۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۱۸
کد خبر: 83249806
T T
۰ نفر
هفت سین سفارت ایران برای فارسی آموزان چینی

پكن- ایرنا- چهارمین نشست نوروزی اساتید و دانشجویان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه های چین، روز چهارشنبه با همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در پكن برگزار شد.

به گزارش ایرنا در این نشست كه با حضور فارسی آموزان، اساتید، دانشجویان، علاقه مندان زبان فارسی و شماری از ایرانیان مقیم چین برگزار شد شركت كنندگان با برگزاری نمایش، قرائت دكلمه و شعر، نوروز باستانی را گرامی داشتند.
رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین در این مراسم از عید نوروز به عنوان یكی از اعیاد باستانی و كهن ایران نام برد و گفت: نوروز یك سنت برجای مانده از گذشتگان است.
'عباس علی وفایی' از نوروز به عنوان میراثی نام برد كه به دلایل گوناگون ماندگار و پایا شده و هر روز نیز اصیل تر می ماند.
رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین فلسفه عید نوروز را مهر، محبت، دوستی، صمیمیت، یكدلی و صفا عنوان كرد و افزود: نوروز در دیدگاه گذشتگان روز نو شدن طبیعت است و به پیروی از طبیعت، نو شدن آدمیان در صورت و سیرت است.
وی با اشاره به اهمیت نوروز در میان مردم كشورهای دیگر گفت: امروزه خیلی از كشورهای حوزه نوروز این مراسم باستانی را گرامی می دارند و در چین نیز به همت برخی از كشورهای حوزه نوروز، مراسم هایی برگزار می شود.

** نوروز فرصتی برای تقویت روابط ایران و چین
دكتر 'وانگ ایدن' از اساتید زبان فارسی دانشگاه پكن هم در این نشست با تبریك عید نوروز گفت: عید نوروز برای چینی های فارسی آموز و ایران دوست، همانند عید بهار چینی ها است و از اهمیت خاصی برخوردار است.
همانطور كه چینی ها عادت دارند عید بهار را با خانواده خود جشن بگیرند در عید نوروز هم دوست داریم با عزیزان ایرانی كنار هم بنشینیم و عید نوروز را گرامی بداریم.
به گفته وی نوروز فرصتی برای تقویت روابط فرهنگی و اجتماعی ایران و چین است و امیدوارم بتوانیم از این فرصت برای تقویت روابط دو كشور استفاده كنیم.

** فارغ التحصیلی 300 دانشجو رشته فارسی در دانشگاه پكن
دكتر 'لیو یین جون' نماینده بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه پكن هم در این مراسم گفت: بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه پكن در سال 1957 تاسیس شد و تا كنون 300 دانشجوی رشته فارسی از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند كه در زمینه های مختلف برای تقویت همكاری های چین و ایران تلاش كرده و خواهند كرد.
او گفت: در حال حاضر 4 نفر از اساتید و یك پژوهشگر كه دارای مدرك دكتر هستند با 14 دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند.

** عید نوروز ایران و عید بهار چین، اشتراكات زیادی دارند
'خانم موهونگ یان' از اساتید زبان فارسی دانشگاه مطالعات بین الملل پكن هم در این نشست با تبریك عید نوروز گفت: عید بهار چین و نوروز باستانی ایران، اشتراكات زیادی با هم دارند مردم چین در عید بهار كه در سردترین روزهای سال برگزار می شود به بهترین روزهای زندگی می اندیشند.
وی عید نوروز را نماد شخصیت برونگرای ایرانیان دانست و گفت: بر عكس عید نوروز، عید بهار چین چون در سردترین روزهای سال برگزار می شود درونگرا بودن چینی ها را نشان می دهد.

** فرهنگ لغت دو زبانه فرسی چینی منتشر می شود
خانم 'وانگ یین' استاد دانشگاه مطالعات زبان های خارجی چین هم در این آیین گفت: سال گذشته دانشجویان زبان فارسی این دانشگاه در فعالیت های مختلف مانند عید نوروز، روز دانشجو، شب یلدا و مراسم های فرهنگی شركت كردند و این فرصت ها، انگیزه یادگیری زبان فارسی را در آنها افزایش داده است.
به گفته وی دانشگاه مطالعات بین المللی چین به زودی با كمك اساتید ایرانی، یك جلد فرهنگ دو زبانه فارسی به چینی و چینی به فارسی منتشر خواهد كرد.
او گفت: دانشگاه ما با دانشگاه های تهران، علامه، دانشگاه بین المللی قزوین و تربیت مدرس تهران تفاهم نامه امضا كرده است و یك استاد هم از دانشگاه قزوین به چین دعوت كرده است.

** دستاوردهای انقلاب اسلامی، جهان را شگفت زده كرده است
خانم 'جیا فی' رییس بخش زبان فارسی دانشگاه اقتصاد و تجارت بین المللی چین هم در این آیین گفت: مشاهده دستاوردهای ۴۰ سال انقلاب اسلامی علیرغم تحریم ها، جهان را شگفت زده كرده است.
او با اشاره به اینكه چین هم در ۴۰ سال گذشته راه خود را پیدا كرده است افزود: نقطه مشترك دو كشور، اتكا آنها به مردم است.
به گفته وی علیرغم رابطه قدیمی و طولانی دو كشور، اما مردم چین و ایران هنوز در فهم برخی از مسایل فرهنگی یكدیگر مشكل دارند و این مسئولیت زبان آموزان دو كشور است كه این مانع را رفع كنند.

** دانشگاه مطالعات پكن از توسعه زبان فارسی استقبال می كند
خانم 'جو سی' از اساتید زبان فارسی دانشگاه مطالعات بین المللی پكن هم در این مراسم گفت سال گذشته ۱۶ دانشجوی زبان فارسی در دانشگاه مطالعات بین المللی پكن مشغول به تحصیل شدند.
او گفت: دانشگاه از توسعه و بسط زبان و ادبیات فارسی استقبال می كند.
اجرای سرود توسط دانشجویان دانشگاه مطالعات زبان های خارجی، اجرای سرود توسط گروه سرود دانشگاه پكن و اجرای نمایش توسط دانشجویان دانشگاه تجارت و بین الملل از دیگر بخش های این برنامه بود.
**آساق**1904**

سرخط اخبار جهان