين ادامه داد: درحوادث اخير به خاطر عدم دسترسي بموقع به علوفه و قرار گرفتن دام ها در معرض باد و طوفان، خسارت زيادي به دامداران و نيز كشاورزاني وارد شد كه ادوات مرتبط با ماشين آلات كشاورزي خود را در جريان بارندگي شديد و اخير و سيلاب هاي ناشي از آن از دست دادند.
رئيس ستاد مديريت بحران شهرستان مراوه تپه ادامه داد: به منظور ارزيابي خسارات وارده، كارشناسان جهاد كشاورزي، بنياد مسكن، ادارات راه وشهرسازي، توزيع برق، آب و فاضلاب روستايي و ديگر دستگاه هاي اجرايي مرتبط به روستاهاي اين شهرستان اعزام شده اند.
شهرستان مراوه تپه با بيش از 62هزار نفر جمعيت درمنتهي اليه شمال شرقي استان گلستان واقع است.
/1860/7478

سرخط اخبار استان‌ها