۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۱۶
کد خبر: 83249803
T T
۰ نفر
دبی آب رودخانه های منتهی به گنبدكاووس كاهش یافت

گنبدكاووس - ایرنا - مدیر امور منابع آب شهرستان های گنبدكاووس، مینودشت و گالیكش اعلام كرد: در پی بارش های سنگین دو روز اخیر در منطقه شرق گلستان، دبی آب رودخانه های گرگانرود، چهل چای و نرماب منتهی به شهر گنبدكاووس در روز چهاشنبه كاهش چشمگیر یافته است.

حسین قنبری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: دبی آب رودخانه گرگان رود در حوضه آبخیز 'اوغان' گالیكش به سمت شهر گنبدكاووس از 220 متر مكعب در ثانیه در روز گذشته، به تنها 20 متر مكعب درثانیه در روز جاری رسیده است.
وی گفت: دبی آب رودخانه گرگان رود در حوضه آبخیز ' تمر' در بالا دست سد گلستان نیز از 160 متر مكعب در ثانیه روز گذشته به حدود 30 متر مكعب در ثانیه كاهش یافته است.
قنبری اضافه كرد: دبی آب رودخانه چهل چای و نرماب مینودشت نیز از 110 متر مكعب در ثانیه كه روز گذشته به ثبت رسید با كاهش بیش از 50 درصدی به حدود 50 مترمكعب در ثانیه رسیده است.
وی همچنین به وضعیت سد گلستان اشاره كرد و گفت: سرریز این سد در روز جاری نسبت به روز گذشته 100 مترمكعب در ثانیه كاهش یافته و این روند كاهش همچنان ادامه دارد.
به گفته وی سرریز سد گلستان روز گذشته به 527 متر مكعب در ثانیه افزایش یافته بود و نگرانی برای مسوولان و مردم منطقه به وجود آورده بود.
مدیر امور منابع آب شهرستان های گنبدكاووس، مینودشت و گالیكش اضافه كرد: اكنون حدود 70 میلیون متر مكعب آب در پشت سد گلستان وجود دارد.
وی همچنین تهدید طغیان رودخانه اترك برای بخش داشلی برون گنبدكاووس از سمت رودخانه سومبار كشور تركمنستان را معضل كنونی اعلام كرد و گفت: آب منطقه ای وارد عمل شده و ایجاد دو نقطه سیلاب دشت در مسیر رودخانه اترك در بخش داشلی برون به منظور ممانعت از بروز خسارت به شهر و روستاهای این منطقه مرزی در حال پیگیری است.
وی افزود: اكنون كارشناسان شركت آب منطقه استان به همراه سایر دستگاه ها عضو مدیریت بحران در منطقه حضور یافته و در صدد ایجاد سیلاب دشت بر رودخانه اترك هستند.
بارش شدید باران در دو روز گذشته در شرق استان گلستان باعث سر ریز شدن سد گلستان واقع در 15 كیلومتری شرق شهر گنبدكاووس و طغیان رودخانه های گرگان رود، چهل چای، قره سو و اوغان شد.
هم اكنون طغیان رودخانه های چهل چای و اوغان فروكش كرده و مشاهدات خبرنگار ایرنا در ظهر روز جاری از جریان گرگانرود در حاشیه شمالی شهر گنبد حاكی عدم افزایش جریان آن است كه تاحد بسیار زیادی جو ملتهب حاكم بر ساكنین حاشیه این رودخانه را كاهش داده است.
6204/1860