تلفيق زيباي آب و نخل، تاكستان و نخلستان را در كارون ببينيد

اهواز - ايرنا - رودخانه اي خروشان، تالابهايي سرسبز، نخلستان‌هايي وسيع و تاكستان هايي با جوانه هاي تازه بر درخت نشسته در كنار مردمي خونگرم و اصيل را به ندرت مي توان در يك نقطه گرد هم آورد اما شهرستان كارون همه اين قابليت ها را در خود جاي داده تا باز هم ميزبان خوبي براي مردم سراسر كشور باشد.

به گزارش ايرنا اگر به اهواز آمديد و در امتداد شرقي كارون حركت كنيد به شهرستان كارون مي رسيد شهرستاني يك طرفش به آبادان مي رسد و طرف ديگرش به اهواز و به صورت طولي توسعه يافته است.
كارون امروز همان كوت عبدالله قديم است كه هم اكنون متشكل از مناطق كوت عبدالله، استيشن، خزامي، درويشيه، شريعتي‌، كوت نواصر، كوي منتظري، گاوميش آباد، گندمكار و هادي‌آباد است و هفت سال پيش از اهواز جدا شد و امروز به عنوان يك شهرستان آن را مي شناسيم.
مردم اين منطقه مانند بسياري ديگر از نقاط خوزستان عرب هستند و به زبان عربي صحبت مي‌كنند براي همين اگر امسال تصميم گرفتيد به كارون سفر كنيد مطمئن باشيد مردمان عرب اين خطه ي گرم خوزستان با آداب و رسوم عربي خاص خودشان در مضيف‌هاي جذابشان از شما پذيرايي خواهند كرد.

**قهوه خوري در كارون
در بدو ورود به شهرستان كارون درب هر خانه اي را كه بزنيد شما را به مضيف خانه شان كه با ني ساخته شده است دعوت خواهند كرد، در گوشه ي مضيف بدون شك منقل گِلي مخصوصي را خواهيد ديد كه روي آن قهوه اي خوش بو در ظرف مخصوص به نام دله به همراه قوري چاي و خرما را خواهد ديد.
رسم قهوه خوري در بين عرب‌ها از رسوم قديمي به شمار مي رود و يكي از شاخص ترين آداب و رسوم پذيرايي آنان است كه در فهرست آثار ملي نيز به ثبت رسيده است.
اگر صداي برخورد دله را با فنجان شنيديد بدانيد كه ميزبان شروع پذيرايي را به شما اعلام مي‌كند و با فنجان كوچك گلدار مخصوص سمت شما مي آيد، وقتي قهوه را ميل نموديد حتما با دست راست فنجان قهوه تان را تكان دهيد اين حركت به معناي تشكر و پايان پذيرايي است.

**غذا با طعم كارون
اما اهالي كارون به سان ديگر عرب هاي استان خوزستان غذاهاي سنگين و پرو پيماني را در سفرهاي رنگارنگ براي مهمانان تدارك مي بينند كه از جمله اين غذاها مي توان به مفطح كه تركيبي از برنج و گوشت قرمز پخته شده است اشاره كرد، اين غذا هميشه يكي از پرطرفدارترين غذاها در ميان عرب‌ها و حتي غيرعربها به ويژه در مهماني ها و عروسي هاي آن‌ها بوده است كه توصيه مي‌شود خوردن آن را در مضيف‌هاي كارون از دست ندهيد.
علاوه بر مفطح مطبگ يا دمپخت مرغ، امگشت يا برنج همراه با تن ماهي، معلوگه يا ماهي شكم پر با پياز و كشمش، مصموطه يا خورش باميه همراه با ماهي و پريش يا دم پخت گندم با شيره خرما از ديگر غذاهاي خوش رنگ و بوي اين منطقه هستند.

**تلفيق زيباي نخلستان و تاكستان
به جرات مي‌توان گفت درختان نخل زيبايي كارون را دو چندان كرده‌اند و حس و حال خوبي به اين شهرستان بخشيده‌اند، اما در كنار اين نخلستان ها وجود تاكستان هاي سرسبز تصوير جذابي را براي هر گردشگري ايجاد مي‌كند.
شهرستان كارون يكي از قطب هاي توليد انگور به شمار مي رود و روستاهاي غزاويه بزرگ، اسلام آباد و چميان از ديگر توليد كنندگان انگور در اين شهرستان هستند.

** دهكده حقوق بشر
يكي از روستاهاي معروف شهرستان كارون روستاي عميره است كه به نام دهكده حقوق بشر معروف است و هرساله پذيراي گردشگران بسياري از سراسر كشور است، پس از سيل در سال 1347 روستاي عميره ويران مي شود،كه در آن زمان ريس كميته حقوق بشر سازمان ملل وظيفه بازسازي آن را به عهده مي گيرد و در آنجا اصطبل هاي مجزا از خانه، سينماي روباز، حمام عمومي و ... را احداث ميكند.

**پل كوت سيد صالح
پل كوت سيد صالح يكي از آثار ثبت ملي در شهرستان كارون است از نظر قدمت تاريخي اين پل متعلق به دوره پهلوي اول است و با 39 ستون و 40 دهانه با ساختار آجري و فلزي بر روي رودخانه كارون احداث شده است.

** تالاب عطيش
تالابها در هر نقطه اي كه باشند به خاطر اكوسيستم خاصشان جذابيت زيادي دارند يكي از جذابيت هاي شهرستان كارون وجود تالاب عطيش در اطراف اين شهرستان است.

**صنايع دستي
نخ ريسي، جاجيم بافي، عبابافي، بوريابافي، حصيربافي، از جمله صنايع دستي مردان و زنان شهرستان كارون به شمار مي رود.
7164/6068

سرخط اخبار استان‌ها