فلسطين بازگشايي دفتر تجاري مجارستان درقدس اشغالي رامحكوم كرد

تهران - ايرنا - وزارت خارجه تشكيلات خودگردان فلسطين روز چهارشنبه اقدام مجارستان در بازگشايي دفتر تجاري در قدس اشغالي را به شدت محكوم كرد و از اين كشور خواست براي حفظ مناسبات دو جانبه، درباره اين اقدام تجديد نظر كند.

به گزارش روزنامه 'القدس العربي'، اين وزارتخانه با صدور بيانيه اي از اتخاذ اقدامات ديپلماتيك عليه مجارستان در اعتراض به بازگشايي دفتر تجاري اش در قدس اشغالي خبر داد.
مجارستان روز گذشته (سه شنبه) دفتر تجاري خود را در قدس اشغالي افتتاح كرد و بدين ترتيب، به نخستين كشور اروپايي بدل شد كه دفتر نمايندگي خود را در قدس اشغالي افتتاح كرده است.
در بيانيه ياد شده آمده است: اقدام بوداپست غيرقانوني و مخالف با عرف ديپلماتيك، قوانين بين المللي، قطعنامه 478 شوراي امنيت و مواضع كشورهاي عضو اتحاديه اروپا از جمله مجارستان درباره فلسطين است.
وزارت خارجه فلسطين اتخاذ چنين موضعي از سوي مجارستان را بسيار ناراحت كننده توصيف كرد و اقدام بوداپست براي همراهي با خواسته هاي اسرائيلي ها را رد كرد.
اين وزارتخانه با فراخواندن سفير مجارستان، مراتب مخالفت شديد فلسطين با بازگشايي اين دفتر تجاري در قدس را اعلام كرد و خواست با منتقل كردن پيام و خواسته فلسطين به مقامات كشورش و در راستاي حفظ مناسبات دو جانبه مجارستان و فلسطين، درباره اين موضع تجديد نظر كنند.
وزارت خارجه فلسطين همچنين در بيانيه خود افزود كه در نشست سران اتحاديه عرب كه قرار است اواخر ماه مارس (اسفند/فروردين) برگزار شود، خواستار تحريم مجارستان خواهد شد و در شوراي همكاري اسلامي نيز همين مسئله را پيگيري خواهد كرد.
روز گذشته (سه شنبه) بنيامين نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي با پيتر سيارتو وزير امور خارجه مجارستان ديدار و گفت و گو كرد.
نتانياهو در مراسم افتتاح دفتر نمايندگي مجارستان گفت كه اين، نخستين دفتر نمايندگي اروپا است كه پس از سال ‌ها در قدس افتتاح مي ‌شود و اين موضوع از لحاظ تجاري و ديپلماتيك مهم است.
وزير امور خارجه مجارستان نيز گفت: افتتاح اين دفتر تجاري با هدف افزايش روابط بازرگاني ميان دو طرف انجام شده است.
خاورم**9329**1663**

سرخط اخبار جهان