اعتكاف فرصتي طلايي براي خودسازي در راه قرب الهي

اروميه - ايرنا - اعتكاف فرصتي طلايي براي تفكر و ‌زماني براي بريدن از محيط پرهياهوي زندگي در راه رسيدن به قرب معبود است.

به گزارش ايرنا، اعتكاف در لغت به معناي 'گوشه نشين شدن، در جايي ماندن، خود را بازداشتن و گوشه نشيني براي عبادت' است و در اصطلاح ديني و اسلامي به حضور سه روزه در مسجد و اماكن مذهبي به قصد عبادت خداوند با شرايطي خاص اطلاق مي شود.
با توجه به آيات قرآني، آيين اعتكاف در زمان حضرت ابراهيم (ع) نيز مرسوم بوده و پس از حضرت ابراهيم (ع) نيز در بعضي از شريعت ها و در زندگي بعضي از اولياي خدا مانند حضرت مريم (س) و زكريا (ع) نيز نظير اين آيين به چشم مي خورد.
نبي مكرم اسلام (ص) همه ساله در دهه آخر ماه رمضان اعتكاف مي كرد و دستور مي داد رختخوابش را جمع كرده و چادري از جنس مو، براي او در مسجد برپا كنند.
اين آيين در سال هاي اخير با حضور پرشور مردم در ايران اسلامي برگزار مي شود و هزاران نفر از عاشقان قرب الهي با حضور در مساجد و اداي آيين هاي معنوي، روزه داري و قرائت قرآن و زيارات، در مسير رسيدن به رضوان الهي گام برمي دارند.
امسال نيز آيين ويژه اي با حضور صدها نفر از مشتاقان در مساجد آذربايجان غربي برگزار شده است.
نماينده مردم آذربايجان غربي در مجلس خبرگان رهبري در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، اعتكاف را فرصتي براي خودسازي عنوان كرد و ‌گفت: اين عبادت دسته جمعي انسان را به تامل و انديشه درخودش فرو‌مي برد تا ببيند تا به حال در كجاي مسير زندگي بوده و‌ چه برنامه اي را بايد براي طي مسير زندگي خود تنظيم كند تا بيشتر تسليم دستور خدا بشود.
آيت الله عسگر ديرباز اضافه كرد: اعتكاف بازگشت به فطرت خدايي است و مي تواند مسير حق را در جلوي چشمان انسان هموارتر كند.
وي ادامه داد: اعتكاف باعث مي شود معتكف نيمه گمشده خود را پيدا كرده و ‌بداند‌ كجا بوده و‌ به كجا آمده و‌ چه انتظاري از او‌ وجود دارد.
مدرس معارف اسلامي دانشگاه هاي اروميه هم فراهم آوردن زمينه توبه و بازگشت به خويشتن را از نتايج اعتكاف عنوان كرد و ‌گفت: گاهي مشكلات زياد زندگي و‌ مسايل ديگر ما را از خودمان غافل كرده و فرصت ارزيابي و جبران عملكرد گذشته را از ما مي گيرد بنابراين اعتكاف اين فرصت را در اختيار مي گذارد تا به جبران نقايص و ضعف هاي خود بپردازيم و توبه كنيم.
جعفر صادقي افزود: فراهم شدن فرصت براي نيايش، نماز و تلاوت قرآن ديگر فايده اعتكاف است و در حقيقت مدت زمان اعتكاف، فرصتي كوتاه براي محاسبه نفس و ‌خودسازي به شمار مي رود.
به گزارش ايرنا، اعتكاف در 'ايام البيض' سيزدهم تا پانزدهم ماه رجب همراه با اعمال ام داوود انجام مي شود.
8135/2093

سرخط اخبار استان‌ها