همسايگي كوه و دريا، جلوه اي از زيبايي هاي گردشگري نوشهر

نوشهر- ايرنا - شهربندري نوشهر واقع درغرب مازندران ، مجموعه بي نظيري از زيباي هاي طبيعي و تاريخي است و همسايگي جنگل هاي هيركاني و درياي خزر ، آب و هواي معتدل و كوهستاني ازويژگي هاي منحصربفرداين شهر است.

به گزارش ايرنا ، اين شهرستان در حقيقت سرزمين جنگل ، كوه ، دريا و برخوردار از جاده هاي سرسبز است و با داشتن مردماني خونگرم و مهمان نواز در انتظار مسافران و گردشگران نوروزي است.
جنگل هاي پهن برگ هيركاني يا به عبارتي 'موزه طبيعي ' با قدمتي بيش از 40 ميليون سال در ضلع جنوبي و نيز درياي خزر در كرانه شمالي ، آبشارها ، غارها ، چشمه هاي آبگرم معدني ، بوستان هاي جنگلي ، يادمان هاي تاريخي و روستاهاهاي سرسبز نمونه اي از جاذبه هاي سحرانگيز ديدني شهرستان نوشهر است كه چون نگين سبز بر انگشتري مي درخشد.
برخورداري از مناطق نمونه گردشگري ثبت شده نظير بوستان جنگلي سي سنگان، ساحل نمونه گردشگري سيترا ، سد خاكي آويدر ، درياچه ارواح ، موزه مردم شناسي كندلوس كجور ، موزه مردم شناسي تبريزي ، مكان هاي مذهبي تاريخي از جمله امامزاده گان سيدعلي كياسلطان ، طاهر و مطهر از ديگر مكان هاي ديدني و جذاب شهرستان نوشهراست .
آب و هواي نوشهر جلگه‌اي معتدل، مرطوب ، كوهستاني ،سرد و نيمه مرطوب است و اقتصاد مردم اين ديار برپايه كشاورزي، دامداري و صنعت گردشگري است .
* بوستان جنگلي سي سنگان
اين پارك در27 كيلومتري جاده نوشهر به نور با 650 هكتار زيستگاه انواع گونه ‌هاي درختي ، درختچه ‌اي خشبي و علفي همچون توسكا ، لَرگ ، بلوط و جانوري از جمله شُوكا ، مَرال ، خرس قهوه ‌اي ، پلنگ ، روباه ، گربه جنگلي ، گراز ، شغال و دوزيستاني همچون غوك و وزغ و سمندر است.
اين پارك در سال 1344 هجري شمسي طراحي و ايجاد شد و يكي از بهترين و با ارزش ‌ترين پارك هاي جنگلي شمال كشوراست كه بخشي از آن ذخيره گاه و بخش ديگر به صورت تفرجگاه مي باشد.
دربخش ساحلي اين پارك كه حدود 30 هكتار مساحت دارد و در حاشيه جاده واقع شده است، ايستگاه امداد و نجات هلال احمر، توقفگاه خودرو، آلاچيق هاي ساحلي ، محل بازي كودكان ، پيست كارتينگ ، سفره خانه ، جت اسكي ، موتورچهارچرخ ، كافي شاپ، اسكي روي آب ، جايگاه نصب چادر ، شهربازي ، آلاچيق هاي جنگلي و كلبه هاي چوبي ، محل پياده روي ، پيست سوار كاري ، پيست دوچرخه سواري ، نمايشگاه و فروشگاه صنايع دستي و قطارتفريحي را در خود جاي داده است.
*منطقه نمونه گردشگري سيترا
اين منطقه در بخش ساحلي شهر نوشهر در زميني به مساحت 19 هكتار قرار دارد كه ازنظر امكانات و وسعت يكي از بزرگترين پلاژهاي منطقه شمال كشور است و داراي امكاناتي چون رستوران ، پيست كارتينگ ، مكان نصب چادر ، نمازخانه، قايق سواري، محل مناسب شنا آقايان و بانوان و كودكان ، فروشگاههاي مختلف ، زمين فوتبال ساحلي است و در فصل هاي بهار و تابستان پذيراي ميليون ها گردشگر داخلي و خارجي است.
اين ساحل به دليل شني بودن آن مكاني مناسب براي انجام ورزشهاي مختلف و برنامه هاي مناسبتي چون سيرك ، برنامه هاي زنده راديويي ، موسيقي و غيره است.
* سد خاكي آويدر
اين سد كه در 30 كيلومتري شرق نوشهر و در نزديكي پارك جنگلي سي سنگان واقع شده ، تفرجگاه چشم نوازي براي دوست داران طبيعت است .درياچه اي زيبا و بكر كه در نتيجه ي احداث سد خاكي ايجاد شده و به نام هاي درياچه و سد آويدر و يا درياچه و سد صلاح الدين كلا شناخته مي شود. از امكانات اين منطقه در زمينه ماهيگيري، اسب سواري، قايق سواري و دوچرخه سواري مي توان بهره برد.
يكي از ويژگي هاي كم نظير اين درياچه وجود يك جزيره سبز رنگ در ميان آب است و اين جزيره در ميان رنگ آبي درياچه مي درخشد و جلوه گري مي كند وجود اين جزيره نشان مي دهد كه پيش از احداث سد و آبگيري آن، يك تپه در اين قسمت وجود داشته است.
* باغ گياه شناسي نوشهر
اين باغ به مساحت 5.34 هكتار در سال 1333 و پيش از باغ گياه شناسي ملي ايران كه در سال 1347 تاسيس شد، احداث گرديد و تعداد گونه هاي موجود اين مركز فقط در قسمت دارباغ (Arboretum) شامل 314 گونه چوبي در 140 جنس و 60 تيره است.
به دليل اهميت بالاي اين باغ، در سال 1386 با نام «اثر طبيعي» و به شماره 17795 در سازمان ميراث فرهنگي به ثبت رسيده است.
باغ گياه‌شناسي نوشهر از نظر وسعت و قدمت دومين باغ گياه‌شناسي كشور است كه با وجود مجموعه‌اي از گونه‌هاي منحصر به فرد در آربراتوم باعث شهرت جهاني آن شده و هر ساله مورد بازديد بسياري از محققين و دانشجويان رشته‌هاي مرتبط قرار مي‌گيرد. اين گنجينه با ارزش شامل بخش‌هاي مختفي از جمله قطعات درختچه‌هاي زينتي، گياهان معطر و پرچين‌سازي، سوزني برگان، گياهان پيازي، گياهان گرمسيري، گياهان دارويي، توندرا، باغ سيستماتيك، گلخانه گياهان گرمسيري، و مجموعه گياهان خشك يا هرباريوم است.
* مجتمع فرهنگي سياحتي كندلوس
براي رسيدن به كندلوس از شهرستان چالوس در مسيرگردشگري كندوان بايد گذشت و در كيلومتر ‎ 25چالوس به كرج به دوراهي كجور مي‌رسد كه تا كندلوس ‎15 كيلومتر فاصله دارد.
روستاي زيباي كندلوس با آب و هواي ييلاقي در دامنه‌هاي سبز وخرم رشته‌هاي كوههاي البرز در منطقه كجور نوشهر واقع شده‌است.
جالب‌ترين قسمت اين مجموعه موزه مردم شناسي و باستان شناسي بوده كه در يك بناي زيبا كه با الهام از داستانهاي شاهنامه ساخته شده مي‌باشد. دراين موزه اشياي مختلف و ارزشمندي از دورانهاي مختلف تاريخي و از آداب و رسوم منطقه به نمايش گذاشته شده است. همچنين مزارع گياهان دارويي كندلوس با فرآورده‌هاي بسيار متنوع از ديگر جاذبه‌هاي اين منطقه باشد.
* ديو چشمه
اين چشمه در مسير كجور قرار داشته و پس از طي ‎ 24كيلومتر از ابتداي دو راهي چالوس به كجور به اين منطقه مي‌رسيد.
چشمه زيبا و پرآب ديوچشمه واقع در فضايي مشجر از اماكن مهم جذب مسافر بوده كه همه ساله پذيراي هزاران گردشگر است.
* موزه مردم شناسي تبريزي
در روستاي كشكسرا، بزرگترين روستاي غرب مازندران قرار دارد. در اين خانه موزه، لباسهاي محلي اقوام مختلف ايراني و وسايل به همراه و ابزارهاي محلي مازندران ، سنگ قبرهاي قديمي و تاريخي روستا از دوره قاجار تاكنون به نمايش در آمده و مجموعه نفيسي از آثار و اشيا قديمي مازندران و اقوام ايراني گردآوري شده ‌است.
* موزه بندر نوشهر
تنها موزه تخصصي دريايي در شمال كشور با دارابودن اشيا منحصر بفرد كه اطلاعاتي در رابطه با سفرهاي دريايي و قدمت ان در آبهاي خزر در اختيار گردشگران قرار مي دهد كه علاوه بر آن تماشاي اسكله هاي عظيم و كشتي هاي تجاري و باري بزرگ مي تواند براي گردشگران نيز بسيار جذاب باشد.
* بقعه امامزداگان طاهر و مطهر
آستان امامزادگان طاهر و مطهر(ع ) دربخش كجور شهرستان نوشهر، 97 كيلومتر از شهر نوشهر، دهستان توابع كجور، روستاي هزارخال واقع شده است. بناي ساختمان بقعه چهار ضلعي با گنبد هرمي شكل است. نماي خارجي آن داراي تزئينات آجري و كتيبه‌هايي به خط زيباي ثلث است. نماي داخلي بقعه نيز چهار ضلعي است كه با طاق‌نماها و عناصر تزئيني دورهٔ‌ قاجاريه تزئين شده است. داخل صحن بقعه، دو صندوق نفيس چوبي قرار داشته كه در سال‌هاي گذشته به سرقت رفته است.
* بقعه امامزاده سلطان محمد كيا (دبيرصالحاني )
در روستاي صالحان بخش تاريخي و كوهستاني كجور در فاصله حدود 75 كيلومتري جنوب شرقي نوشهر قرار دارد. بقعه امامزاده سيد علي كيا سلطان مربوط به سدهٔ 9 و 10 هجري قمري است كه به ‌عنوان يكي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.
*درياچه خضرنبي
در شمال شهرستان نوشهر در روستاي نيمور كجور و در ميان جنگل قرار گرفته و در ارتفاع حدود دو هزار متري از سطح درياي خزر با وسعت كمتر از نيم هكتار و عمق حدود 5 متر و آب شيرين است .با توجه به اين كه اين درياچه از عوامل تخريب انساني دور مانده و در محدوده‌ حفاظت شده البرز مركزي قرار گرفته است محلي امن براي انواع پرنده و حيوانات وحشي نظير گوزن، شوكا، مرال، خرس و پلنگ است.
* درياچه ممرز(درياچه ارواح)
اين درياچه كه داراي سطحي معادل 40 هكتار است در 45 كيلومتري نوشهر به سمت نور و در صلاح الدين كلا قرار دارد و به عنوان ميراث طبيعي اين شهرستان در فهرست ملي ثبت شد.
سطح درياچه و اطراف آن از درختان توسكا و ممرز پوشيده شده است و از آنجايي كه باتلاقي و درختان كمر شكسته و در اغلب اوقات نيز پوشيده از مه است به درياچه ارواح معروف است.
سرپرست اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري نوشهر از آمادگي اين شهرستان براي اسكان 150 هزار نفر شب اقامت در تعطيلات نوروزي خبر داد.
محمد ولي پوربه خبرنگار ايرنا گفت : دستگاه هاي اجرايي عضو ستاد تسهيلات سفر، آمادگي لازم را براي استقبال از گردشگران در ايام نوروز دارا هستند و در اين راستا امسال ظرفيت شهرستان به 150 هزار نفر شب اقامت رسيد.
وي تصريح كرد: 30 واحد اقامتي شامل 9 هتل و 19 هتل آپارتمان و متل با ظرفيت 2 هزار و 500 تخت، يكصد واحد پذيرايي ، يكهزار و 150 خانه مسافر استيجاري با ظرفيت هفت هزار نفر شب اقامت و همچنين 21 مدرسه با ظرفيت 2هزار و 500 نفر به همراه 11 مركز اطلاع رساني و 5 دفتر خدمات مسافرتي آماده ميزباني از گردشگران در تعطيلات نوروزي سال جديد هستند.
وي خاطر نشان كرد: 3 واحد بوم گردي شهرستان با ظرفيت 50 نفر شب اقامت، نوروز امسال ميزبان گردشگران خواهد بود و 3 واحد ديگر بوم گردي نيز در حال مراحل پاياني دريافت مجوزها لازم قرار دارند.
دبير ستاد تسهيلات سفر شهرستان نوشهر با اشاره به راه اندازي دبيرخانه اين ستاد افزود: نوروز امسال با برنامه ريزي هاي صورت گرفته برگزاري مراسم نوروزگاه شامل نوروزخواني و نمايش آئين هاي سنتي در سه منطقه سي سنگان، آويدر و پارك نگين توسط گروههاي هنري آغاز شده است.
وي از برپايي نمايشگاه ملي صنايع دستي در نوشهر با حضور شركت كنندگان از سراسر كشور و عرضه محصولات صنايع دستي گوناگون كشور در نوروز و همچنين تورهاي يكروزه شهرگردي خبر داد.
نوشهر با جمعيتي بيش از 130 هزار نفر درغرب مازندران قرار دارد .
7078/1899

سرخط اخبار استان‌ها