راهكارهای ارتقای خدمات به مسافران نوروزی

گناباد - ایرنا - شهرستان گناباد با توجه به جاذبه های تاریخی و گردشگری اش مقصدی مناسب برای گردشگران و مسافران نوروزی به شمار می رود، به همین علت كارشناسان و مسوولان مربوطه درمیزگرد ایرنای گناباد به بررسی آمادگی و كشف نقاط ضعف و قوت ارائه خدمات دستگاههای اجرایی به مسافران نوروزی پرداختند.

پیشینه كهن تاریخی و جاذبه های گردشگری گناباد، مجالی خاطره انگیز را برای مسافران و گردشگران نوروزی ایجاد كرده تا با سفر به این خطه، جلوه گاهی از فرهنگ كهن این مرز و بوم را به تماشا بنشینند.
گناباد با تاریخ كهن خود آثار تاریخی متعددی را در خویش جای داده و از مجموع 250 اثر تاریخی شناسایی شده در این منطقه 144 اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده كه در این میان قنات قصبه به عنوان تنها اثر ثبت شده خراسان رضوی در فهرست آثار جهانی یونسكو از جایگاه خاصی برخوردار است.
گناباد در كنار آثار تاریخی و گردشگری با پنج امامزاده شامل سلطان محمد عابد وامام زادگان احمد، محمود، احمد جوانمرد و یحیی (ع) از قابلیت بالایی برای گردشگری مذهبی برخوردار است.
با هدف بررسی آمادگی و كشف نقاط ضعف و قوت ارائه خدمات دستگاههای اجرایی به مسافران نوروزی میزگردی در دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی این شهرستان برگزار شد.
در این میزگرد رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث و دبیر ستاد تسهیلات نوروزی دانشگاه علوم پزشكی، مدیر بحران فرمانداری و شهردار گناباد به بررسی مسائل پرداختند.

* جلب مشاركت مردم لازمه ارتقاء خدمات به مسافران نوروزی
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: جلب مشاركت مردم در هر بخشی موفقیتهای زیادی به دنبال دارد و لازمه ارتقاء كیفی خدمات محسوب می شود و در بهبود كیفی خدمات موثر است.
علیرضا شناسایی افزود: در برنامه های فرهنگی نوروزی توجه خاصی به بهره گیری از مشاركت مردم شده است كه از آن جمله می توان به رویدادسازی روستایی، بازیهای بومی و محلی، نوروزگاهها و راهنمایان گردشگر اشاره كرد.
وی ادامه داد: هر روز از تعطیلات نوروزی سال 1398 به یك عنوان از جمله نوروز و طبیعت، بومگردی، كویرنوردی، غذاهای سنتی و صنایع دستی و گردشگری مذهبی تعریف شده و متناسب با این عنوانها و ظرفیتهای خاص هر روستا برنامه های فرهنگی در مناطق روستایی برگزار می شود كه این مساله نقش مهمی در جذب و ماندگاری گردشگران و مسافران دارد.
دبیر ستاد خدمات سفر شهرستان گناباد گفت: نوروزگاه گناباد در نوروز 1397 رتبه نخست استان خراسان رضوی را كسب كرد و امسال هم نوروزگاههایی با مشاركت مردم در سطح شهر و به صورت ویژه در روستای بیلند برگزار می شود.
شناسایی افزود: با همكاری آموزش و پرورش تعدادی از دانش آموزان مسلط به زبان انگلیسی در تعطیلات نوروزی برای راهنمایی مسافران و گردشگران خارجی فعالیت خواهند داشت كه در تعطیلات نوروزی 1397 تنها در قنات جهانی قصبه فعال بودند و امسال در تعدادی دیگر از جاذبه های تاریخی و گردشگری اضافه شده اند.
وی ادامه داد: با همكاری مردم و ادارات اوقاف و امور خیریه و ورزش و جوانان طرح آرامش بهاری در بقاع امام زادگان و تعدادی بازارچه های صنایع دستی در مناطق شهری و روستایی برگزار می شود.
دبیر ستاد تسهیلات نوروزی دانشگاه علوم پزشكی گناباد هم گفت: این دانشگاه از ظرفیت مشاركت مردم در احداث و توسعه و نوسازی پایگاههای سلامت بهره می گیرد و بدین منظور طی امسال جلساتی با حصور گنابادیها و بجستانیهای مقیم مشهد و تهران طی سالجاری برگزار شد.
رضا زارع حسینی گفت: یكی از اقدامات مهم كه با مشاركت خیران سلامت محقق شد و از نتایج آن در طول سال و از جمله در تعطیلات نوروزی با توجه به افزایش سفر گردشگران و مسافران بهره گرفته می شود احداث و تجهیز سوئیتهای اقامتگاه همراه بیمار در بیمارستان بهلول گناباد است.
وی با اشاره به كمبود ذخائر خونی و از طرفی افزایش سفر مسافران نوروزی و احتمال حوادث جاده ای مشاركت مردم در اهدای خون را ضروری دانست.
رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و حوادث دانشگاه علوم پزشكی گناباد نیز گفت: ارتقاء سطح آگاهیها و مشاركت و همیاری مردم مولفه مهم اجرای بهینه ماموریتهای اورژانس به شمار می رود و بدین منظور دوره های آموزش سلامت همگانی و كمكهای اولیه در مساجد و مدارس این شهرستان برگزار شده است.
دكتر امین زمانی افزود: با توجه به افزایش حجم سفرهای نوروزی و به تبع، حوادث جاده ای جلب این مشاركت نتایج بسیار خوبی به دنبال دارد و افزایش فرهنگ عمومی در استفاده صحیح از خدمات سازمانهای امدادی و جلوگیری از تماسهای غیر ضروری مهم است.
محمد نیازی دبیر ستاد هماهنگی مدیریت بحران فرمانداری و عضو ستاد خدمات سفر گناباد هم گفت: ایجاد هم افزایی در بین متولیان ذیربط و استفاده از مشاركت مردم در فعالیتها و برنامه های نوروزی مهمترین رویكرد این ستاد به شمار می رود.
شهردار گناباد هم گفت: مردم این شهر همكاری بسیار خوبی در فعالیتهای اجتماعی و شهری دارند و درهر پویشی كه مشاركت آنها مطالبه شده است حضور فعالی داشته اند كه از جمله آنها می توان به پویش نهال كاری، جمع آوری زباله و سه شنبه های بدون خودرو اشاره كرد.
مهران حسین زاده گفت: شهرداری گناباد در ارائه خدمات و برنامه های نوروزی از ظرفیت مشاركت و تشكلهای مردمی بهره می گیرد.

* توسعه كیفی زیرساختهای اقامتی ضرورت خدمات به مسافران
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گناباد گفت: هفت اقامتگاه بومگردی در روستاهای ریاب، قوژد و محله كوی شرقی این شهرستان فعال است و یك اقامتگاه هم در تعطیلات نوروزی به بهره برداری می رسد.
شناسایی افزود: چهارهتل وهشت مدرسه و خانه معلم نیز آمادگی اسكان مسافران نوروزی در گناباد را دارند و تعدادی از میهمانسراهای ادارات هم برای استفاده در مواقع لزوم آماده است و سعی شده با توسعه كیفی زیرساختها كمبودی از این نظر احساس نشود.
دبیر ستاد تسیهلات نوروزی دانشگاه علوم پزشكی گناباد هم گفت: خوابگاه و استادسراهای این دانشگاه برای اسكان دانشجویان و خانواده هایشان و همچنین پرسنل دانشگاههای علوم پزشكی سراسر كشور آماده شده است.
زارع حسینی افزود: در صورت لزوم و افزایش مسافران در تعطیلات نوروزی از این اماكن برای اسكان آنها بهره گرفته می شود.
شهردار گناباد هم گفت: افزایش كیفی زیرساختهای اقامتی مولفه مهم جذب و ماندگاری زائر و مسافر به شمارمی رود و علاوه بر زیرساختهای موجود در این شهر شهرداری گناباد آمادگی دارد در صورت لزوم كمپهای زائر و مسافر ایجاد كند.

* هم افزایی دستگاههای اجرایی برای خدمات مطلوب به مسافران نوروزی
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گناباد گفت: با هدف ارتقاء سطح آمادگی دستگاههای اجرایی و ارگانهای مرتبط، ستاد خدمات سفر شهرستان متشكل از 10 كمیته اصلی ابلاغی تشكیل و با توجه به نیاز شهرستان كمیته های روستایی و مذهبی به مجموع آنها اضافه شد كه وظایف هر یك از بخشها تعریف و ابلاغ شده است.
شناسایی گفت: اسكان و غذا نخستین مساله مهم برای مسافران ورودی به گناباد است و بازدید از جاذبه های تاریخی، فرهنگی و گردشگری در ردیفهای بعدی قرار دارد و لذا ایجاد امكانات لازم در پاركهای ورودی بسیار مهم است.
دبیر ستاد تسهیلات نوروزی دانشگاه علوم پزشكی گناباد گفت: این ستاد از 25 اسفندماه امسال فعالیت خود را آغاز كرده است و پنج گروه بهداشتی در تعطیلات نوروزی بر مجتمعها، اماكن اقامتی، رستورانها و واحدهای صنفی شهرستانهای تابعه این دانشگاه شامل گناباد و بجستان نظارت دارند.
زارع حسینی افزود: با توجه به افزایش سفر مسافران نوروزی چهار پزشك طب اورژانس علاوه بر سایر پزشكان و متخصصان برای ارائه خدمات مطلوب در این بیمارستان فعال هستند و دانشگاه علوم پزشكی این شهرستان آمادگی هر نوع همكاری و هم افزایی با سایر بخشها برای ارائه خدمات مطلوب به مسافران نوروزی را دارد.
رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و حوادث دانشگاه علوم پزشكی گناباد هم در ادامه میزگرد ایرنا گفت: با توجه به قرارداشتن شهرستانهای گناباد و بجستان در مسیر بیش از هفت استان جنوبی و مركزی كشور حجم زیادی از زائران امام رضا (ع) در مسییر ورود و خروج از استان خراسان رضوی از این مناطق عبور می كنند.
دكتر زمانی افزود: تعداد زیادی از گنابادیها و بجستانیهای ساكن شهرهای دیگر كشور هم در این مدت به شهرهای خودشان سفر می كنند كه این مساله جمعیت این شهرستانها، ترافیك در جاده ها و شهر و ماموریتهای بخشهای مختلف به خصوص اورژانس را افزایش می دهد.
وی ادامه داد: طبق استاندارد به ازای هر 20 هزار نفر جمعیت یك پایگاه اورژانس باید در مناطق مختلف فعال باشد ولی در شهرستانهای تابعه این دانشگاه شامل گناباد و بجستان به ازای هر 10 هزار نفر جمعیت یك پایگاه اورژانس فعال است.
رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و حوادث دانشگاه علوم پزشكی گناباد گفت: برای افزایش سطح آمادگی پرسنل اورژانس از چندی قبل ضمن نوسازی پایگاهها، كلاسهای آموزشهای تخصصی برای پرسنل هم برگزار و امكانات لازم تامین شده است و علاوه بر 15 پایگاه اورژانس گناباد و بجستان، بالگرد اورژانس هوایی گناباد هم آمادگی ارائه خدمات امداد و نجات تا شعاع 150 كیلومتری این شهرستان را دارد.
دبیر ستاد هماهنگی مدیریت بحران فرمانداری گناباد هم گفت: با هدف بررسی و افزایش آمادگی دستگاههای اجرایی و ارگانهای مرتبط در مواقع بروز حوادث پیش بینی نشده مانور لحظه صفر در این شهرستان برگزار شد.
محمد نیازی آبگرفتگی در معابر مناطق شهری و روستایی را از مشكلات مهم در زمان بارشهای شدید ذكر و بر لزوم آمادگی بیشتر شهرداریها و دهیاریها در این زمینه تاكید كرد.
شهردار گناباد هم مهمترین دغدغه مسئولان این شهر در زمان اوج سفر مسافران مانند تعطیلات نوروزی را افزایش تصادفات جاده ای ذكر كرد و گفت: باید با افزایش اطلاع رسانی و هم افزایی دستگاههای اجرایی خدمات رسان و رعایت قوانین و مقررات توسط مردم این سوانح را كاهش داد.
حسین زاده گفت: گروه خدمات بحران شهرداری و آتش نشانی گناباد برای ارائه خدمات در مواقع لزوم و همكاری با دیگر دستگاههای اجرایی در آمادگی كامل قرار دارد تا علاوه بر حوادث پیش بینی نشده در زمان بارندگیها و آب گرفتگی معابر و سقوط درختان و خسارتهای احتمالی خدمات لازم را ارائه دهد.
وی ادامه داد: 600 میلیون ریال برای گلكاری در معابر شهری گناباد هزینه و 20 المان نوروزی در این شهر نصب شده است ضمن آن كه آمادگی آتش نشانی برای ارائه خدمات امداد و نجات 30 درصد افزایش یافته و 30 تابلوی راهنما هم به مجموع تابلوهای سطح شهر اضافه شده است.
شهرستان 89 هزار نفری گناباد در 287 كیلومتری جنوب مشهد واقع است.
1922/2095