۲۹ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۵۹
کد خبر: 83249786
T T
۰ نفر
بابل نوازش دهنده چشم گردشگران در ايام نوروز

ساري – ايرنا - شهرستان بابل با قابليت هاي طبيعي و كوهستاني از جاذبه هاي گردشگري مهمي برخوردار است لذا در ايام نوروز اين شهر هميشه بهار آماده پذيرايي از مسافران و گردشگران از اقصي نقاط كشور است.

به گزارش ايرنا؛ عبور آب هاي روان از رودخانه ها، آبشارهاي زيبا ، جنگل هايي با درختان سربه فلك كشيده با داشتن كوه ها، دشت ها و ييلاق هاي بكر در بابل سبب شد كه مسافران و گردشگران با سفر به اين شهر دور از هياهوي زندگي شهر نشيني و آپارتمان نشيني دل به طبيعت بزنند و هوايي تازه كنند.
شهر بابل، مركز شهرستان بابل، با تهران 210 كيلومتر و با ساري مركز مازندران نيز 45 كيلومتر فاصله دارد و اين شهرستان زيبا از جمله شهرهاي مهم در زمينه هاي پزشكي، علمي، تجاري، فرهنگي، صنعتي و كشاورزي است.
درسال 160 هـ .ق مازيار بن قارن مسجد جامع را در اين شهر بنا نهاد كه شامل مساجد، عمارت، مدارس، دكاكين، سراها، بيوتات و سايه بود و بارفروش به عنوان مركز تجاري به ويژه در دوره صفوي از رونق ، آبادي ، وسعت و گستردگي برخوردار شد .
شاه عباس اول فرمان داد باغ ارم را در قسمت جنوبي شهر بنا كنند، بابل در زمان فتحعلي شاه قاجار نيز اهميت قابل توجهي پيدا كرد و قبل از انقلاب اكتبر روسيه، بابل از طريق بندر مشهدسر ( بابلسر ) با كشور روسيه ارتباط تجاري داشت و به يكي از مراكز مهم بازرگاني استان مازندران تبديل شده بود و در سال 1311 اين شهر به بابل تغيير نام داد، زيرا رود بابل در غرب آن جريان دارد
شهرستان 536 هزار نفري بابل با مساحت يك هزارو 431 كيلومتر مربع، امروز داراي يادمان هاي تاريخي و مذهبي متعددي هست كه هم اكنون شامل 613 روستا و آبادي، شش بخش ، 11 دهستان و هفت شهر مي باشد كه از شمال به شهرستان بابلسر، از مشرق به شهرستان هاي قائم شهر و سوادكوه، از مغرب به شهرستان آمل و از جنوب به كوهپايه ها و دامنه هاي شمالي رشته كوه هاي البرز محدود مي شود.
اين شهرستان با دارا بودن حدود 200 اثر ثبتي و غير ثبتي شامل بناهاي تاريخي، مذهبي، آرامگاهي و پل با قدمت چند صد ساله مانند نگين درخشاني با جلوه اي از هنر و زيبايي آماده پذيرايي از گردشگران نوروزي است.
گنجينه يا موزه تاريخي و مردم شناسي بابل ، پل محمد حسن خان و برج كاخ سلطنتي بعنوان نماد بابل از جاذبه هاي گردشگري ديگر اين شهرستان مي باشند.
پل تاريخي محمد حسن خان، امامزاده قاسم(ع)، امامزاده علي(ع) بابلكنار، امامزاده ابوالحسن روستاي ابوالحسن كلا، هادي و مهدي تاج الدوله، امامزاده هفت تن بابل، بناي تاريخي شيخ موسي و برج ديدباني از جمله آثار و بناهاي تاريخي شهرستان بابل است.
دامنه هاي زيباي البرز شمالي مانند جنگل هاي لفور و طبيعت بكر 720 هكتاري بابل كنار (بزچفت)، پارك 10 هكتاري نوشيرواني بابل، تالاب نيلوفر آبي، ، سد شياده ، آبگرم معدني آزرو و ييلاق شيخ موسي از جمله مناطق گردشگري بابل هستند.
*موزه مردم شناسي و مكرمه قنبري:
2 موزه در زمينه هاي باستان شناسي، مردم شناسي و اسناد خطي، متون قديمي و گالري در شهرستان بابل فعال است كه گنجينه بابل در مركز شهر و موزه مكرمه قنبري در روستاي دريكنده اين شهرستان آماده حضور سبز مسافران و گردشگران است.
همچنين وجود آبشار هاي مختلف درروستاي تيركن، درازكش و بندپي بابل از يك سو و جنگل هاي انبوه و سربه فلك كشيده در جنوب بابل چشم هر بيننده اي را نوازش مي دهد.
شهرستان هميشه بهار بابل داراي آثار باستاني و اماكن مذهبي زيادي مي باشد كه بازديد از كاخ بابل واقع در محوطه دانشگاه علوم پزشكي اين شهرستان خالي از لطف نيست.
ساختمان كاخ بابل كه به دوره پهلوي مربوط است ، در باغ مصفايي در جنوب بابل و محل فعلي دانشگاه علوم پزشكي بابل قرار دارد. بناي كاخ داراي دو طبقه با اتاق ها و سالن هاي متعدد و مزين به گچبري هاي بسيار زيبا است كه در اختيار دانشگاه علوم پزشكي بابل قرار دارد كه برخلاف سال هاي گذشته امسال با پيگيري هاي دوستداران ميراث فرهنگي زمينه بازديد مسافران و گردشگران در ايام نوروز فراهم شده است.
*پل محمد حسن خان قاجار:
پل محمد حسن خان قاجار از ديگر آثار باستاني و جزو يكي از نمادهاي تاريخي شهر بابل محسوب مي شود كه در اوايل حكمراني كريم خان زند به سال 1146 ،توسط محمدحسن خان( جد آغامحمدخان قاجار ) كه شهر بار فروش و ساير نقاط مازندران را تصرف كرده بر روي رودخانه بابل احداث كه تا امروز باقي مانده و به پل محمدحسن خان معروف است.
اين پل داراي هفت چشمه ( طاق ) اصلي و دو چشمه فرعي است كه ارتفاع آن از بستر رودخانه 11 متر است.
پل محمد حسن خان قاجار با طول 140 متر و عرض شش متر يكي از پل هاي مهم استان از نظر مسايل اقتصادي و ارتباطي به شمار مي آيد كه در يك دهه اخير، به دليل اينكه اين پل راه ارتباطي بابل به بندپي شرقي و غربي و نيز جاده قديم آمل بوده ، در كنار پل محمد حسن خان دو پل ديگري احداث شد كه بار سنگين ترافيكي را بر روي پل تاريخي كاهش داده است.
پل تاريخي محمد حسن خان قاجار در بابل ديگر زير بار ترافيكي نمي رود و اين اثر تاريخي كه اين روزها تجهيز و نوسازي آن به پايان رسيده است براي بازديد علاقمندان به ميراث فرهنگي مهيا مي باشد.
*آستانه امامزاده قاسم(ع)
امامزاده قاسم از ديگر بناهاي معروف بابل، به قرن نهم هجري قمري تعلق دارد و اين بقعه كه مدفن امامزاده قاسم، فرزند حضرت موسي كاظم (ع) است به بقعه آستانه مشهور است.
*بقعه شيخ موسي درمنطقه ييلاقي بندپي
بقعه شيخ موسي و امامزاده عبدالله بندپي شرقي بابل نيز در روستاي ييلاقي شيخ موسي در حدود 80 كيلومتري جنوب شهر بابل قرار دارند كه مسير و جاده آن از داخل شهر بابل آغاز و از جاده اي بنام حبيبي يا شهيد صالحي پس از طي كردن مسافت 30 كيلومتري به آبادي گلوگاه در مركز بندپي شرقي و عبور از پل سجاد رود به طرف دهستان فيروزجاه ادامه مي يابد كه پس از عبور از روستاي فيروزجاه در ارتفاعات به شيخ موسي مي رسد.
كتيبه ها و نقش و نگار هاي موجود روي درب ها و ضريح هاي زيارتگاه در نوع خود بي نظير و ديدني است و علاوه بر اين دوجاذبه ديدني تاريخي مذهبي، ييلاق شيخ موسي به دليل آب و هواي مطبوع و مناظر زيبا و چشم نواز از جاذبه هاي مهم طبيعي شهرستان بابل محسوب مي شود.
اين دو امامزاده، محل برگزاري مراسم سنتي كشتي لوچوي مازندران در مراسم 26 عيدماه در روز 28 تيرماه هرسال است كه برپايي بازارهاي محلي با حضور و استقبال مسافران از اقصي نقاط استان از ديگر مزيت ها در اين مكانهاي مذهبي است.
همچنين تكيه مقري كلا(دوره قاجار) در روستاي مقريكلا 25 كيلومتري مركز شهر ، آبگرم معدني روستاي آزرو در 40 كيلومتر ،بقعه درويش فخرالدّين(قرن نهم هجري قمري) درمحله موزيرج ، تكيه پير علم، گنبد سرست (قرن نهم هجري قمري) در روستاي سرست، سقاتالارهاي سه گانه چوبي در روستاي شياده در 20 كيلومتري جبوب غربي، مقبره ملا محمّد شهر آشوب (دوره قاجار) در روستاي بنگر كلا، مقبره سيد زين العابدين (دوره قاجار) ، راسته بازار حصير فروشان(دوره قاجار) از ديگر جاذبه هاي گردشگري در بابل است.
*402 تخت مهياي مسافران نوروزي در بابل:
ميثاق جعفريان رئيس اداره ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري بابل به خبرنگار ايرنا گفت: يك واحد هتل آپارتمان ، سه واحد هتل ، دو واحد مهمان پذير و دو طرح بوم گردي آماده ميزباني از مسافران نوروزي در بابل مي باشد .
وي بيان داشت : در مجموع 402 تخت و 116 اتاق مهيا براي پذيرايي از مسافران نوروزي در بابل مي باشد.
جعفريان ادامه داد : دو طرح بوم گردي در جنوب شهرستان بابل كه طرح بوم گردي در بندپي شرقي روستاي آري و همچنين طرح بوم گردي در بخش بابلكنار روستاي تيركن تلاش مي كنند تا اوقات خوشي را براي مسافران نوروزي در بابل رقم بزنند.
وي اظهارداشت: خوشبختانه مسئولين بابل مصمم هستند تا با بكارگيري از تمامي امكانات واحدها و برگزاري جشنواره هاي مختلف ، نمايشگاه هاي صنايع دستي و از طرف ديگر با بازگشايي اماكن تاريخي گردشگري و آماده پذيرايي از مسافران مي باشيم.
*تورگردشگري براي مسافران نوروزي در بابل
شهرداري بابل نيز در نظر دارد همچون سال گذشته تور گردشگري براي بازديد از مناطق ديدني بابل برگزار كند كه همه روزه از سوم فروردين ماه تا 13 بدر با در اختيار قرار دادن خودرو آماده ميزباني از مسافران و گردشگران و افراد بومي منطقه براي بازديد از بناها و اماكن طبيعي و گردشگري بكر حوزه شهرداري بابل مي باشد.
شهردار بابل به خبرنگار ايرنا گفت: تور بابلگردي با اتوبوس هاي ويژه (وي آي پي) و تورليدرهاي آموزش ديده، از روز سوم فروردين، نقاط تاريخي و گردشگري شهر بابل را براي مردم و گردشگران نوروزي تشريح خواهد كرد.
مجتبي حكيم بيان كرد: گلستان نوشيرواني، پارك شهيد شكري، تالاب گل نيلوفر ، پل محمد حسن خان بابل، پارك طبيعت بابلكنار از جمله مكان ها براي تور گردشگري براي مسافران و گردشگران در ايام نوروز در شهر بابل مي باشد كه همه روزه از سال 15 الي 18 آماده ميزباني از علاقمندان مي باشد.
وي اضافه كرد: پل تاريخي محمد حسن خان با موضوع ميراث فرهنگي همراه با غرفه هاي فرهنگي و صنايع دستي و اجراي برنامه هاي جذاب هنري برنامه شبانگاهي نوروز 98 شهرداري بابل خواهد بود.
وي گفت: بوستان شهيد شكري با موضوع فرهنگ بومي و محلي همراه با برنامه هاي متنوع و مسابقات جذاب و بازي هاي محلي در عصر و ساعات آغازين شب ميزبان علاقه مندان مي باشد.
وي افزود: بوستان مرحوم نوشيرواني با موضوع كودك و نوجوان قبل از اذان مغرب و خانواده بعد از اذان مغرب همراه با غرفه هاي آموزشي ويژه تفكيك زباله و شهر پاك يكي ديگر از اماكن برنامه هاي نوروزي شهرداري بابل خواهد بود كه در دو مقطع عصر و شب برنامه هاي متنوعي را با ظرفيت هنرمندان بابل در خدمت شهروندان خواهد بود.
وي بيان داشت: تالاب گل نيلوفر واقع در كمربندي شرق و در دل شهر با داشتن طبيعت زيبا همراه با آلاچيق با موضوع محيط زيست و اهميت زيستگاههاي طبيعي در كنار شهر، مكان ديگري است كه با اجراي ويژه برنامه هاي متنوع، ظرفيت هاي ارزشمند گردشگري شهر بابل را در ساعات عصر و قبل از اذان مغرب به شهروندان معرفي خواهد كرد.
شهردار بابل بيان كرد: در پارك 700 هكتاري طبيعت بابلكنار واقع در 15 كيلومتري جنوب شهرستان بابل كه چشم هر بينده اي را با آن درختان سرسبز و سربه فلك كشيده به خود خيره مي كند نيز برنامه اي هدفمندي با موضوع طبيعت گردي و كنترل زباله برگزار مي شود.
وي ضمن تاكيد بر رفاه حال مسافران و شهروندان در ايام نوروز گفت: تلاش شده با فضاسازي مناسب شهري در جهت شادي و نشاط شهروندان و مسافران نوروزي ميزبان شايسته اي براي آغاز سال جديد باشيم .
وي گفت: سفره هفت سين با فضاي نورپردازي مناسب در گلزار شهداي گله محله بابل تدارك ديده شده كه اميدواريم ايام خوشي را براي نوروز امسال تدارك ديده باشيم.
حكيم اظهار داشت: با توجه به زمان تحويل سال نو در ساعات آغازين اول فروردين 1398 درب آرامستان هاي شهر بابل باز خواهد بود و با مناسب سازي شايسته اي كه صورت پذيرفته ،آرامستان هاي شهر بويژه گلزار شهدا نيز ميزبان شهروندان خواهند بود.
/1899/7343

سرخط اخبار استان‌ها